[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 26 Wrz 2017, 09:23



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: komu można wydać odpis aktu?
PostWysłany: 14 Lut 2017, 12:53 

Rejestracja: 19 Sty 2017, 11:01
Posty: 15
Witam, mam 2 pytania:
1) komu można wydać odpis aktu zgonu. wiem,że przepisy mówią wstępnym, zstępnym ale mam konkretne pytanie: czy można wydać odpis aktu małżeństwa siostry lub brata, bo mam sprzeczne informacje?
2) jestem na etapie poszukiwania aktu zgonu z lat 40-50. rodzina dokładnie nie wie kiedy to miało miejsce. znam tylko imię i nazwisko. nie posiadam danych urodzenia. jeśli nie znajdę tego aktu to mam
wydać zaświadczenie o niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dot. danej osoby za 24zł?
z góry dziękuję za odpowiedź


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: komu można wydać odpis aktu?
PostWysłany: 14 Lut 2017, 13:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Pani Kierownik, to nawet ja nie wiem czyjego aktu zgonu Pani szuka i po co Pani przegląda te księgi zgonów z lat 40-50. Nawet teoretycznie przyjmując, że znajdzie Pani akty zgonu 3 osób o tym samym imieniu i nazwisku, to z którego aktu zgonu ma Pani wydać odpis; z pierwszego, drugiego czy trzeciego. Nawet gdyby był tylko jeden akt zgonu, to skąd możemy wiedzieć, że odpis z tego aktu zgonu jest tym odpisem aktu o którego wydanie wnioskuje wnioskodawca. A może temu wnioskodawcy tylko tak się wydaje, że osoba zmarła w okręgu Pani USC, a może zmarła w sąsiedniej miejscowości a w Pani miejscowości tylko mieszkała.
A czego te sprzeczne informacje dotyczą, bo to że wydaje się odpis aktu stanu cywilnego rodzeństwu to mamy zapisane w art. 45 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: komu można wydać odpis aktu?
PostWysłany: 15 Lut 2017, 15:14 

Rejestracja: 19 Sty 2017, 11:01
Posty: 15
SPRZECZNE INFORMACJE DOTYCZĄ TEGO, ŻE W AKCIE MAŁŻEŃSTWA SA ZAWARTE DANE RODZEŃSTWA ORAZ 2 OSOBY NP. SZWAGRA A TO JUŻ OSOBA OBCA I SPOTKAŁAM SIĘ Z TYM, ŻE NIEKTÓRE URZĘDY NIE WYDAJA ODPISÓW AKTÓW MAŁŻEŃSTWA. PYTAM BO NIE WIEM JAK ROBIĆ: CZY WYDAWAĆ CZY NIE.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: komu można wydać odpis aktu?
PostWysłany: 16 Lut 2017, 06:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Pani Kierownik, ja się jeszcze nie widziałam takiego aktu małżeństwa, w którym byłyby wpisane dane rodzeństwa i dane szwagra, czy jakiś innych osób. Może Pani coś źle odczytała z tego aktu małżeństwa. Proponuję zrobić tak; proszę mi podać datę sporządzenia tego aktu małżeństwa i jeżeli dot. to zawarcia małżeństwa przed 1 stycznia 1946r. to czy małżeństwo zostało zawarte w formie wyznaniowej czy świeckiej ( to znaczy czy są to księgi wyznaniowe), oraz dane z tego aktu małżeństwa; imię i nazwisko kobiety zawierającej małżeństwo, datę i miejsce urodzenia, dane dot. jej rodziców i takie same dane dot. mężczyzny, który zawierał małżeństwo, to spróbuję Pani pomóc. Proszę tylko zmienić imię i nazwisko w tej informacji. Np. jak w akcie małżeństwa jest wpisane imię i nazwisko kobiety Maria Król, to proszę napisać np. Zofia Zielińska, nazwisko ojca Zieliński. Datę i miejsce urodzenia osób zawierających małżeństwo może Pani przepisać z aktu małżeństwa, bo mając inne imię i nazwisko osób zawierających małżeństwo i tak nie można zidentyfikować osób, które zawarły małżeństwo. Ja muszę to zobaczyć w ten sposób, bo przecież ja tego aktu małżeństwa nie widzę. A może to co Pani pisze o tym rodzeństwu i innych osobach wpisanych do aktu małżeństwa, to są dane świadków tego małżeństwa?.
Natomiast co do wydania odpisu aktu zgonu, to imię i nazwisko, to zbyt mało danych, które podał wnioskodawca o wydanie odpisu aktu zgonu, proszę mu napisać w piśmie, że aby odnaleźć akt zgonu danej osoby, potrzebne są jeszcze dane dot. daty i miejsca urodzenia oraz dane dot. rodziców osoby zmarłej, bo samo imię i nazwisko to zbyt mało danych aby zidentyfikować osobę zmarłą, czyli tę, na którą akt zgonu został sporządzony.
Natomiast zaświadczenie o niezamieszczeniu danych, danej osoby w rejestrze stanu cywilnego, dotyczy braku danych w tym rejestrze od dnia, w którym ten rejestr jest prowadzony czyli od dnia 1 marca 2015r. To nie Pani przypadek a po za tym wnioskodawca nie występuje o takie zaświadczenie tylko o wydanie odpisu aktu zgonu i na razie nie wiemy, jakiej osoby ten akt zgonu ma dotyczyć.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: komu można wydać odpis aktu?
PostWysłany: 16 Lut 2017, 09:57 

Rejestracja: 19 Sty 2017, 11:01
Posty: 15
Pani Krystyno dziękuje za odpowiedź. Może podam na przykładzie. Czy odpis mojego aktu małżeństwa może pobrać mój brat?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: komu można wydać odpis aktu?
PostWysłany: 16 Lut 2017, 10:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Paź 2011, 09:49
Posty: 916
Pochwały: 2
Zgodnie zapisami art. 45 prawa o aktach stanu cywilnego odpis aktu może otrzymać osoba, której akt dotyczy lub jej małżonek, wstępny (rodzice, dziadkowie), zstępny (dzieci, wnuki), rodzeństwo (czyli brat lub siostra) przedstawiciel ustawowy, opiekun lub osoba która wykaże interes prawny.
Brat lub siostra czyli rodzeństwo osoby, której akt dotyczy może otrzymać odpis aktu. Natomiast Pani szwagier (od Pani strony czyli np. mąż Pani siostry już nie).


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: komu można wydać odpis aktu?
PostWysłany: 17 Lut 2017, 07:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Tak patrząc na te wpisy zastanawiam się, czy Pani Kierownik pytającej chodzi tylko o to, czy można wydać odpis aktu małżeństwa bratu, jeżeli w akcie małżeństwa zapisane są dane jego siostry, jako kobiety zawierającej małżeństwo, bo przepis art. 45 ustawy nie budzi wątpliwości odnośnie jego stosowania (rodzeństwu), czy może chodzi o to w jaki sposób kierownik usc ustala, że kobieta wymieniona w akcie małżeństwa jako osoba je zawierająca jest siostrą w stosunku do brata, czyli tego wnioskodawcy, który ubiega się o wydanie odpisu aktu małżeństwa swej siostry. Czyli inaczej mówiąc, jak sprawdzić czy wnioskodawca jest bratem w stosunku do siostry, która zawarła małżeństwo. Jeżeli tak, to proszę moją wypowiedź potwierdzić, to podpowiem na jakie akty stany cywilnego (czy odpisy aktów), kierownik usc ma spojrzeć, aby być pewien, że wnioskodawca jest bratem w stosunku do siostry, która zawarła małżeństwo.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron