[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 19 Paź 2017, 03:39

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zmiana nazwiska dziecka w UK, Polsce,paszport?od czego za..?
PostWysłany: 04 Cze 2016, 16:33 

Witajcie!
Im więcej czytam poradników i wypowiedzi na forach internetowych tym większy mam mętlik w głowie. Dlatego chciałam zasięgnąć porady u źródła.
Zależy mi na zmianie nazwiska syna ( 2 l. ) . Dziecko urodziło się w Wielkiej Brytanii, w tutejszym urzędzie został zarejestrowany z nazwiskiem ojca, zgodziłam się na to święcie przekonana, że ślub to kwestia kilku tygodni. Tak mnie zapewniał partner. Przy pierwszej wizycie w Polsce syn został zarejestrowany w urzędzie, otrzymaliśmy jego polski odpis aktu urodzenia. Wszystko niestety uległo zmianie. Ja i ojciec dziecka postanowiliśmy się rozstać. Naturalnie wolałabym, aby syn nosił moje nazwisko. Muszę nadmienić, że były partner nie ma nic przeciwko, wiec o tyle moja sytuacja jest prostsza. Nie wiem jednak od czego powinnam zacząć. Od Urzędu w Polsce, w Anglii, kiedy zmienić paszport syna, abyśmy nie mieli problemu przy kontroli paszportowej.
Proszę Pomóżcie!

Ostatnio edytowany przez MartaN 04 Cze 2016, 21:24, edytowano w sumie 2 razy

Offline Profil  

Temat postu: Re: Zmiana nazwiska dziecka w UK, Polsce, Paszport? Od czacz
PostWysłany: 04 Cze 2016, 20:04 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Proszę opisać jak wyglądało to uznanie ojcostwa w brytyjskim usc. Jakie dokumenty Pani podpisała ?. Czy w tym polskim akcie urodzenia dziecka jest wpisany Pani partner, jako ojciec dziecka ?.
Krystyna

Offline Profil  

Temat postu: Re: Zmiana nazwiska dziecka w UK, Polsce,paszport?od czego z
PostWysłany: 04 Cze 2016, 21:57 

Pani Krystyno, dziękuję, za odpowiedź na mój post!
W Anglii wygląda to tak, że rodzice idą do urzęduna na umowioną elefonicznie wizytę, podają imię dziecka i nazwisko. Jako rodzice musieliśmy podać swoje imiona, nazwiska, daty i miejsca urodzenia i zawód aktualnie wykonywany. Nie jestem pewna czy musieliśmy potwierdzać swoje dane dokumentem ze zdjęciem,ale pewnie tak. Pani urzędniczka dała nam do podpisania dokumenty potwierdzające rejestracje syna , to że podane przez nas detale są zgodne prawdą i podejrzewam, że oczywiście było tam uznanie ojcostwa. Dostaliśmy jeden egzemplarz CERTICATE OF BIRTH ( jest tu tylko imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia syna ) ważny ale mało, użyteczny. Kupiliśmy tez kilka kopii CERTIFIED COPY OF AN ENTRY , które ma wszystkie nasze szczegóły -łącznie z zawodem no i dane syna.
W Polskim odpisie aktu urodzenia były partner rowniez widnieje jako ojciec. Absolutnie nie chcę pozbawiać byłego partnera ojcostwa! W wielu miejscach, sytuacjach,muszę potwierdzać ze jestem matką własnego dziecka i boli mnie ze nosi nazwisko,ojca a nie moje To przykre i krzywdzące.
Marta

Offline Profil  

PostWysłany: 05 Cze 2016, 06:29 
Awatar użytkownika

Pani Marto!
W świetle prawa polskiego, którego dziecko jest obywatelem polskim, to Pani dziecko ojca w ogóle nie ma. Polski akt urodzenia dziecka został nieprawidłowo sporządzony przez polskiego kierownika usc. Nieprawidłowo dlatego, że nie ma skutecznego przyjęcia oświadczenia ojcostwa, to znaczy powinien być sporządzony protokół przyjęcia oświadczeń o uznaniu ojcostwa, w którym mężczyzna potwierdza, że jest ojcem dziecka a matka dziecka też potwierdza, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna, który przyznał się do ojcostwa jej dziecka. Prawo brytyjskie różni się od prawa polskiego, z tym że skuteczne uznanie ojcostwa podlega prawu państwa, którego dziecko jest obywatelem.
W chwili obecnej można ten błąd polskiego kierownika usc "naprawić" tylko w jeden sposób a mianowicie poprzez przyjęcie oświadczeń o uznanie ojcostwa czyli sporządzenie protokołu uznania ojcostwa albo przez polskiego konsula albo przez polskiego kierownika usc. Spisując ten protokół podacie Państwo, że dziecko nosi nazwisko matki.
Na podstawie tego protokołu kierownik usc doda wzmiankę do aktu urodzenia dziecka, że dziecko nosi nazwisko matki, a protokół uznania ojcostwa włoży do akt zbiorowych. Dane ojca w akcie urodzenia dziecka się nie zmienią, bo skutki uznania ojcostwa są od dnia urodzenia dziecka a nie od dnia sporządzenia protokołu o uznaniu ojcostwa.
Jak już się sprawy z aktem urodzenia dziecka uporządkuje, to dopiero można składać wniosek o wydanie polskiego paszportu dla dziecka.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 05 Cze 2016, 10:23 

Pani Krystyno!
Muszę przyznać, że jestem w lekkim szoku! Reasumując , mimo że ojcostwo zostało, uznane tutaj w Anglii, obydwoje podpisaliśmy odpowiednie dokumenty , w świetle polskiego prawa nie ma to znaczenia! ?
Pamiętam, że angielski odpis aktu urodzenia był przełożony przez tłumacza przysięgłego, do rejestracji potrzebny tez był odpis aktu urodzenia mój i partnera. I dopiero na tej podstawie dziecku wystawiono polski skrócony opis aktu urodzenia. Moje wątpliwości dotyczą teraz tego czy pan/pani w urzędzie "naprawiajac" pomyłkę i sporządzając protokół o uznaniu ojcostwa pozwoli ot tak zmienić nazwisko dziecka,to przecież nie bagatela.
Nie do wiary!
Serdecznie dziękuję za pomoc!
Marta

Offline Profil  

PostWysłany: 05 Cze 2016, 20:45 
Awatar użytkownika

Każde państwo ma swój porządek prawny i czynność dokonana w jednym państwie nie zawsze musi być prawnie skuteczna w drugim państwie, tak jak to ma miejsce w tym przypadku. Błąd polskiego kierownika usc jest ewidentny przy transkrypcji aktu urodzenia dziecka. Ten brytyjski akt urodzenia dziecka w ogóle nie nadawał się do transkrypcji tylko do odtworzenia jego treści - ale to już taka sprawa proceduralna. Przepis art. 55 ust. 3 Prawa prywatnego międzynarodowego, który polski kierownik musi brać pod uwagę przy sporządzeniu polskiego aktu urodzenia na podstawie zagranicznego dokumentu wyraźnie wskazuje, że uznanie dziecka podlega prawu ojczystemu dziecka w chwili jego uznania. Prawo ojczyste dziecka dot. uznania to przepis art. 73 par. 1 Kodeksu rodzinnego i i opiekuńczego a ten wyraźnie stanowi, że uznanie ojcostwa dziecka polega na oświadczeniu, przed kierownikiem usc, mężczyzny, ze jest ojcem dziecka i potwierdzenia matki dziecka jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna. Te oświadczenia spisuje się w formie protokołu, które podpisują rodzice dziecka i kierownik usc (za granica polski konsul). W oświadczeniu tym rodzice dziecka podają jakie nazwisko nosi to dziecko ( ojca, matki, nazwisko dwuczłonowe utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka). Gdyby polski kierownik usc postąpił tak, jak wskazałam powyżej i sporządził protokół uznania ojcostwa, nawet z tym nazwiskiem ojca, jako nazwisko dziecka, to uznanie byłoby skuteczne od dnia urodzenia dziecka. Można oczywiście pójść na skróty i już nie wnikać, że polski akt urodzenia został sporządzony z błędem i zmienić to nazwisko dziecka z nazwiska ojca z nazwiska matki w trybie administracyjnym tylko co będzie, jak mężczyźnie "znudzi" się być ojcem dziecka i podważy skutecznie swe ojcostwo zapisane w polskim akcie urodzenia dziecka( a podstawę prawną ku temu ma) i nie będzie już chciał płacić alimentów na dziecko.
To proszę sobie przemyśleć. Co do kierownika usc, to uważam, że jak popełnił błąd przy sporządzeniu polskiego aktu urodzenia dziecka, to powinien go naprawić właśnie poprzez sporządzenie protokołu uznania ojcostwa dziecka. Nazwisko dziecka pędzie podlegało sprostowaniu w jego akcie urodzenia z nazwiska ojca na nazwisko matki.
Krystyna

Autor postu otrzymał pochwałę

Offline Profil  

PostWysłany: 05 Cze 2016, 21:55 

Swietnie! Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! No tak! Wszystko brzmi logicznie ,aż trudno w to uwierzyć, że niektórzy urzędnicy tak się "mylą ". Oj z przyjemnością bym poszła i załatwiła to wszystko z tą samą panią :lol: Problem w tym, że i ja i tata dziecka mieszkamy w Anglii, tak wiec zdamy się na konsula. Mam nadzieję, że konsul nie będzie robił nam problemu z powodu nazwiska. Od razu tez będziemy mogli załatwić sprawę paszportu, nie będzie stresu, że nas przez granicę nie przepuszczą. Miałam takie obawy myśląc o uznaniu ojcostwa i zmianie nazwiska w Polsce. Szkoda, że nie mogę wszystkiego załatwić sama, gdyż niedługo wybieram się ojczyzny :)
Jeszcze raz dziękuję z całego serca za bezcenne rady!

Offline Profil  

PostWysłany: 16 Wrz 2016, 11:14 

Pani Krystyno.
Ustalenie wspólnego terminu urlopu w Polsce okazało się niemożliwe, tak więc zdecydowaliśmy się z ojcem syna na załatwienie sprawy sporzadzenia protokolu uznania ojcostwa i zmiany/ korekty nazwiska w Konsulacie. Nagle pojawił się problem . Były partner nie chce się zgodzić na to aby syn nosił tylko moje nazwisko. Nalega aby nazwisko było łączone i obawiam się ze jeśli nie ulegnę jego presji to do Konsulatu nie będzie po co jechać...
Proszę o pomoc! Czy on naprawdę ma do tego prawo?

Offline Profil  

PostWysłany: 17 Wrz 2016, 07:49 
Awatar użytkownika

Pani Marto, jest moim zdaniem, po co jechać do konsulatu, tylko proszę na tę sprawę spojrzeć inaczej. To oświadczenie o uznaniu ojcostwa dziecka składa się jakby z dwóch części; tej o składanych oświadczeniach, o którym mówi art. 73 par. 1 Kriop i tej o oświadczeniach rodziców o nazwisku dziecka uznanego. Najważniejsza jest ta 1-sza część, bo ta świadczy o skuteczności uznania ojcostwa na podstawie prawa polskiego, czyli o tym, że dziecko ma ojca i kim jest jego ojciec w świetle prawa polskiego. Ta druga część uznania, o nazwisku dziecka, jest tylko dopełnieniem tej pierwszej. Co do oświadczenia o nazwisku dziecka, to musi być to zgodne oświadczenie rodziców co do wyboru nazwiska dziecka, bo jak matka dziecka będzie chciała nazwisko swoje dla dziecka i ojciec swoje, to zgodnych oświadczeń nie ma a wówczas konsul i tak wpisze to nazwisko dla dziecka składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca, bo tak stanowi art. 89 par. 1 Kriop.
Proszę spojrzeć na tę sprawę jeszcze z takiej strony. Teraz to Pani partner jest skłonny dobrowolnie złożyć to oświadczenie o uznaniu ojcostwa dziecka ale czy będzie skłonny je złożyć w terminie późniejszym, tego nie wiemy. Może wyjść z założenia, że skoro mieszkacie Państwo w Wielkiej Brytanii, to jemu wystarczy, to co jest w brytyjskim akcie urodzenia, zgodnie z prawem brytyjskim i do polskiego konsula już nie będzie chciał pojechać. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, co go w życiu czeka. Może tak się sprawy ułożą, że Pani wraz z dzieckiem będzie chciała wrócić do Polski i straci Pani kontakt z partnerem. Jest co prawda w prawie polskim możliwość sądowego ustalenia ojcostwa, ale obecnie opiera się ono głównie na badaniach DNA. Jak partnera Pani nie będzie, to nie będzie możliwości pobrania od niego materiału do badań genetycznych a na świadków w tej sprawie, że ten Pani partner jest ojcem Pani dziecka nie zawsze można liczyć. Sprawa w sądzie jest sprawą dłuższą i bardziej kosztowną. Proszę spojrzeć jeszcze od strony Pani partnera, skoro on chce być w świetle prawa polskiego ojcem dla dziecka, to może warto pójść na kompromis aby i jego nazwisko wchodziło w skład nazwiska dla dziecka, bo przy nazwisku dwuczłonowym dla dziecka, Pani nazwisko też przecież będzie wchodziło w skład nazwiska dla dziecka. Gdybyście Państwo stracili kontakt ze sobą, to jest przecież możliwość administracyjnej zmiany nazwiska dziecka, z tego dwuczłonowego na Pani nazwisko, a może z takim wnioskiem wystąpić Pani dziecko, jak już będzie pełnoletnie.
Proszę to sobie wszystko przemyśleć bo ja mogę tylko przedstawić aspekty prawne ale decyzja należy do Pani, bo to Pani musi zadecydować, co w tej sprawie jest dla Pani najbardziej korzystne.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 17 Wrz 2016, 12:49 

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Czyli w świetle prawa, gdy nie jesteśmy zgodni, konsul wpisuje nazwisko utworzone z połączenia naszych. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie chodzi tu też o coś więcej , tak jak Pani napisała.
Czy może Pani zdradzić, o jakie rzeczy będziemy musieli związku z powyższym zadbać? Słyszałam, że należy zaktualizować PESEL. Jakie sprawy można załatwić w Konsulacie a z czym trzeba będzie udać się do Polski. Czy uważa Pani, że w angielskim urzędzie, w którym dziecko jest zarejestrowane również trzeba zgłosić zmianę nazwiska?
Serdecznie dziękuję
Marta

Offline Profil  

PostWysłany: 18 Wrz 2016, 07:55 
Awatar użytkownika

Odnośnie tego nazwiska dwuczłonowego dla dziecka, o którym mówi art. 89 par. 1 Kriop, to jest tak: jak rodzice są zgodni co do nazwiska dla dziecka, to dziecko może nosić nazwisko : matki + ojca, albo ojca+matki. Jeżeli nie są zgodni, to konsul wpisze z mocy prawa, czyli tego art. 89 par. 1 Kriop nazwisko dziecka : nazwisko matki+ nazwisko ojca. Jeżeli matka nosi nazwisko Żak, a ojciec nazwisko Kowalski, to zapis nazwiska dla dziecka będzie wyglądał tak: Żak-Kowalski.
Protokół o uznaniu ojcostwa dziecka do kierownika usc, który sporządził akt urodzenia dziecka przesyła konsul. Trzeba tylko temu konsulowi powiedzieć, że sporządza się protokół uznania ojcostwa dziecka, pomimo, że w akcie urodzenia dziecka jest już wpisany ojciec dziecka (Pani partner), dlatego, że, zgodnie z prawem polskim, to dziecko ojca nie ma, z powodu różnicy prawa polskiego a brytyjskiego odnośnie składanych oświadczeń rodziców dziecka.
Zmiany nazwiska dziecka w rejestrze PESEL dokona już ten kierownik usc, który już sporządził akt urodzenia dla dziecka. Po zmianie nazwiska dziecka w jego akcie urodzenia na podstawie protokołu uznania ojcostwa, może Pani wystąpić o wydanie nowego odpisu zupełnego aktu urodzenia dziecka i ten odpis przedstawić w brytyjskim usc, aby tamten kierownik usc wiedział na jakiej podstawie nastąpiła zmiana nazwiska i w brytyjskim akcie urodzenia dziecka ten fakt odnotował.
Jakie obywatelstwo posiada Pani partner?.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Wrz 2016, 14:39 

Dziękuję Pani Krystyno!
Odnośnie nazwiska -wszystko juz jasne .
Czyli generalnie poza załatwieniem wszystkiego z konsulem, zgłoszeniem się do USC w Polsce po odpis zupełny i aktualizacją danych w brytyjskim USC, więcej już nic nie trzeba - w dużym uproszczeniu oczywiście. Rozumiem , że dopiero z tym opisem zupełnym aktu urodzenia wydanym w Polsce będę mogła złożyć wniosek o zmiane paszportu w Konsulacie .
Tata syna ma obywatelstwo polskie. Boje się myśleć ile spraw do załatwienia miałabym gdyby było inaczej, bo już teraz wydaje mi się to wszystko dość ciężkie.

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Wrz 2016, 17:33 
Awatar użytkownika

Konsul może już przyjąć dokumenty do wydania paszportu dla dziecka, jak zmienione zostanie nazwisko dziecku w rejestrze PESEL, bo ma wgląd do tego rejestru. Co do terminu złożenia wniosku paszportowego dla dziecka, to już proszę porozmawiać z konsulem. O odpis aktu urodzenia dla dziecka też może Pani wystąpić za pośrednictwem polskiego konsula.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości