[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Sty 2018, 03:47Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Problem z nazwiskiem
PostWysłany: 26 Maj 2017, 14:08 

Rejestracja: 26 Maj 2017, 14:04
Posty: 2
Moja żona, która jest cudzoziemką przyjęła podczas ślubu moje nazwisko. Ale potem się okazało, że ambasada jej kraju nie jest w stanie zmienić nazwiska w paszporcie(z powodu odmiennego prawa). Żona posiada tylko kartę pobytu, która zawiera dane zgodne z paszportem. Obecnie nie posiada żadnego dokumenty tożsamości na nowe nazwisko, istnieje ono tylko w akcie małżeństwa.
Czy jest możliwa sądowna zmiana oświadczenia w sprawie noszonego nazwiska? Jeżeli nie, to co można w takim przypadku zrobić ?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Problem z nazwiskiem
PostWysłany: 27 Maj 2017, 06:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Polski kierownik usc przyjmuje oświadczenia, jakie będą nosić małżonkowie po zawarciu małżeństwa, zgodnie z prawem polskim. To obowiązkiem cudzoziemca było się dowiedzieć, przed zawarciem małżeństwa u swoich władz ojczystych, czy to nowe nazwisko, które złoży w oświadczeniu, będzie zgodne z jego prawem ojczystym. Skoro Pana żona tego nie zrobiła, to powstała taka sytuacja, jaka powstała. Sąd nie może zmienić nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa, bo sąd polski zmianą nazwiska się nie zajmuje (nie jest to kompetencja sądów polskich). Poza tym nie można w żadnym trybie np. administracyjnym zmienić oświadczenia, bo to oświadczenie jest wyrazem złożenia oświadczenia woli (tak chcę nosić takie nazwisko), oświadczenia, o którym mówi Kodeks cywilny a na zmianę oświadczenia woli nie ma przepisu prawnego. Nie można ponownie złożyć takiego oświadczenia o nazwisku noszonym po zawarciu małżeństwa, bo takie oświadczenie składa się tylko raz - bezpośrednio po złożeniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, co wynika z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Czyli musi pozostać, tak jak jest.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Problem z nazwiskiem
PostWysłany: 27 Maj 2017, 12:14 

Rejestracja: 26 Maj 2017, 14:04
Posty: 2
Bardzo dziękuje za odpowiedź. W przypadku braku możliwości realizacji oświadczenia woli(zmiany nazwiska zgodnie z prawem właściwym dla kraju pochodzenia) moja żona powinna posługiwać się w Polskich urzędach nazwiskiem z dokumentów tożsamości czy nazwiskiem wynikającym z aktu małżeństwa ?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Problem z nazwiskiem
PostWysłany: 29 Maj 2017, 05:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Do spraw załatwianych w urzędach, tych spraw gdzie każda osoba, niezależnie od posiadanego obywatelstwa, musi okazać dokument tożsamości aby urzędnik mógł potwierdzić tożsamość (czyli zobaczyć czy wygląd osoby składającej podanie jest taki sam, jak zdjęcie w jej dokumencie tożsamości i dane wpisane w podaniu są zgodne z danymi w dokumencie tożsamości), okazywany będzie paszport a w nim nazwisko takie, jakie jest tam wpisane przez władze ojczyste cudzoziemca. Tak będzie np. przy składaniu podania w sprawie nowej karty pobytu, jeżeli ta obecna straci swą ważność, bowiem nazwisko do karty pobytu jest wpisywane z paszportu, o czym stanowią zapisy ustawy o cudzoziemcach. Tak też będzie np. przy zakładaniu konta w banku, gdzie wymagane jest okazanie dokumentu tożsamości.
Do spraw rejestracji stanu cywilnego, czyli w przypadku gdy urodzi się Państwu dziecko, dane matki dziecka, która te urodziła, będą wpisane takie , jakie wynikają z małżeństwa czyli nazwiskiem matki wpisanym do aktu urodzenia dziecka, będzie nazwisko kobiety jakie nosi po zawarciu małżeństwa, czyli Pana nazwisko. Zwyczajowo możecie Państwo przedstawiając się jednym nazwiskiem, ale to tylko zwyczajowo czyli np. przedstawiając się znajomym. Ta sytuacja mogła by się zmienić tylko w jednym przypadku, gdyby Pańska żona nabyła polskie obywatelstwo, bo wówczas nazwisko do dowodu osobistego będzie wpisane takie, jakie żona nosi po zawarciu małżeństwa a wpisane do polskiego aktu małżeństwa.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: