[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 21 Wrz 2017, 23:19

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: data zgonu a data znalezienia zwłok
PostWysłany: 16 Cze 2016, 12:17 

Akt zgonu sporządzono zgodnie z kartą zgonu, wpisano datę i miejsce znalezienia zwłok.
Wpłynął wniosek o uzupełnienie daty zgonu.
Czy należy wydać decyzję odmowną i co z opłatą skarbową?
proszę o podpowiedź

Offline Profil  

Temat postu: Re: data zgonu a data znalezienia zwłok
PostWysłany: 16 Cze 2016, 13:22 
Awatar użytkownika

Art. 38. Pasc:
Uzupełnienia aktu zgonu dokonuje sąd w postępowaniu nieprocesowym, na wniosek osoby zainteresowanej lub prokuratora, jeżeli akt zgonu nie zawiera daty lub godziny zgonu, a dane te nie wynikają z akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego stanowiących podstawę sporządzenia aktu zgonu.

Odmawiając dokonania czynności mamy wydawać decyzję - art. 2.6.

Offline Profil  

PostWysłany: 16 Cze 2016, 19:01 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Ja bym w tej sytuacji nie wydawała decyzji odmownej, skoro kierownik usc nie podejmuje decyzji. Nie podejmuje dlatego, że przepis art.38 ustawy wyraźnie wskazuje, że w takich sprawach właściwy jest sąd. Poinformowałabym tylko pismem wnioskodawcę do kogo ma się w tej sprawie zwrócić, cytując przepis art. 38 ustawy.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 05 Sie 2016, 12:36 

Witam,
dzisiaj otrzymałam postanowienie sądu o uzupełnieniu aktu zgonu: o datę zgonu, godzinę zgonu i miejsce zgonu.
Mam pytanie, czy wprowadzając inną wzmiankę (nie aktualizująca rejestru PESEL)wpisuję ustalone dane przez sąd powinnam usunąć datę znalezienia zwłok, godzinę znalezienia zwłok i miejsce znalezienia zwłok, czy zostawić i tylko dopisać dane ustalone przez sąd?
Ciekawe, jeśli nie usunę jednych danych a dopiszę te ustalone, to jaki będzie zapis w wydanym akcie skróconym.
Proszę o podpowiedź i dziękuję.

Pozdrawiam
Aneta

Offline Profil  

PostWysłany: 06 Sie 2016, 08:12 
Awatar użytkownika

A dlaczego mielibyśmy tę informację o znalezieniu zwłok usunąć, wpisaną do aktu zgonu i nie dokonać zmiany w rejestrze PESEL po dodaniu wzmianki w akcie zgonu o ustaleniu daty zgonu, na podstawie postanowienia sądu.?. Przecież w chwili sporządzenia aktu zgonu, osoba zgłaszająca zgon otrzymała odpis aktu zgonu właśnie z informacją o znalezieniu zwłok a nie o dacie zgonu. Jeżeli z aktu zgonu usuniemy informację o dacie znalezienia zwłok, to jak dojdziemy do tego, że odpis aktu, wydany bezpośrednio po sporządzeniu zgonu był wydany prawidłowo?. Tym odpisem aktu zgonu posługują się osoby, które go otrzymały do chwili obecnej.
Jak będzie wyglądał odpis skrócony aktu zgonu, po dodaniu wzmianki na podstawie postanowienia sądu, to zobaczy Pani sama, jak ten odpis skrócony aktu wydrukuje.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 06 Sie 2016, 09:38 

Pochwały: 1
Przed zaakceptowaniem wzmianki proszę kliknąć klocek: podgląd odpiu skróconego i będzie widać co generuje system w odpisie. Wg mego rozeznania trzeba będzie usunąć pozycje daty znalezienia godziny i miejsca i wpisać to co wynika z postanowienia sądu.

Pani Krystyno to usunięcie nie oznacza że zapis o znalezieniu znika. Po prostu tak sie tworzy wzmiankę w systemie.

Offline Profil  

PostWysłany: 06 Sie 2016, 09:55 
Awatar użytkownika

Pani Małgosiu, dziękuję za wyjaśnienie, bo z tego zapytania ja zrozumiałam, że znika z aktu zgonu ten zapis o znalezieniu zwłok.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 08 Sie 2016, 09:16 

Tak też zrobiłam, usunęłam datę, miejsce znalezienia zwłok i wpisałam datę, godzinę i miejsce zgonu, tak jak przy innych prostujących wzmiankach. Dochodzę do uprawomocnienia się orzeczenia a tu Sąd nie wpisał!!!. Bez daty uprawomocnienia system nie chce przyjąć wzmianki!!!
Moje pytanie, czy to ja powinnam wystąpić do Sądu o podanie daty uprawomocnienia się postanowienia, czy osoba, która wystąpiła do Sądu o uzupełnienie tych danych?

Dziękuję:-)

Aneta

Offline Profil  

PostWysłany: 08 Sie 2016, 16:47 

Pochwały: 1
A jak do Pani trafił dokument z sadu?
Czy przysłał go sąd czy przyniósł go klient?
Jesli przyniósł klient to w ogóle nie ma co procedować tylko czekać aż sąd przyśle prawomocne orzeczenie
a jesli sąd przysłał to proszę wystąpić do sądu o orzeczenie z datą prawomocności

Offline Profil  

PostWysłany: 08 Sie 2016, 21:19 

Pani Małgosiu dziękuje za pomoc:-)
Z Sądu otrzymałam postanowienie.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję również Pani Krystynie:-)
Aneta

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość