[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Gru 2017, 22:24Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Poronienie
PostWysłany: 21 Paź 2011, 09:50 

Rejestracja: 21 Paź 2011, 09:26
Posty: 11
Witam Państwa,
Chciałbym się odnieść do artykułu, który ukazał się w dniu wczorajszym na PLUSC, dotyczącego pochowania dziecka oraz możliwości otrzymania pisemnego zgłoszenia urodzenia. Tezy zawarte w tymże artukule, w moim skromnym przekonaniu (wcale nie bezdusznego urzędnika) są zbyt daleko idące i odbiegają od unormowań prawnych. Po pierwsze to Minister Zdrowia określił, jakie dane mają być wpisane do pisemnego zgłoszenia urodzenia. W moim przekonaniu brak którejkolwiek z tych danych, w tym przede wszystkim płci dziecka, powoduje sytuację, iż tak naprawdę nie jest to już pisemne zgłoszenie. Ponadto brak jest jakichkolwiek przepisów traktujących o możliwości wyboru płci zarówno przez lekarza, jak i samą osobę zainteresowaną. Wiadomym jest, że lekarz takie zgłoszenie wypełnia zgodnie ze stanem faktycznym i na podstawie posiadanej wiedzy medycznej. Nie jest uprawniony do przyjmowania oświadczeń o "uprawdopodobnieniu płci", a co najważniejsze takiej kompetencji nie posiada również kierownik urzędu stanu cywilnego. Bez niezbędnych badań genetycznych, wykonanych przez rodziców dziecka (płodu, zarodka), niestety na własny koszt, a nie szpitala, po uprzednim wyrażeniu zgody na pobranie materiału do badań, nie jest mozliwe sporządzenie aktu urodzenia, gdyż fakt płci dziecka podlega wpisaniu do aktu stanu cywilnego zgodnie z ustawą-prawo o aktach stanu cywilnego. Nie jestem osobą pozbawioną uczuć, tragedie rodziców nie są mi obce, ale do dnia dzisiejszego w Polsce nie została wypracowana jednolita praktyka zgłaszania dzieci do USC, które urodziły się martwe oraz z tzw. poronień. :cry:


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Poronienie
PostWysłany: 21 Paź 2011, 10:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Mar 2011, 20:29
Posty: 232
Witam!
Decyzja co będzie się działo z ciałem dziecka należy do rodziców. Mogą pozostawić je w szpitalu lub zdecydować o odbiorze dziecka i organizacji pochówku.Szpital ma obowiązek wystawić Kartę Zgonu, oczywiście wypełniając wszystkie rubryki, także te - dotyczące płci.Jasne, że nie kierownik USC ustala płeć dziecka, lecz leży to w gestii lekarza ( i taka informacja jest zawarta w artykule). Jeśli nie jest możliwe określenie płci dziecka, wówczas rodzicie mogą wystosować pismo z "uprawdopodobnieniem płci", w którym zamieszczają swoje odczucia, czy odczucia matki jakie miała z prośbą o wpisanie takiej, a nie innej płci.
Spośród wielu dokumentów regulujących kwestie pochówku dzieci martwo urodzonych polecam List Ministerstwa Zdrowia (Biuro Praw Pacjenta) dotyczący "uprawdopodobnienia płci" przy pisemnym zgłoszeniu, gdy nie jest znana płeć dziecka KLIK
Nie mam pojęcia jak to wyglada w praktyce :oops:


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Poronienie
PostWysłany: 21 Paź 2011, 11:32 

Rejestracja: 21 Paź 2011, 09:26
Posty: 11
Witam,
Niestety List Ministerstwa Zdrowia nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa i nie jest podstawą do dokonywania tejże czynności. Jeszcze chciałbym dodać, że to uprawdopodobnienie płci jest napisane w cudzysłowiu, co już może budzić wątpliwości co do zastosowania tej formy działania lekarza.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Poronienie
PostWysłany: 21 Paź 2011, 11:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Mar 2011, 20:29
Posty: 232
Możemy jeszcze wskazać na list Rzecznika Praw Dziecka i odpowiedź w tej kwestii pani minister Ewy Kopacz TUTAJ i w tym kontekście ma Pan oczywiście rację - brak w powyższej kwestii konkretnych uregulowań prawnych, Istnieją tylko wytyczne, które przez różne szpitale,różnych lekarzy - dowolnie są interpretowane.
Konieczna zatem jest odpowiednia ustawa regulująca "uprawdopodobnienie" płci dziecka, oraz ustawa określająca konkretnie tydzień ciąży, od którego wypłacany będzie zasiłek pogrzebowy.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Poronienie
PostWysłany: 21 Paź 2011, 12:33 

Rejestracja: 21 Paź 2011, 09:26
Posty: 11
I tutaj doszliśmy do obopólnego porozumienia. Należy jak najszybciej zająć się tą kwestią i ją prawnie uregulować, co pozwoli wyeliminować wszystkie nieporozumienia. Pozdrawiam!
PS. Niestety tych przypadków mam około 150 do 200 rocznie, więc będę również zabiegał o szybkie uregulowanie tej kwestii.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Poronienie
PostWysłany: 26 Paź 2011, 10:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Paź 2011, 09:49
Posty: 916
Pochwały: 2
Zgodnie ze zmienionymi i obowiązującymi od 14.10.2011 r. przepisami ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych art. 5a "W przypadku dziecka martwo urodzonego, bez względu na czas trwania ciąży, dla którego na wniosek osoby uprawnionej do pochowania, o której mowa w art. 10 ust., sporządzono kartę,zgonu, dla celów określonych w ust. 5 nie jest wymagana adnotacja urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu" - w przypadku braku możliwości określenia płci przez lekarza (tak dzieje się najczęściej do 20 tygodnia ciąży) lekarz na wniosek rodziców ma obowiązek wystawić kartę zgonu do celów pochówkowych. Na jej podstawie rodzice na swój własny koszt mają prawo pochować swoje dziecko. Niestety w tym przypadku nie przysługuje zasiłek pogrzebowy. posting.php?mode=reply&f=4&t=86#
W przypadku kiedy rodzice nie odbiorą swojego dziecka ze szpitala powinno ono być pochowane na koszt gminy, w której nastąpił zgon. Kilka miast w Polsce już dokonuje takich pochówków we wspólnych grobach dzieci martwo urodzonych. 15.10.2011 r. w Dzień Dziecka Utraconego taki pochówek odbył się w Koszalinie z udziałem m.in. przedstawicieli Urzędu Miasta, księży różnych wyznań i obrządków z Koszalina oraz licznie zgromadzonych rodziców.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: