[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 20 Lip 2017, 18:37

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: proszę o pomoc
PostWysłany: 01 Wrz 2015, 19:27 

Witam. Potrzebuję wskazówek czy pomocy w sprawie uzyskania aktu zgonu mojego dziadka . Krótko sprawa wygląda tak . Gdy moja mama była małym dzieckiem jej ojciec a mój dziadek z nie do konca znanych mi powodów zostawił rodzinę i wyjechał z Warszawy na Śląsk . Przez około 20 lat tylko raz doszło do spotkania z dziećmi w Warszawie po czym kontakt z nim został zerwany całkowicie a jego nowa rodzina powiadomiła o jego śmierci telegramem już po jakimś czasie po pogrzebie. Było to w połowie lat 70 i nikt z żyjącej do dziś rodziny nie potrfi podać ani dokładnej daty urodzenia , śmierci czy miejsca pochówku. Tymczasem została wszczęta sprawa o przyznanie prawa do ubiegania się o spadek po jego mamie a więc mojej prababci i wmaganym dokumentem jest akt zgonu dziadka . Nikt nie wie jak zdobyć ten dokument jeśli ktoś potrafi gorąco proszę o pomoc . Pozdrawiam Piotr

Offline Profil  

Temat postu: Re: proszę o pomoc
PostWysłany: 01 Wrz 2015, 21:17 
Awatar użytkownika

Sprawa trudna, bo jak nie wiemy gdzie osoba zmarła i nie znamy przynajmniej jakiegoś zakresu dat zgonu to nie ruszymy. Jeśli dziadek zmarł w połowie '70 to nie figuruje również w bazie PESEL, bo PESELi wtedy nie było. Jedyne co pozostaje, to ustalić w gronie rodzinnym najbardziej prawdopodobne miejsca zgonu i skontaktować się z tymi urzędami celem odnalezienie aktu, a gdy tak się stanie, wniosek można złożyć w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego. Wtedy tenże urząd występuje do USC właściwego o wpisanie aktu zgonu do rejestru centralnego. Szkopuł w tym, że trzeba wiedzieć, gdzie tak akt zgonu został sporządzony. Urzędnik tutaj niestety nie pomoże, bo baza PESEL, do której mają dostęp urzędnicy USC zawiera tylko dane osób, którym PESEL został nadany. No chyba że jakimś cudem dziadek numer PESEL posiadał.
Ewentualnie można spróbować odszukać jakichś informacji w bazie mieszkańców, ale tu też warunek - trzeba znać ostatni adres zameldowania dziadka.

Offline Profil  

PostWysłany: 02 Wrz 2015, 22:38 

Bardzo dziekuję , choć spodziewałem się,że jest to jednak łatwiejsze . Zanosi się na drogę przez mękę ;) pozdrawiam

Offline Profil  

PostWysłany: 10 Wrz 2015, 19:01 

proszę spróbować też uzyskać informację w urzędzie miasta (ewidencji ludności) właściwym dla ostatniego miejsca zameldowania w Warszawie. Być może będzie tam informacja dotycząca wymeldowania z tego miejsca i nowego miejsca zameldowania. W KOM-ie (karta osobowa mieszkańca) mogą mieć taką informację lub w archiwum zakładowym UM

Offline Profil  

PostWysłany: 11 Wrz 2015, 07:30 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
m.st. Warszawa zawsze miała dzielnice aby szukać informacji w Warszawie na kartach KOM, to trzeba podać tę dzielnicę, bo każda dzielnica prowadziła karty KOM dla dla siebie, podobnie jak wcześniej księgi meldunkowe.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość