[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 17 Gru 2017, 10:16



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: potwierdzenie kserokopii karty zgonu przez Kierownika usc
PostWysłany: 26 Cze 2012, 20:50 

Rejestracja: 26 Cze 2012, 20:41
Posty: 7
Czy Kierownik USC może potwierdzić kserokopię karty zgonu za zgodność z oryginałem (część dotycząca przyczyny zgonu) ?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: karta zgonu
PostWysłany: 26 Cze 2012, 21:21 

Rejestracja: 14 Cze 2012, 23:10
Posty: 51
Według mnie to lekarz powinien potwierdzić kserokopię za zgodność z oryginałem. To on wystawia kartę zgonu. Ale proszę o opinie ekspertów w tej sprawie.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: karta zgonu
PostWysłany: 26 Cze 2012, 23:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Mar 2011, 20:29
Posty: 232
Art.17.2. Dokumenty i oświadczenia złożone w czasie lub po sporządzeniu aktów urodzenia, małżeństwa oraz zgonu, a także dokumenty przekazane urzędom stanu cywilnego przez sądy i inne organy państwowe stanowią akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego.

I dalej : Na żądanie sądu lub prokuratora, albo osoby, która wykaże interes prawny, kierownik usc wydaje z akt zbiorowych zaświadczenie, odpis lub potwierdzona fotokopię dokumentów znajdujących się w tych aktach . Na wydanym odpisie lub kserokopii dokumentu zamieszcza się adnotację o celu wydania ( Rozporządzenie Ministra S.W. - (§!5.5)

Fragment komentarza do asc:
Wszelkie odpisy z odpisów aktów stanu cywilnego wydanych na podstawie ksiąg stanu cywilnego, ich fotokopie, fotografie itp. mogą być traktowane na równi z oryginalnym dokumentem tylko wówczas, gdy zostały poświadczone przez ten organ, który przechowuje oryginały ksiąg stanu cywilnego i jest uprawniony do wydawania z nich odpisów, lub przez polską placówkę konsularną, stwierdzającą, że fotokopie, kserokopie itp. są zgodne z oryginałem i że mają charakter dokumentu urzędowego, wydanego zgodnie z prawem miejsca wystawienia.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: karta zgonu
PostWysłany: 27 Cze 2012, 07:38 

Rejestracja: 10 Maj 2012, 10:59
Posty: 321
Dzień dobry.
Ale I strony karty zgonu z przyczynami choroby kierownik usc nie posiada w aktach zbiorowych :) Ta część karty jest odsyłana do urzędu statystycznego :(


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: karta zgonu
PostWysłany: 27 Cze 2012, 08:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Mar 2011, 20:29
Posty: 232
kierownik1966 napisał(a):
Dzień dobry.
I strony karty zgonu z przyczynami choroby kierownik usc nie posiada w aktach zbiorowych :) (
No ba, Przypuszczam, że i tak chodzi o kserokopie do celów genealogicznych ;)


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: karta zgonu
PostWysłany: 27 Cze 2012, 09:08 

Rejestracja: 10 Maj 2012, 10:59
Posty: 321
Czy Kierownik USC może potwierdzić kserokopię karty zgonu za zgodność z oryginałem (część dotycząca przyczyny zgonu) ?
Myślę, że jednak nie do genealogii rodu. Część dotycząca przyczyny zgonu jest raczej potrzebna do wypłaty pieniążków z polisy ubezpieczeniowej :)


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: karta zgonu
PostWysłany: 27 Cze 2012, 10:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Zasada jest prosta; kserokopię dokumentów poświadcza ten organ, który dokument wystawił. Jeżeli kartę zgonu wystawia lekarz to lekarz poświadcza kserokopię tej karty. Kierownik usc z tą sprawą nie ma nic wspólnego.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: karta zgonu
PostWysłany: 27 Cze 2012, 10:52 

Rejestracja: 16 Kwi 2012, 08:11
Posty: 90
Tak, tak kserokopie są do ubezpieczeń.
Jeśli w karcie zgonu przyczyną śmierci jest samobójstwo to ubezpieczyciel nie wypłaca świadczenia albo wypłaca w mniejszej kwocie.
Do mnie swojego czasu dzwoniła jakaś pani z PZU z żądaniem wysłania kopi faksem!!
Odpowiedziałam jej, że nie wyślę nic faksem - jeśli chce może wystąpić do mnie z pismem w tej sprawie i wtedy będę wnikliwie analizować sprawę - zresztą na następny dzień wysyłałam sprawozdanie do statystyki.
Jeśli kserokopie chce osoba zgłaszająca zgon, ktoś z rodziny i ma w tym interes to taką kopię wydaję, jeśli ją posiadam.
Wiem też, że ludzie sami robią kopię karty zgonów bo o tym mi mówią ale nie chcą potwierdzenia za zgodność.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: karta zgonu
PostWysłany: 27 Cze 2012, 20:45 

Rejestracja: 26 Cze 2012, 20:41
Posty: 7
Dziękuję za odpowiedź.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: potwierdzenie kserokopii karty zgonu przez Kierownika us
PostWysłany: 18 Lut 2013, 15:03 

Rejestracja: 25 Lip 2012, 10:29
Posty: 91
kiedyś słyszałam wypowiedź kogoś z urzędu statystycznego, oni są przeciwni kserowaniu karty zgonu, nawet twierdzą, że tego nie wolno robić
rzeczywiście karty zgonu chcą ubezpieczyciele, ale ta ich chęć jest nagina, nie ma uzasadnienia w przepisach prawa


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: potwierdzenie kserokopii karty zgonu przez Kierownika us
PostWysłany: 19 Lut 2013, 00:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lis 2012, 09:51
Posty: 796
W swoich wnioskach firmy ubezpieczeniowe coraz częściej powołują się na art. 25 ustawy o działalności ubezpieczeniowej:
"Sądy, prokuratura, Policja oraz inne organy i instytucje, na wniosek zakładu ubezpieczeń, w zakresie zadań przez ten zakład ubezpieczeń wykonywanych i w celu ich wykonania, w związku z wypadkiem lub zdarzeniem będącym podstawą ustalania odpowiedzialności, udzielają informacji o stanie sprawy oraz udostępniają zebrane materiały, jeżeli są one niezbędne do ustalenia okoliczności tych wypadków i zdarzeń losowych oraz wysokości odszkodowania lub świadczenia".

I teraz pytanie - czy owym zebranym materiałem jest karta statystyczna zgonu zanim jeszcze ją odeślemy do GUS-u? Zachodzi tu zdecydowanie kolizja, bo owa karta jest WYŁĄCZNIE dla GUS-u i ewentualnie jeśli GUS uznałby za stosowne, to mógłby przekazać kopię do firmy ubezpieczeniowej. W sumie karta statystyczna nie jest dokumentem w aktach zbiorowych.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: potwierdzenie kserokopii karty zgonu przez Kierownika us
PostWysłany: 18 Mar 2013, 10:54 

Rejestracja: 02 Cze 2011, 18:59
Posty: 34
W GUS uzyskałam informację, że dane zawarte w karcie zgonu objęte są tajemnicą statystyczną i nie ma możliwości wydania potwierdzonej kserokopii ( lub tylko kserokopii) karty zgonu.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: potwierdzenie kserokopii karty zgonu przez Kierownika us
PostWysłany: 18 Mar 2013, 11:08 

Rejestracja: 10 Maj 2012, 10:59
Posty: 321
Ale rodzina może zrobić sobie kopię karty statystycznej, zanim odda przy sporządzaniu aktu zgonu w usc. Można im to podpowiedzieć :)


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: potwierdzenie kserokopii karty zgonu przez Kierownika us
PostWysłany: 18 Mar 2013, 11:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sie 2011, 12:48
Posty: 639
GUS powołuje się na art. 10 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r. Nr 591), który stanowi:

"Zbierane i gromadzone w badaniach statystycznych statystyki publicznej dane indywidualne i dane osobowe są poufne i podlegają szczególnej ochronie; dane te mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej operatu do badań statystycznych prowadzonych przez te służby; udostępnianie lub wykorzystywanie danych indywidualnych i danych osobowych dla innych niż podane celów jest zabronione (tajemnica statystyczna)".

A wiadomo, że zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie wzoru karty zgonu oraz sposobu jej wypełniania (Dz. U. z 2001 r. Nr 153, poz. 1782) egzemplarz A karty zgonu wydawany jest dla celów statystycznych.

Więc jak już napisano ani GUS ani my (zanim wyślemy egzemplarz A karty do GUS) nie możemy jej udostępniać do innych celów. Więc jak już wyżej wskazano rodzina może sama na własna odpowiedzialność przed złożeniem karty w USC zrobić sobie ksero. Po złożeniu w USC nam nie wolno robić ksero i udostępniać komukolwiek.

Więc kolego kazmierski art. 25 ustawy, na którą powołują się firmy ubezpieczeniowe daje im interes prawny do uzyskania, np. kserokopii części B karty zgonu lub inych dokumentów znajdujących się w aktach zbiorowych (do tego jeszcze paragraf 15 ust. 5 naszego rozporządzenia), ale nie części A karty, która jest sp9orządzana dla celów statystycznych.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: potwierdzenie kserokopii karty zgonu przez Kierownika us
PostWysłany: 24 Lip 2013, 09:40 

Rejestracja: 14 Maj 2012, 13:18
Posty: 87
Czy sporządzenie kserokopii dokumentu znajdującego się w aktach zbiorowych dla firmy ubezpieczeniowej podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł za każdą rozpoczętą stronę ?


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: