[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 21 Wrz 2017, 23:16

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: wyciągnięcie aktu zgonu dziadka i prababci.
PostWysłany: 01 Gru 2014, 10:28 

Witam.
Mam pytanie odnośnie aktu zgonu mojego dziadka i jego matki a mojej prababci, chciała bym wyciągnąć je czy będę mogła zrobić to bez problemu?? Dodam że moja babcia nie miała ślubu z dziadkiem.
Była bym wdzięczna za odpowiedz.

Offline Profil  

Temat postu: Re: wyciągnięcie aktu zgonu dzidka i prababci.
PostWysłany: 01 Gru 2014, 19:50 
Awatar użytkownika

Wnuczka może pobrać odpisy aktów dziadków oraz pradziadków.

Offline Profil  

Temat postu: Re: wyciągnięcie aktu zgonu dziadka i prababci.
PostWysłany: 02 Gru 2014, 06:41 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Wnuczka może otrzymać odpisy aktów stanu cywilnego swojego dziadka i jego matki pod warunkiem że udowodni, że dziadek faktycznie był ojcem Pani matki. Skoro dziadkowie nie byli małżeństwem to ojcostwo Pani matki mogło być ustalone tylko przez uznanie Pani matki przez dziadka lub sądowe ustalenie ojcostwa czyli inaczej mówiąc trzeba udowodnić, że dziadek w świetle prawa jest ojcem Pani matki. To można udowodnić tylko odpisem zupełnym aktu urodzenia Pani matki. Jeżeli ojcostwo dziadka Pani matki nie zostało udowodnione, to w świetle prawa dziadek dla Pani nie jest dziadkiem a jego matka nie jest prababką, bo nie są to osoby wstępne w stosunku do Pani. Otrzymanie odpisu aktów stanu cywilnego tych osób będzie możliwe, jeżeli wykaże Pani interes prawny (art. 83 Prawa o aktach stanu cywilnego).
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 03 Gru 2014, 13:36 

Czyli jeżeli będę miała pełny akt urodzenia swojej matki bez problemu wyciągnę akty zgonów dziadka i prababci, dobrze zrozumiałam?? Dziadek uznał moja mamę bo widziałam jej akt urodzeni ;) Bardzo dziekuje za odpowiedz jest to bardzo ważne dla mnie ;)

Offline Profil  

PostWysłany: 04 Gru 2014, 07:12 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Tak, dobrze Pani zrozumiała. Jeżeli dziadek uznał Pani mamę jako swoje dziecko, to dziadek jest dla Pani dziadkiem a jego matka prababką. Pani jest zstępną dla osób, które urodziły się przed Panią czyli matki, ojca, babki, dziadka, prababki, pradziadka i może Pani otrzymać odpisy aktów stanu cywilnego tych osób ( art. 83 ust. 1 Prawa o aktach stanu cywilnego).
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość