[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 19 Paź 2017, 18:28

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Interes prawny do uzyskania odpisu skróconego aktu zgonu.
PostWysłany: 14 Sty 2014, 23:45 

Witam.
Chciałbym uzyskać odpis skrócony aktu zgonu osoby dla mnie prawnie obcej.
Wiem, że w takim przypadku konieczne jest wykazanie interesu prawnego.
Moja sytuacja wygląda następująco:
W mieszkaniu w którym wynajmuje mieszkała pewna Pani ( mieszkanie nie było jej włąsnością ), takowa kobieta zmarła w lipcu pozostawiając po sobie długi- ile tego nikt zapewne nie wie, sumy nie są małe.
Mieszkanie wynajmuję dalej, niestety moja skrzynka co róż zasypywana jest listami do niej skierowanymi, już nie poleconymi, a zwykłymi wezwaniami do zapłaty itp, zdarzają się też niekiedy odwiedziny windykatorów.
Pewnie Państwo zastanawiaja się a co z rodziną, czy nie może ona załatwić tej sprawy, otóż, rodzina zrzekła się wszystkiego po tej osobie, a sprawę jej długów i przychodzących listów uważa za zamkniętą.

Aby co kolwiek załatwić, nawet odpisac na te korespondencje potrzebuję dokumentu potwierdzającego zgon tej pani.
Na rodzinę nie ma co liczyć, na pomoc z ich strony.

Wiem, ze łatwiej byłoby zmienic mieszkanie, ale to nie załatwia tej sprawy, gdyż uważam,że dobrze byłoby pozamykać pewne sprawy ( po co sprawy maja iśc do sądu i tam generować koszty). Z drugiej strony z czysto ludzkich powodów uważam ze sprawa powinna zostać załatwiona.

Jedynym dokumentem jaki dysponuję tej pani to oczywiście wszystkie dane osobowe oraz kserokopia odpisu aktu zgonu ( wiadomo kserokopią nic nie załatwi się np banku czy ścigających instytucjach).

Jaka jest Państwa zdaniem szansa uzyskania odpisu? Czy jest wgl sens udawać się do USC w tej sprawie.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Interes prawny do uzyskania odpisu skróconego aktu zgonu
PostWysłany: 15 Sty 2014, 12:08 
Awatar użytkownika

Pochwały: 2
panie Mateuszu niestety nie posiada Pan interesu prawnego do uzyskania odpisu aktu. w przypadku listów kierowanych do tej Pani powinien Pan zwracać je poczcie z informacją o zgonie (może Pan oczywiście skoro posiada ksero aktu zgonu podać nr aktu i nazwę USC). Banki czy firmy windykacyjne po uzyskaniu informacji o zgonie zwrócą się do USC o wydanie stosownego dokumentu.
Natomiast w Pana sytuacji powinien Pan zainteresować się jak z własnością mieszkania aby nie został Pan obciążony za bezumowne z niego korzystanie. Jeśli jest to mieszkanie komunalne to niestety kary mogą być wysokie.

Offline Profil  

PostWysłany: 16 Sty 2014, 03:23 

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Co do mieszkania, to jak wspominałem, ta pani jedynie je wynajmowała, nie będąc jego właścicielką.

Offline Profil  

PostWysłany: 28 Wrz 2016, 06:04 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
To nie odpis aktu zgonu uprawnia do składek, tylko to uprawnienie wynika z przepisów prawnych, na podstawie jakich pracuje ZUS i do tej instytucji należy zwrócić się z takim zapytaniem.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość