[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 25 Lis 2017, 09:28

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ślub z obywatelem Sri Lanki (w USC w Polsce)
PostWysłany: 08 Cze 2017, 17:44 

Dzień dobry :)
Przyznam, że to forum jest moją ostatnią deską ratunku. Mój narzeczony jest obywatelem Sri Lanki. Chcemy wziąć ślub w USC w Polsce. Czytałam jeden wątek na tym forum o ślubie Polki i obywatela Sri Lanki, więc wydawać się może, że jakieś informacje mam...
Napisałam maila do USC w Ostródzie, gdzie rzekomo odbył się taki ślub bez postępowania przed sądem. Nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.
Napisałam maila do USC w Warszawie. Dostałam odpowiedź, że wymagane jest postępowanie przed sądem.

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat, jak wziąć ślub z obywatelem Sri Lanki? Bardzo proszę o pomoc.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Ślub z obywatelem Sri Lanki (w USC w Polsce)
PostWysłany: 09 Cze 2017, 06:25 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Dokładnie proszę napisać co USC w Warszawie Pani napisało.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 09 Cze 2017, 07:10 

Najpierw napisałam zapytanie ogólne, jakie dokumenty musimy dostarczyć, jeżeli chcemy wziąć ślub (ja Polka, narzeczony obywatel Sri Lanki). Dostałam odpowiedź o konieczności postępowania przed sądem. Odpisałam, że wiem, że w innym mieście w Polsce, dokładnie w Ostródzie, taki ślub odbył się bez postępowania sądowego i my też chcielibyśmy załatwić to w ten sposób. Opisałam sposób, który znalazłam na tym forum, tzn. pobranie dokumentów ze Sri Lanki (wydanych przez Sąd Najwyższy, przetłumaczonych, potwierdzonych przez Ambasadę w Warszawie). Dostałam taką odpowiedź:
Z mojej wiedzy przepisy Sri Lanki nie przewidują wydawania zaświadczeń
możności prawnej swoim obywatelom tak więc w takim przypadku to polski
Sąd zwalnia takiego cudzoziemca ze składania zaświadczenia możności
prawnej. Nie mi oceniać jakie dokumenty przyjął inny Kierownik USC
natomiast ja właściwego dokumentu nie widziałam. Jeśli chce Pani
zawrzeć małżeństwo to powinna zgłosić się Pani bezpośrednio z
dokumentami do danego Kierownika USC w miejscu zawierania ślubu.

Możemy też wziąć ślub na Sri Lance, ale czy potem mój mąż nie będzie miał problemu,żeby przyjechać do Polski i tutaj ze mną zamieszkać?

:(

Offline Profil  

PostWysłany: 10 Cze 2017, 08:00 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Jakie dokumenty składa cudzoziemiec do zawarcia małżeństwa w Polsce ma Pani zapisane w art. 79 ust. 1 Prawa o aktach stanu cywilnego. Jeżeli cudzoziemiec nie jest w stanie dostarczyć dokumentu, o którym jest mowa w pkt 3 ust. 1 art. 79 ustawy (np. władze ojczyste jego państwa takiego dokumentu nie wydają), to co powinien zrobić cudzoziemiec jest zapisane w ust. 2 art. 79 ustawy - wystąpić do sądu polskiego, aby ten zwolnił go z przedłożenia tego dokumentu. Co ma zawierać postanowienie sądu zwalniające cudzoziemca od przedłożenia dokumentu, o którym mowa w pkt 3 ust. 1 art. 79 ustawy - zawiera zdanie drugie ust. 2 art. 79 ustawy.
Jakie wymogi musi spełnić ten konkretny cudzoziemiec aby wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zamieszkać z Panią - to proszę zapytać w Wydziale Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego, bo tym kierownik usc się nie zajmuje.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości