[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 23 Lis 2017, 22:34

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ślub w USA - rejestracja ślubu w polskim USC
PostWysłany: 19 Maj 2017, 07:08 

Witam,

W ubiegłym roku wzięłam ślub w USA z obywatelem tegoż kraju. Niedługo wracam do Polski i chciałabym zarejestrować nasze małżeństwo w polskim USC. W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą o opowiedz na kilka pytań.

1. Jakich będę potrzebowała dokumentów?
Czy amerykański akt małżeństwa i akt urodzenia mojego męża wystarczą? Nadmienię, iż na naszym amerykańskim akcie małżeństwa nie ma wzmianki o przejęciu przeze mnie nazwiska męża jak również nie ma informacji o imionach rodziców. Czy oba te dokumenty muszą być w wersji oryginalnej czy kopie potwierdzone notarialnie wystarczą? Rozumiem, że muszę mieć również te dokumenty przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego?

2. Czy w USC muszę w tej sprawie stawić się z mężem, czy mogę to zrobić samodzielnie?

3. Czy mogę małżeństwo zarejestrować w wybranym USC, czy muszę się udać do USC mojego ostatniego miejsca zamieszkania/zameldowania?

4. Jak długo trwa załatwienie tej sprawy tzn. jak długo będę czekała na polski odpis aktu małżeństwa niezbędny do zmiany nazwiska w moim dowodzie i paszporcie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Ślub w USA - rejestracja ślubu w polskim USC
PostWysłany: 20 Maj 2017, 06:01 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Dokumenty są wystarczające i dołącza się oryginały tych dokumentów a nie poświadczone kopie przez notariusza i składa się je wraz z wnioskiem o transkrypcję aktu do wybranego kierownika usc w kraju. Wszystkie dokumenty sporządzone w j. obcym muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego w kraju.
Oświadczenia o nazwiskach noszonych po zawarciu małżeństwa i nazwisko dla dzieci zrodzonych z tego małżeństwa można złożyć we wniosku o transkrypcję aktu małżeństwa (wniosek składacie Państwo obydwoje i obydwoje pod tym wnioskiem się podpisujecie). Wniosek może złożyć jeden z małżonków. W tym wniosku o transkrypcję proszę dopisać jeszcze prośbę o uzupełnienie polskiego aktu małżeństwa o dane, których akt zagraniczny nie zawiera a które są wymagane przez prawo polskie. Dane dot. męża będą uzupełnione na podstawie odpisu jego aktu urodzenia, a Pani dane na podstawie Pani aktu, urodzenia, którego to odpisu Pani nie składa, jeżeli urodziła się Pani w Polsce lub jeżeli w polskich księgach usc jest już Pani akt urodzenia sporządzony (dot. to urodzenia za granicą i transkrypcji aktu urodzenia).
Krystyna

Offline Profil  

Temat postu: Re: Ślub w USA - rejestracja ślubu w polskim USC
PostWysłany: 20 Maj 2017, 06:09 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Na załatwienie sprawy kierownik usc ma 1 miesiąc a w sprawach skomplikowanych 2 miesiące. Czy uda się kierownikowi usc sprawę załatwić przed upływem miesiąca, to sprawa indywidualna każdego kierownika usc, bo sprawy załatwia się w kolejności ich wpływu do usc, więc nie wiadomo ile jeszcze wniosków złożonych przed Panią, czeka "w kolejce" na ich rozpatrzenie - ale o to to już sama musi się Pani dowiedzieć u tego kierownika usc, do którego złoży Pani wniosek o transkrypcję zagranicznego aktu małżeństwa.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości