[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 25 Lis 2017, 09:30

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zmiana nazwiska kilka lat po ślubie
PostWysłany: 30 Kwi 2017, 21:59 

Dzień dobry.

Zawarłam związek małżeński za granicą, zatem jeszcze nie musiałam deklarować się w kwestii zmiany nazwiska, formalności trwają tu nieco dłużej, ale lada moment takie pytanie zostanie do mnie skierowane. Ja na chwilę obecną bardzo chciałabym zostawić swoje panieńskie nazwisko, ponieważ jest ono zagranicznego pochodzenia (po ojcu Kubańczyku), dwuczłonowe, bardzo ładnie brzmi.

Czy za kilka lat mogłabym w urzędzie zawnioskować o zmianę nazwiska na nazwisko męża? Wiem, że mogę złożyć wniosek, ale nie wiem jak w praktyce wygląda kwestia ich rozpatrywania - czy częściej takie wnioski są pozytywnie opiniowane czy raczej miałabym małe szanse. Jako powód mogłabym podać niepolskie brzmienie nazwiska, chęć ujednolicenia nazwisk w rodzinie w razie pojawienia się dzieci...?

Proszę o poradę w tej kwestii. Chciałabym w rodzinie zapewnić, że jak pojawią się dzieci to zmienię nazwisko, bo już sobie wyobrażam, jakie będzie poruszenie, że nie chcę zmienić nazwiska

Z góry dziękuję.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Zmiana nazwiska kilka lat po ślubie
PostWysłany: 01 Maj 2017, 07:46 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
W pierwszej kolejności to trzeba wpisać ten zagraniczny akt małżeństwa do polskiego rejestru stanu cywilnego, a w podaniu o jego wpisanie złożyć oświadczenia (Pani i mąż), jakie nazwiska nosicie Państwo po zawarciu małżeństwa, jeżeli te nazwiska nie wynikają z zagranicznego aktu małżeństwa oraz jakie nazwiska będą nosiły dzieci zrodzone z tego małżeństwa aby można było mówić o administracyjnej zmianie nazwiska Pani, w terminie późniejszym. Natomiast jeżeli urodzi się dziecko, to będzie miało ono takie nazwisko w polskim rejestrze stanu cywilnego, jakie wynika ono z polskiego aktu małżeństwa jego rodziców.
Nie bardzo tylko rozumiem o jakich formalnościach Pani mówi, co miałyby potrwać dłużej i kto ma skierować to pytanie do Pani odnośnie nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa - organ zagraniczny czy polski konsul, skoro przebywa Pani za granicą?.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości