[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 27 Kwi 2017, 07:04

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ślub na Słowacji ze Słowaczką - błędne koło
PostWysłany: 13 Sie 2015, 14:30 

Witam serdecznie,

Chciałbym zawrzeć związek małżeński ze Słowaczką na Słowacji. USC na Słowacji wymaga odemnie potwierdzenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski, jednak tego dokumentu nie dostane ponieważ USC w Polsce wymaga potwierdzenia stanu cywilnego przyszłej małżonki, a taki dokument nie jest nigdzie na Słowacji wydawany. USC w Polsce (nieakceptując oświadczenia o stanie cywilnym potwierdzonego notarialnie na Słowacji) wydał decyzję odmowną w sprawie wydania dla mnie potwierdzenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski.

Z tego co mi wiadomo mam czas 2 tygodnie aby udać się do sądu rejonowego z wnioskiem o zwolnienie z obowiazku ..... no własnie jakiego obowiązku???
Moje pytanie do państwa: czy do sądu w Polsce muszę się udać ja czy moja przyszła małżonka?
Jesli moja przyszła małżonka Słowaczka, to czy wystepuje ona z wnioskiem o zwolnienie z obowiazku przedstawienia potwierdzenia stanu cywilnego?

Jesli ja, to czy wysteuje z wnioskiem o zwolnienie z otrzymania potwierdzenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski?

Jak wybrnąć z tej sytaucji?

Dziekuje i pozdrawiam.

D.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Ślub na Słowacji ze Słowaczką - błędne koło
PostWysłany: 18 Sie 2015, 06:02 
Awatar użytkownika

Pochwały: 29
Z wnioskiem do polskiego sądu występuje obywatelka Słowacji i występuje o zwolnienie z przedłożenie zaświadczenia, że zgodnie z prawem słowackim może zawrzeć małżeństwo. Czyli występuje o takie zaświadczenie jakie określa prawo polskie czyli ustawa z dnia 28 listopada 2014 Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U z 2014r., poz. 1741 ze zm), w art. 79 ust. 2 w związku z pkt 3 tego artykułu. Nie może wystąpić o zwolnienie z zaświadczenia o swoim stanie cywilnym, bo takiego takiego zaświadczenia w/w przepisy prawne nie przewidują. To postanowienie z sądu, w którym sąd zwalnia z przedłożenia w/w dokumentu zawierać powinno w swej treści stan cywilny obywatelki Słowacji. Właściwym do złożenia wniosku będzie sąd w okręgu którym położony jest urząd stanu cywilnego, w którym ubiega się Pan o wydanie zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim może zawrzeć Pan małżeństwo na terenie Słowacji z tą wybraną kobietą.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 18 Sie 2015, 07:07 
Awatar użytkownika

Pan nie może wystąpić do sądu o wydanie postanowienia, że może Pan zawrzeć małżeństwo poza granicami kraju, ponieważ takie zaświadczenie polski usc może Panu wydać.
Proszę spróbować jeszcze inaczej. Może obywatelce Słowacji może jej usc wydać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą zgodnie z prawem słowackim, jeżeli powie, że pomimo iż małżeństwo będzie zawierane na terenie Słowacji, jej przyszły mąż nie może otrzymać takiego zaświadczenia do czasu aż nie przedstawi zaświadczenia o możności do zawarcia małżeństwa od swej przyszłej żony, w którym stan cywilnej jej w tym zaświadczeniu będzie stwierdzony.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 18 Sie 2015, 18:24 

Dziekuje za odpowiedz.
Niestety slowackie urzedy nie wydaja zaswiadczen ani o stanie cywilnym ani o zdolnosci prawnej do zawarcia malzenstwa poza granicami, jedak odemnie jako cudzoziemca takie dokumenty sa wymagane...
Sytuacja jest patowa poniewaz USC w Polsce nie wyda mi zaswiadczenia o zdolnosci prawnej (dostalem pisemna odmowe) z powodu braku urzedowgo potwierdzenia stanu cywilnego mojej przyszlej malzonki.
Wizyta w polskim sadzie jest prawdopodobnie pozbawiona sensu... jedynym rozwiazaniem jest prawdopodobnie akceptacja decyzji odmownej polskiego USC przez strone slowacka.

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Sie 2015, 05:54 
Awatar użytkownika

Proszę jeszcze zapytać w słowackim usc, czy może ono wydać odpis aktu urodzenia obywatelki Słowacji , że brak jest w tym akcie informacji o zawartym małżeństwie lub zaświadczenie, że ich obywatelka nigdy małżeństwa nie zawierała.
Rozumiem, że cały czas mówimy o stanie cywilnym takiej osoby, która nigdy małżeństwa nie zawierała czyli jest panną.
Natomiast czy usc na Słowacji przyjmie Pana dokumenty do zawarcia małżeństwa bez tego zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez polskie usc i za wystarczające uzna odmowę polskiego usc, to taką informacja w Polsce nie dysponujemy. Gdyby małżeństwo miało być zawarte w Polsce a władze ojczyste cudzoziemca nie wydają takiego zaświadczenia, to sąd polski zwalnia cudzoziemca od złożenia tego zaświadczenia, bo bez tego dokumentu polski kierownik usc oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński przyjąć nie może.
Krystyna.

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Sie 2015, 06:12 
Awatar użytkownika

Albo proszę zrobić jeszcze inaczej. Obywatelka Słowacji niech wystąpi do tego kierownika usc, w którym ubiega się Pan o wydanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa na terenie Słowacji o wpisanie swojego aktu urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego, a po jego wpisaniu o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym.
Zaświadczenie o stanie cywilnym z rejestru stanu cywilnego może wydać polski kierownik usc każdej osobie, która w tym rejestrze ma wpisane swe dane (art. 44 ust. 5 Prawa o aktach stanu cywilnego), niezależnie od posiadanego przez nią obywatelstwa, bo takiego wymogu art. 44 ust. 5 ustawy nie zawiera, poprzez zapis "wskazanej osobie".
Do wniosku o wpisanie zagranicznego aktu urodzenia dołącza się urzędowe tłumaczenie tego dokumentu, dokonane przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula (art. 31 ustawy).
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 21 Kwi 2017, 22:19 

Witam serdecznie,

ja Polak chcę poślubić Słowaczkę na Słowacji. USC na Słowacji nie wymaga ode mnie potwierdzenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski.
Czy mimo to muszę ubiegać się o to potwierdzenie w USC w Polsce? Jest to konieczne?

Pozdrawiam
Karol

Offline Profil  

PostWysłany: 22 Kwi 2017, 05:42 
Awatar użytkownika

Nie, dokumenty w zagranicznym usc składa się takie, jakie ten usc wymaga a nie takie jakich wydanie przewiduje prawo polskie.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości