[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Sty 2018, 03:49Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zaświadczenie o możliwości zawarcia związku małżeńskiego
PostWysłany: 16 Kwi 2017, 10:22 

Rejestracja: 16 Kwi 2017, 10:13
Posty: 3
Mam pytanie o tok postępowania w celu uzyskania zaświadczenia o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, jestem obywatelem polskim mieszkającym w Norwegii, w roku 2013 rozwiodłem się w Polsce. Moja dziewczyna jest z poza Europy, nie była zamężna. Ślub chcemy wziąść w Norwegii. Proszę o informacje co należy przedłożyć i jak czasowo wygląda procedura, czy można to załatwić korespondencyjnie? Z Poważaniem Daniel Skowronek


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zaświadczenie o możliwości zawarcia związku małżeńskiego
PostWysłany: 18 Kwi 2017, 05:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Korespondencyjnie to Pan takiego zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim może Pan zawrzeć małżeństwo, nie otrzyma, bo do wydania tego zaświadczenia trzeba złożyć zapewnienie, które jest oświadczeniem osób pragnących zawrzeć małżeństwo i to oświadczenie trzeba złożyć przed organem do tego wskazanym w Prawie o aktach stanu cywilnego, czyli albo przed polskim kierownikiem usc albo przed polskim konsulem, jeżeli obywatel polski zamieszkuje za granicą.
Czyli trzeba umówić się z polskim konsulem na wydanie tego zaświadczenia i zabrać ze sobą; polski dokument tożsamości, odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu i dokument potwierdzający stan cywilny przyszłego małżonka (art.83 ust. 2 proasc).
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zaświadczenie o możliwości zawarcia związku małżeńskiego
PostWysłany: 18 Kwi 2017, 21:14 

Rejestracja: 16 Kwi 2017, 10:13
Posty: 3
Bardzo dziękuję za informację. W takim razie lepiej będzie załatwić w Polsce w USC. Proszę mi powiedzieć co wówczas jest potrzebne i jak wygląda to od strony czasowej, tzn ile trzeba czekać od złożenia oświadczeni? Jeszcze jedno pytanie mi się nasuneło czy jeśli ślub będzie w Norwegii to potrzebne jest także oświadczenie przyszłej małżonki? Czy druk takiego oświadczenia znajdę w internecie?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zaświadczenie o możliwości zawarcia związku małżeńskiego
PostWysłany: 19 Kwi 2017, 06:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Polski kierownik usc na wydanie zaświadczenia ma miesiąc, czy uda się mu to zaświadczenie wystawić wcześniej - wszystko zależy od tego ile podań czeka w kolejce na rozpatrzenie, bo sprawy załatwia się w kolejności wpływu do urzędu, więc o termin wydania zaświadczenia trzeba pytać tego kierownika usc, do którego złoży się podanie o wydanie zaświadczenia.
Obywatel polski do wydania zaświadczenia, odpisów aktów stanu cywilnego nie składa, bo te będą przeniesione do rejestru stanu cywilnego z księgi papierowej, składa tylko zapewnienie ( jakie dane zawiera zapewnienie jest zapisane w art. 76 ust. 4 Prawa o aktach stanu cywilnego) i zaświadczenie o stanie cywilnym przyszłego małżonka. Zapewnienie jest jednym dokumentem od dnia 1 marca 2015r., czyli od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 28 listopada 2014r. Prawo o aktach stanu cywilnego i oświadczenia w nim zawarte składają obydwoje przyszli małżonkowie, między innymi i takie, że nie zachodzą przeszkody uniemożliwiające zawarcie małżeństwa określone w art. 10-15 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (pkt. 6 ust. 4 art.76). W pkt 9 zapewnienia mamy zapis o podpisach osób zamierzających zawrzeć małżeństwo i kierownika usc lub konsula przyjmującego zapewnienie. Czyli obecność przyszłego małżonka jest niezbędna, bo jest to jeden dokument, w którym oświadczenia składają obydwoje przyszli małżonkowie.
Pod rządami poprzedniej ustawy, zapewnienie obejmowało tylko oświadczenie co do art.10-15 Kriop i każdy z małżonków mógł je złożyć odrębnie, w różnym czasie czy to przed polskim kierownikiem usc czy przed polskim konsulem.
Czy wzór tego zapewnienia jest w internecie, z pewnością tak, bo jest to druk urzędowy zapisany w art.33 ust. 4 w/w ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zaświadczenie o możliwości zawarcia związku małżeńskiego
PostWysłany: 20 Kwi 2017, 21:04 

Rejestracja: 16 Kwi 2017, 10:13
Posty: 3
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Prawodawstwo zamiast wychodzić na przeciw nowoczesnym rozwiązaniom idzie w kierunku odwrotnym. Przyszło mi do głowy jednak inne rozwiązanie, skoro dziewczyna i tak będzie musiała przyjechać do polskiego USC lub ambasady. Gdyby tak zawierać związek małżeński w Polsce w USC to jak wygląda procedura oraz czy dziewczyna może przyjechać "na gotowe" kilka dni przed ślubem, oczywiście dostarczając odpowiednio wcześniej dokument?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zaświadczenie o możliwości zawarcia związku małżeńskiego
PostWysłany: 21 Kwi 2017, 07:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Tak, na gotowe, kilka dni przed ślubem to musiałaby przyjeżdżać dwa razy (raz na spisanie zapewnienia z zaświadczeniem o stanie cywilnym a drugi raz na własny ślub), lub przejechać raz ale miesiąc przed ślubem i już pozostać do dnia ślubu.
Przepis art. 4 Kodeksu rodzinnego stanowi bowiem, że:"Małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Jednakże kierownik urzędu stanu cywilnego może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, jeżeli przemawiają za tym ważne względy". Te ważne względy, o których napisała by cudzoziemka lub Pan, to element uznaniowości przez kierownika usc; a to oznacza, że kierownik usc mógłby je uznać lub nie. To sam kierownik usc ocenia. Gdyby nie uznał, to może dojść do takiej sytuacji, że zaprosicie Państwo gości na wesele po ślubie ale ślubu nie będzie.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: