[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 30 Kwi 2017, 03:17

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: odmowa dostępu do wniosku o wydanie zupełnego aktu urodzenia
PostWysłany: 24 Lis 2015, 20:33 

Witam,
proszę o poradę w następującej sprawie. Kierownik urzędu stanu cywilnego wydał osobie trzeciej zupełny akt urodzenia mojej dwuletniej córki. Skan tego odpisu dotarł w moje ręce.

Osobą/podmiotem wnioskującym o odpis nie był nikt z rodziny ani żadna z instytucji typu Sąd, prokuratora, policja, etc.

Dotychczas dowiedziałam się na czyje zlecenie zawnioskowano o odpis. Nie wiem natomiast, czy osoba ta wystąpiła o odpis we własnym imieniu, czy zrobił to w jej imieniu ktoś inny. Byłam w USC prosząc o udostępnienie informacji komu wydano ten odpis i jakim interesem prawnym ta osoba się wykazała. Z-ca kierownika powiedział mi, iż nie mam dostępu do takich informacji, ponieważ nie jestem stroną postępowania. Odpowiedział tylko tyle, że skoro ktoś uzyskał ten odpis, musiał się wykazać interesem prawnym. Ja natomiast nie mam prawa zweryfikować, kto to był i po co. Z moich dotychczasowych ustaleń wynika, że bardzo prawdopodobnym jest, iż odpis ten nie powinien być wydany osobie, która się o niego ubiegała i/lub jeśli osoba/podmiot ten wykazał interes prawny najprawdopodobniej przekroczył swoje uprawnienia. Konsultowałam się z kilkoma prawnikami i wszyscy byli zdziwieni, że odpis został wydany oraz, że urząd odmawia mi prawa wglądu do informacji komu i na jakiej podstawie. Pomijam fakt, że w zupełnym akcie urodzenia znajdują się także moje dane osobowe, więc twierdzenie z-cy kierownika, że sprawa mnie nie dotyczy jest dla mnie śmieszne.

Proszę o pomoc w jaki sposób dotrzeć do treści wniosku? Myślałam o skardze do wojewody. Jeśli to właściwa droga postępowania proszę o ew. wzór pisma.
pozdrawiam
E

Offline Profil  

Temat postu: Re: odmowa dostępu do wniosku o wydanie zupełnego aktu urodz
PostWysłany: 06 Gru 2015, 10:20 
Awatar użytkownika

Pochwały: 29
Skoro już Pani wie kto był wnioskodawcą o wydanie odpisu zupełnego aktu urodzenia Pani córki (jeżeli odpis wydany był pełnomocnikowi wnioskodawcy, to ten pełnomocnik działa tylko w imieniu wnioskodawcy), to proszę napisać pismo do wójta, burmistrza czy prezydenta, czyli tej osoby, która jest organem wykonawczym gminy z prośbą o udzielenie informacji, jaki interes prawny wykazał we wniosku wnioskodawca, że ten odpis aktu urodzenia córki, w którym są także i Pani dane, otrzymał, bo ma Pani wątpliwości czy odpis aktu został wydany osobie uprawnionej do otrzymania tego odpisu.
Otrzyma Pani odpowiedź na piśmie i już wszystko będzie wiadome. To nie jest tak, że nie ma Pani prawa do otrzymania tej informacji, jak powiedział z-ca kierownika usc, mówiąc jeszcze o stronie postępowania, co jest tym bardziej dziwne, bo strony postępowania ustala się do spraw zakończonych decyzją. Wydanie odpisu aktu stanu cywilnego jest czynnością, którą nie poprzedza wydanie decyzji administracyjnej. Ma Pani prawo żądać otrzymania takiej informacji i urząd winien tę informację Pani udzielić, skoro ma Pani wątpliwości, bo przecież nie może się Pani denerwować, że skoro, Pani zdaniem osoba nieuprawniona, otrzymała ten odpis aktu, to może użyć go do wyrobienia paszportu dla dziecka i na jego podstawie wywieźć Pani dziecko z kraju.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość