[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 28 Cze 2017, 12:39



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: nazwiska w transkrybowanym akcie
PostWysłany: 27 Mar 2015, 12:39 

Rejestracja: 26 Lut 2015, 16:26
Posty: 9
Bardzo proszę o pomoc. Mam do wpisania akt z Tunezji, w akcie tym nie ma nazwisk noszonych po zawarciu związku małżeńskiego przez małżonków.Kobieta to Polka, mężczyzna Tunezyjczyk. Czy zgodnie z art 106.1 nowej ustawy mężczyzna również może złożyć oświadczenie o nazwisku noszonym po ślubie (Tunezyjczyk). Ustawa obecnie nie mówi wyraźnie, że tylko obywatel Polski.
Jeżeli złożą takie oświadczenia to jak nanieść to do aktu, czy wpisujemy wtedy wzmiankę? O jakiej treści, jeżeli pracuję w Źródle?

Mam również pytanie dotyczące miejscowości za granicą, które do aktu wpisujemy zgodnie z nazwą określoną przez Komisję, ale czy dotyczy to tylko w tym przypadku miejsca ślubu, czy też miejsca urodzenia małżonka również?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwiska w transkrybowanym akcie
PostWysłany: 28 Mar 2015, 08:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4788
Pochwały: 30
Jeżeli w art. 106 ust. 1 ustawy jest mowa o oświadczeniach małżonków, nie wymieniając ich obywatelstwa, to oznacza, że oświadczenia takie mogą złożyć małżonkowie o obywatelstwie polskim, małżonkowie, z których jeden z nich posiada obywatelstwo polskie a drugi posiada obywatelstwo obcego państwa lub nie posiada obywatelstwa żadnego państwa ale zamieszkuje na terenie RP (potocznie zwany bezpaństwowcem), obydwoje małżonków bezpaństwowców, lub małżonkowie, którzy posiadają obywatelstwo państwa obcego lub państw obcych (jeden np. wietnamskie a drugi np. koreańskie). Takie oświadczenie mogą złożyć o swoich nazwiskach, jak i o nazwiskach dla dzieci zrodzonych z tego małżeństwa.
Art. 106 6 ust. 1 wskazuje kiedy mogą złożyć te oświadczenia; we wniosku o transkrypcję lub w każdym czasie do protokołu przed kierownikiem usc.
Wzmianka marginesowa do aktu małżeństwa;
na podstawie art. 15 ust. 2 ppm mężczyzna nosi nazwisko........
na podstawie art. 25 par. 2 Kriop kobieta nosi nazwisko.............
lub odwrotnie, jeżeli kobieta jest cudzoziemką, to do niej ma zastosowanie art. 15 ust. 2 ppm, a do mężczyzny - art. 25 par. 2 Kriop.
na podstawie art. 88 par. 1 Kriop dzieci noszą nazwisko..............(jeżeli w chwili transkrypcji aktu małżonkowie mieszkają w Polsce, a jeżeli za granicą, to jako podstawę prawną wpisujemy art. 51 ust. 2 ppm.
Zasady noszenia nazwisk małżonków po zawarciu małżeństwa i nazwisk dzieci zrodzonych z tego małżeństwa nie zmieniły się, bo nie zmienił się ani Kodeks rodzinny i opiekuńczy ani Prawo prywatne międzynarodowe.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwiska w transkrybowanym akcie
PostWysłany: 30 Mar 2015, 11:22 

Rejestracja: 26 Lut 2015, 16:26
Posty: 9
Dziękuję bardzo za pomoc.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: