[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 20 Paź 2017, 06:54



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Księga przeniesiona
PostWysłany: 19 Mar 2015, 15:20 

Rejestracja: 07 Lut 2015, 23:11
Posty: 82
Czy jest już jednoznaczna interpretacja- co to jest księga przeniesiona?
Czy księgi parafialne to przeniesione?
Czy księgi z Narodowych Rad Gromadzkich to księgi przeniesione?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 21 Mar 2015, 08:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
W ustawie nie ma takiego pojęcia, jak księga przeniesiona ( przynajmniej ja takiego zapisu nie widzę), jest tylko w art. 145 ust. 13 mowa o przeniesieniu aktów stanu cywilnego podobnie, jak w rozporządzeniu o przenoszeniu aktów do rejestru stanu cywilnego. Przenosi się poszczególne akty do rejestru stanu cywilnego a nie cała księgę, która zgodnie z poprzednim rozporządzeniem do ustawy z 1986r. nie mogła zawierać więcej niż 500 aktów w księdze, bądź być prowadzona dłużej niż przez okres 5 lat.
Jeżeli przyjmiemy taki tok rozumowania, to o księgach parafialnych nie można mówić, jako o księgach przeniesionych (bo te parafialne zostały nie przeniesione a przekazane do usc na podstawie art. XII ust. 2 i 3 dekretu z dnia 25 września 1945r. Przepisy wprowadzające prawo o aktach stanu cywilnego), podobnie, jak o księgach, które sporządzali urzędnicy stanu cywilnego działający w siedzibie gromadzkich rad narodowych.
A który z obecnych przepisów prawnych mówi o księdze przeniesionej?
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 22 Mar 2015, 15:16 

Rejestracja: 07 Lut 2015, 23:11
Posty: 82
Witam,
§ 30-33 Rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia rejestru stanu cywilnego oraz akt zbiorowych ... ale już się chyba doczytałam, iż to nie o to chodzi w tym przypadku.
Mam jeszcze w związku z powyższym jedno pytanko- jeżeli są księgi parafialne i z danego rocznika jest powiedzmy 5 ksiąg z rożnych miejscowości, to w systemie zakładamy 5 ksiąg?
Dziękuję bardzo za bardzo rzeczowe i wyczerpujące odpowiedzi :)


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 22 Mar 2015, 19:25 

Rejestracja: 05 Mar 2012, 19:47
Posty: 151
Tak Jeśli w jednym roczniku księgi z 5 parafii to w BUSC zakładamy 5 ksiąg.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 23 Mar 2015, 08:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Sadzę, że nawet taką samą zasadę należy stosować, jeżeli z jednej parafii, w jednym roku było sporządzonych więcej niż 1 księga np. 3 czy 5, bo każda księga jest odrębnie oprawiona i stanowi odrębną całość, podobnie jak księgi z usc z dużych miejscowości.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 23 Mar 2015, 10:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Paź 2011, 09:49
Posty: 916
Pochwały: 2
Pani Krystyno z tą odpowiedzią nie mogę się zgodzić założenia systemu mówią o tym, że dla danej miejscowości zakłada się jedną księgę (dawniej w wersji papierowej mówiliśmy o rocznikach i tak to należy rozumieć) bez względu na to ile aktów jest w niej zapisanych. W przypadku dużych miejscowości, gdzie w danym roku mamy kilka tomów w wersji papierowej to nadal jest jedna księga (rocznik) w systemie. Nie ma potrzeby aby tworzyć kilka ksiąg (dawniej roczników) - przecież nawet w wersji papierowej mówimy o jednym roczniku.
Dla wielu z nas na początku trudno było rozróżnić co twórcy "ŹRÓDEŁKA" mieli na myśli - rocznik i księga, bo dla nas rocznikiem był dany rok kalendarzowy, który mógł się składać z kilku ksiąg (tomów). Dopiero po czasie zrozumieliśmy, że dla nich księgi to akty zgromadzone w wersji papierowej a roczniki to nowe akty sporządzane w ŹRÓDEŁKU.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 25 Mar 2015, 09:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Dziękuję za wyjaśnienie, jeżeli mój przedmówca mówi, że tak jest, to znaczy, że tak jest. Ja nie ma dostępu do systemu komputerowego i swoje wypowiedzi opieram wyłącznie na przepisach prawnych. To w taki razie proszę podać mi przepis prawny, który tak to interpretuje. Dawniej też mówiliśmy o księgach a nie o rocznikach, bo wynikało to z rozporządzenia wykonawczego do ustawy z 1986r. Rozporządzenie określało ile aktów może być w księdze (500 aktów) i przez jaki okres czasu jedna księga może być prowadzona (nie dłużej niż przez 5 lat). Par. 12 rozporządzenia nawet słowa "rocznik" nie zawiera. Jest tylko zapis w ust. 1 tego paragrafu o adnotacji w danym roku kalendarzowym ale to dotyczy zapisu o zamknięciu księgi, po ostatnim sporządzonym akcie stanu cywilnego.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 27 Mar 2015, 08:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
To co z tym przepisem prawnym; mamy ten przepis prawny czy nie mamy?. Czy mam rozumieć, że źródełko-bagienko, z całymi tymi nieudolnymi zapisami rządzi rejestracją stanu cywilnego a nie przepis ustawowy. Jeżeli tak jest, to MSW musi ujednolicić pojęcia dostosowując je do pojęć ustawowych, bo tak pozostać nie może. Kogo w przyszłości będzie obchodziło co było w systemie komputerowym, każdy przecież będzie patrzył na przepisy prawne, tak jak my obecnie patrzymy, jak powracamy do aktów sporządzonych 50 czy 70 lat temu.
W ciekawych czasach żyjemy, już rok temu kierownicy usc byli zaproszeni do MSW aby oglądać program komputerowy a ustawa ukazało się dopiero w Dzienniku Ustaw dnia 8 grudnia 2014 roku. A może to nie ten program do tej ustawy?.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 29 Mar 2015, 19:10 

Rejestracja: 25 Cze 2012, 14:52
Posty: 234
Skoro księgi parafialne i GRN nie należy traktować jako przeniesione, to migrując akty z tych ksiąg sporządzone w innych miejscowościach niż obecna siedziba USC, mamy w akcie zmigrowanym miejsce sporządzenia aktu niezgodne z zapisem w księdze. Czy tak jest właściwie?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 30 Mar 2015, 06:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
A jak nastąpiła zmiana miejscowości, to też miejscowość wpisana do aktu stanu cywilnego, jako miejsce zdarzenia będzie różniła się od aktualnie obowiązującej miejscowości, w której nastąpiło zdarzenia. Czy jest zatem różnica w wydawanym odpisie aktu stanu cywilnego pomiędzy tym przypadkiem a przypadkiem gdy miejsce zdarzenia zostało wpisane z innej miejscowości niż ta, w której obecnie znajduje się usc, skoro odpis aktu może wydać każde usc, nie tylko to, które przechowuje księgi. W odpisie zupełnym nazwą miejsca zdarzenia będzie ta miejscowością z chwili sporządzenia aktu stanu cywilnego. Jeżeli nastąpiła zmiana miejscowości miejsca zdarzenia, to na marginesie aktu będzie wzmianka dodatkowa. W odpisie skróconym aktualna nazwa miejscowości miejsca zdarzenia a w nawiasie można wpisać miejscowość z chwili sporządzenia aktu stanu cywilnego.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 30 Mar 2015, 09:03 

Rejestracja: 25 Cze 2012, 14:52
Posty: 234
Tak Pani Krystyno zgadza się, ale w opisanym przeze mnie przypadku sytuacja wygląda tak, że migrując do Źródła akt (opcja- bez przeniesienia) to system sam generuje miejsce sporządzenia aktu i nie ma możliwości poprawienia tego.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Księga przeniesiona
PostWysłany: 30 Mar 2015, 11:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Paź 2011, 09:49
Posty: 916
Pochwały: 2
Z pisma ZUW SO-1, w którym powołują się na pismo Departamentu Spraw Obywatelskich MSW z dn. 6.03.2015 - "Departament zwraca uwagę, że nie jest błędem, jeżeli w systemie po przeniesieniu aktu stanu cywilnego jako miejsce sporządzenia pojawia się nazwa miejsca przechowywania aktu, a nie faktycznego miejsca sporządzenia aktu. Jest to konsekwencja rozwiązania przyjętego w § 37 rozporządzenia MSW z dn. 9.02.2015 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestracji stanu cywilnego oraz akt zbiorowych rejestracji (Dz. U . poz. 225), zgodnie z którym w przypadku wydawania odpisu aktu stanu cywilnego z rejestru stanu cywilnego, w rubrykach przeznaczonych na zamieszczenie informacji o urzędzie stanu cywilnego i województwie zamieszcza się dane właściwe dla kierownika usc właściwego do przechowywania aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego".


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron