[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 28 Cze 2017, 12:24



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: ŚLUB W PLENERZE
PostWysłany: 02 Mar 2015, 22:32 

Rejestracja: 04 Lip 2013, 12:05
Posty: 78
Witam!
Moje USC znajduje się w małej miejscowości ale za to na naszym terenie jest aż 5 domów weselnych, 2 restauracje i "chata" w lesie, gdzie właściciel organizuje różne imprezy na świeżym powietrzu. Wszyscy chcą na świeżym powietrzu np. w lesie , w ogrodzie przy domu -nie w lokalu!. Od rana telefon "nie przestaje" dzwonić, "Źródełko" nie działa, zaległości się piętrzą a w usc tylko jedna osoba, która jeszcze robi dowody osobiste i zajmuje się kwalifikacją wojskową. Burmistrz nie zatrudni ani zastępcy, ani więcej osób ze względu na brak kasy i warunki lokalowe.
Wszyscy powołują się na art. 85 nowej ustawy, że nie wolno nam przecież odmówić! a nie rozumieją co oznacza "zapewnienie bezpieczeństwa" i "zachowanie uroczystej formy". Koledzy i Koleżanki czy w waszych urzędach jest również takie zainteresowanie ślubami w plenerze? jak interpretujecie w przepisie "zapewnienie bezpieczeństwa"?
Po dzisiejszym dniu - ja wymiękam :oops:


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ŚLUB W PLENERZE
PostWysłany: 02 Mar 2015, 22:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lis 2012, 09:51
Posty: 796
Cóż, takie są uroki urokliwych miejsc ;) Miejsce bezpieczne musisz zdefiniować sobie sama. Wiadomo, że np. ślub w lecącym balonie, na skraju urwiska lub na moście linowym nad 50-metrową przepaścią do bezpiecznych należał nie będzie. Ale już ślub w domu weselnym, chociażby na powietrzu... Na pewno trzeba wziąć pod uwagę kapryśność polskiej pogody, zwłaszcza w lecie, gdy nagle potrafi nastąpić wielka zlewa. Na pewno młodzi muszą mieć jakąś alternatywę, gdyby pogoda nie dopisała. Przecież nie będziesz moczyć dokumentów ani siebie, zwłaszcza jeśli będzie tego dnia dawać kolejne śluby. Odmówić bez konkretnego powodu nie możesz, ale możesz nie zgodzić się na datę, zwłaszcza jeśli tego dnia będziesz już miała śluby, to wiadome. Niestety, ale złotych rozwiązań tu nie ma. Co gmina, to inna specyfika. Najgorzej będą mieć te atrakcyjne turystycznie. Wszędzie tylko trąbią o ślubach poza USC zgrabnie omijając to, że kierownik posiada całe mnóstwo innych obowiązków.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ŚLUB W PLENERZE
PostWysłany: 03 Mar 2015, 22:03 

Rejestracja: 04 Lip 2013, 12:05
Posty: 78
Dziękuję za zainteresowanie tematem i odpowiedź,
Pozdrawiam :-)


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ŚLUB W PLENERZE
PostWysłany: 22 Mar 2015, 18:00 

Rejestracja: 31 Sty 2015, 12:28
Posty: 40
a czy mlodzi powinni zlozyc wniosek o slub w plenerze


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ŚLUB W PLENERZE
PostWysłany: 22 Mar 2015, 21:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Paź 2011, 09:49
Posty: 916
Pochwały: 2
Zgodnie z przepisami prawa musi to być wniosek nie może to być wniosek ustny (no chyba, że wniosek złożony do protokołu) art. 85 prawa o aktach stanu cywilnego:
5. Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia
o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on
właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia
oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
6. Jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa nie spełnia wymogów, o których mowa w ust. 5, kierownik
urzędu stanu cywilnego pisemnie odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym
miejscu.
7. Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego nie może przyjąć oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński
w terminie wskazanym przez osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo, uzgadnia z nimi inny termin zawarcia małżeństwa


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ŚLUB W PLENERZE
PostWysłany: 23 Mar 2015, 09:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4788
Pochwały: 30
Sądzę, że w takich sprawach dobrze by było aby kierownik usc jadąc już po raz pierwszy obejrzeć miejsce zawarcia małżeństwa przygotował sobie protokół warunków miejsca zawarcia małżeństwa, który podpisze wraz z osobami, z którymi to miejsce będzie oglądał aby nie był zaskoczony, że jak przyjedzie na uroczystość w plenerze, to będzie brodził w błocie po łące, bo co prawda warunek dojścia suchą stopą postawił, lecz osoby, które miały mu to zapewnić zapomniały o tym warunku, tak jak zapomniały postawić np. namiotu nad stolikiem kierownika usc, a tu pada deszcz i kierownik usc i dokumenty mokną. Co zapisane, to zapisane, w przypadku gdy mamy tylko ustne zapewnienia spełnienia warunków zawarcia małżeństwa, to kierownik usc stawia się na przegranej pozycji, bo przecież jego pracodawca z pewnością stanie po stronie interesanta, gdy ten będzie dowodził swych racji. Ale to już pozostawiam do uznania kierownikowi usc.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ŚLUB W PLENERZE
PostWysłany: 23 Mar 2015, 16:48 

Rejestracja: 20 Sty 2015, 12:03
Posty: 46
mam pytanie bo się zakręciłam, jeśli zapewnienia złożono w lutym ślub ma być na początku kwietnia , to jeśli wniosek o ślub poza USC został złożony w marcu to taki ślub może się odbyć poza USC?jeśli pracuje w źródle i ta sama para złożyła zapewnienia i przed ślubem chcą zmienić dane o nazwisku po ślubie to jak to ugryźć?czy wystarczy jak wezmę oświadczenia pisemne dodatkowe o nazwisku po ślubie dołączę do zapewnień i zmienię w protokole nazwiska ?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ŚLUB W PLENERZE
PostWysłany: 23 Mar 2015, 17:19 

Rejestracja: 05 Mar 2012, 19:47
Posty: 151
Gdy dochodzi do zawarcia małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, odpowiednie oświadczenia o wyborze nazwiska składane są„bezpośrednio po zawarciu małżeństwa”, czyli zgodnie z art. 1 §1 k.r.o., po złożeniu przez mężczyznę i kobietę oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.
Czyli po przyjęciu oświadczeń o zawarciu małżeństwa wpisać do protokołu oświadczenia o nazwiskach.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ŚLUB W PLENERZE
PostWysłany: 25 Mar 2015, 10:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4788
Pochwały: 30
Co do pytania MartaUSC. Dokumenty do zawarcia małżeństwa przed kierownikiem usc zostały złożone i jak kierownik usc uzna, że czas tego zawarcia małżeństwa nie koliduje z jego terminem załatwiania spraw i to miejsce, poza siedzibą usc jest godne zawarcia małżeństwa, to oświadczenia zawarciu małżeństwa mogą być przyjęte poza siedzibą usc, po wniesieniu dodatkowej opłaty w wys. 1000 zł.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: