[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 17 Sty 2018, 01:13Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: kolejna zmiana Prawa o aktach stanu cywilnego.
PostWysłany: 20 Sty 2017, 07:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Szykuje się nam kolejna zmiana Prawa o aktach stanu cywilnego i kolejna zmiana ustawy o ewidencji ludności innych ustaw także. Projekt zmiany ustawy z grudnia ubiegłego roku można przeczytać na stronie internetowej.
Czyli jest tak, jak napisałam niedawno; jeszcze kierownicy usc nie do końca przyzwyczaili się do obecnej ustawy a już kropkę zastępuje się przecinkiem albo skreśla się poszczególne zapisy lub się je zmienia.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: kolejna zmiana Prawa o aktach stanu cywilnego.
PostWysłany: 25 Sty 2017, 09:58 

Rejestracja: 05 Wrz 2013, 09:52
Posty: 49
Witam Pani Krystyno
Czy można prosić o link do tego projektu?
Pozdrawiam


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: kolejna zmiana Prawa o aktach stanu cywilnego.
PostWysłany: 26 Sty 2017, 07:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Panie Filipie, link do projektu ustawy jest taki: https://bip.mswia.gov.pl/bip/projekty aktów prawnych/2016/24391.
Można też inaczej znaleźć projekt zmiany ustawy o ewidencji ludności,ustawy o opłacie skarbowej oraz ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego, projekt z dnia 12 grudnia 2016r. wraz z uzasadnieniem. Wejść w google i wpisać projekt ustawy zmiany ustawy o ewidencji ludności..... Proponuję zacząć czytać projekt ustawy od uzasadnienia, czyli tak jak ja czytam wszystkie projekty, w uzasadnieniu mamy napisane co ma być zmienione i dlaczego, tak jest łatwiej. Jest to pierwszy projekt zmiany ustawy i skoro ma być jeszcze konsultowany, to poszczególne zmiany przepisów prawnych mogą ulec jeszcze zmianie. Każdy ma własny sposób czytania projektów ustawy ale mnie się po prostu łatwiej czyta, jak mam uzasadnienie i całą w nim zapisaną koncepcję zmiany ustawy niż porównywać obecne zapisy ustaw z zapisem ich zmiany zamieszczonym w projekcie.
Zasadnicza zmiana ustawy o ewidencji ludności z 2010 r. ma polegać na wykreśleniu przepisów prawnych dot. zlikwidowania obowiązku meldunkowego, czyli obowiązek meldunkowy z dniem 1 stycznia 2018r. pozostaje nadal, likwidacji rejestru zamieszkania cudzoziemców, nadawania numeru PESEL cudzoziemcom w związku z ich zameldowaniem na pobyt przekraczający 30 dni, zameldowanie drogą elektroniczną, występowanie organów gminy o nadanie numeru PESEL w sytuacji gdy obywatele polscy występują o wydanie dowodu osobistego a nie mają nadanego numeru PESEL.
Uzasadnienie zmiany Prawa o aktach stanu cywilnego jest zamieszczone na stronie 12 projektu ustawy i wynika z niej, że kierownicy usc mają rozszerzyć zakres przekazywanych danych medycznych na potrzeby statystyki publicznej tak aby dane zbierane przy żywym urodzeniu i martwym urodzeniu były te same. Mówi się co prawda, że ma to być tylko okres przejściowy, do czasu wdrożenia nowych rozwiązań informatycznych przez resort zdrowia ale tu od razu widać słabość MSWiA, jak pozwala narzucić nowe obowiązki kierownikom usc wynikające z art. 3 pkt 4 projektu ustawy po 14 dniach od dnia ogłoszenia ustawy. Przecież to, że dane zbierane przy urodzeniu żywym są rozszerzone w stosunku do urodzenia martwego wiadomo było nie od dziś, to resort zdrowia miał czas aby wdrożyć rozwiązania informatyczne już od czasu opublikowania Prawa o aktach stanu cywilnego w Dzienniku Ustaw ale widać, że nić nie zrobił a teraz MSWiA będzie narzucało nowe obowiązki kierownikom usc, jakby tych co mają było za mało.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: