[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 25 Lis 2017, 05:41

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: brak zgody na sprostowanie aktu - a tym samym nazwiska.
PostWysłany: 28 Cze 2017, 13:05 

witam,
mam rodzeństwo 4 osoby. dwie pierwsze mają nazwisko przez ó a dwie pozostaje przez u.
druga z rodzeństwa wniosła sprawę do sądu - spadkową- ale rodzeństwo z nazwiskiem u nie zgadza sie na zmianę nazwiska na ó. co robic w takim przypadku? czy w ogóle jest możliwe ze sie nie zgodzi? czy poprostu zmieniam nazwisko w pesel bo u mnie jest "au- dzieci" i "am" rodziców i zawiadamiam stronę ze sprostowałam błąd..?
dodam ze powinno być przez ó bo u mnie jest małzeństwo rodziców i jest przez ó.
proszę o podpowiedz bardziej doswiadczonych.
agnieszka

Offline Profil  

Temat postu: Re: brak zgody na sprostowanie aktu - a tym samym nazwiska.
PostWysłany: 28 Cze 2017, 15:39 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Pani Agnieszko, w urzędzie stanu cywilnego to rządzi kierownik usc a nie interesanci. Zawsze należy dążyć do tego aby nazwiska wszystkich dzieci w ich aktach urodzenia były takie same, jak nazwisko rodzica, po którym dziecko nosi nazwisko. Jeżeli w akcie małżeństwa rodziców tych dzieci nazwisko ojca (bo to chyba będzie nazwisko ojca), jest litera "ó", to wszystkie dzieci muszą mieć wpisane w nazwisku literę "ó". Dwoje dzieci już ma a dwoje dzieci ma literę "u" w nazwisku.
Nikogo Pani o zgodę nie pyta, bo tak stanowi art. 35 ust. 4 ustawy (prostowanie aktu z urzędu). Wysyła Pani do tych 2 osób ( dla każdej osoby oddzielne), zawiadomienie o zamiarze sprostowania aktu urodzenia w części dot. nazwiska, a w uzasadnieniu Pani pisze, że akt urodzenia urodzenia Pani, sporządzony w rejestrze stanu cywilnego pod numerem.......zostanie sprostowany w części dotyczącej Pani nazwiska z nazwiska...... tu wpisujemy to nazwisko z" u" na nazwisko .....tu wpisujemy to nazwisko z "ó. Podstawą sprostowania aktu jest akt małżeństwa rodziców, przechowywany w tut usc pod numerem.....(wysyła to Pani listem poleconym na adres zamieszkania tej osoby, której akt ma być sprostowany). i pisze Pani dalej;
Zasadą rejestracji stanu cywilnego jest zasada, że dzieci pochodzące od tych samych rodziców noszą takie same nazwisko i tak samo zapisane. Skoro w akcie małżeństwa zapis nazwiska ojca, po którym nosi Pani nazwisko jest wpisany w pisowni ...tu piszemy to nazwisko z literą "ó", to i tak samo musi być zapisane Pani nazwisko w Pani akcie urodzenia. Jeżeli jest inaczej zapisane, to obowiązkiem kierownika usc jest sprostowanie aktu urodzenia Pani w części dot. nazwiska i to zostanie dokonane. Jeżeli natomiast pragnie Pani nosić nazwisko ....tu piszemy to nazwisko z literą "u", to po sprostowaniu aktu może Pani zmienić nazwisko z nazwiska .....tu piszemy nazwisko z "ó" na nazwisko z "u" w trybie administracyjnym, czyli w trybie ustawy o zmianie imienia i nazwiska.
Następnie otwieramy akt urodzenia w rejestrze stanu cywilnego i dodajemy wzmiankę dodatkową o treści : "Kierownik usc w...., z dniem.....sprostował nazwisko osoby, której akt dotyczy na nazwisko.....tu wpisujemy to nazwisko z "ó ". Podstawą sprostowania jest akt małżeństwa rodziców". Tam w tym systemie jest chyba taka opcja czy zmienić nazwisko w PESEL, to trzeba to zaznaczyć, że tak i zmiana nazwiska w rejestrze PESEL powinna się dokonać automatycznie.
Krystyna

Offline Profil  

Temat postu: Re: brak zgody na sprostowanie aktu - a tym samym nazwiska.
PostWysłany: 28 Cze 2017, 15:42 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Gdyby coś w tym systemie trzeba było zaznaczyć inaczej aby to nowe nazwisko zostało zapisane w rejestrze PESEL, to kierownicy usc mnie poprawią, bo ja nie wiem jak działa ten system, bo nie mam do niego dostępu.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość