[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 25 Lis 2017, 05:33

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: weryfikacja nazwiska rodowego matki
PostWysłany: 22 Cze 2017, 21:56 

Witam, dostałam zlecenie, w którym mam zweryfikować nazwisko rodowe matki osoby ubiegającej się o wymianę dowodu. W AU tej osoby jest wzmianka o przysposobieniu przez małżeństwo. Jednak ani w tej wzmiance, ani w odpisie postanowienia (dołączonego do akt zbiorowych przy tym akcie) nie ma nazwiska rodowego kobiety, która przysposobiła to dziecko. Nie bardzo wiem jak i na jakiej podstawie mam dokonać tej weryfikacji.
Może ktoś z Państwa spotkał się już z taką sytuacją i może podpowiedzieć jak postąpić w tej sprawie.

Offline Profil  

Temat postu: Re: weryfikacja nazwiska rodowego matki
PostWysłany: 23 Cze 2017, 05:30 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Na podstawie aktu urodzenia tej kobiety, która dziecko przysposobiła. W akcie urodzenia jest tylko nazwisko rodowe.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 27 Cze 2017, 20:12 

Matka adopcyjna urodziła się w 1913 roku. Także po całym dniu ustalania usc, w którym może być ten akt urodzenia oraz po bezowocnym poszukiwaniu w archiwum państwowym, udało się ustalić usc, w którym sporządzono akt zgonu matki adopcyjnej.
Pani, która składa wniosek o wymianę dowodu osobistego twierdzi, że nazwisko rodowe tej adopcyjnej matki brzmi "Kowalska", ale nie posiada żadnych aktów tej matki.
Wydaje mi się, że Pani ubiegająca się o wymianę dowodu osobistego powinna złożyć wniosek o uzupełnienie jej AU o nazwisko rodowe matki adopcyjnej.

Offline Profil  

PostWysłany: 28 Cze 2017, 06:41 
Awatar użytkownika

Jeżeli w akcie zgonu tej matki adopcyjnej nie ma nazwiska rodowego tej matki adopcyjnej (bo rozumiem, że tylko ten akt zgonu udało się odnaleźć), to proszę zwrócić przy piśmie ten wniosek o wydanie dowodu osobistego a w piśmie napisać, że w akcie zgonu nie ma nazwiska rodowego matki a aktu urodzenia nie udało się odnaleźć. Jeżeli komórce wydającej dowody osobiste jest niezbędny ten zapis we wniosku o wydanie dowodu osobistego o nazwisku rodowym matki, to proszę postąpić tak, jak nakazuje ustawa o dowodach osobistych, bo kierownik nie ma dokumentu na uzupełnienie aktu w trybie art. 37 Prawa o aktach stanu cywilnego.
Ustawą o dowodach osobistych kierownik usc się nie zajmuje a czy komórka wydająca dowody osobiste może wpisać na wniosku o wydanie dowodu osobistego, to nazwisko rodowe matki na oświadczenie czy napisać dane nie ustalone - to nie problem kierownika usc.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 28 Cze 2017, 06:47 

Udało się namierzyć jedynie akt zgonu tej adopcyjnej matki. Poczekam aż zmigrują mi ten akt i zobaczymy, czy jestam nazwisko rodowe.
Bardzo dziękuję za pomoc.

Offline Profil  

PostWysłany: 28 Cze 2017, 14:54 

Z tego co udało mi się telefonicznie ustalić, AZ zawiera nazwisko rodowe.

Offline Profil  

PostWysłany: 29 Cze 2017, 06:23 
Awatar użytkownika

To teraz proszę jeszcze zapytać tego kierownika usc, który akt zgonu sporządził, czy w karcie zgonu jest wpisane nazwisko rodowe, bo jeżeli w karcie zgonu tego nazwiska rodowego nie ma, to oznacza, że do aktu zgonu nazwisko rodowe zostało wpisane na oświadczenie osoby zgłaszającej zgon (pod rządami obecnej ustawy, jest podobnie).
A uzupełnienia aktu urodzenia o nazwisko rodowe matki to na podstawie jakiego aktu mielibyśmy dokonać - aktu zgonu , jak tam nazwisko prawdopodobnie będzie wpisane na oświadczenie. Aktu urodzenia nie ma, a o akcie małżeństwa nic nie wiemy.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 29 Cze 2017, 13:08 
Awatar użytkownika

A na przyszłość, jeżeli będzie taka sytuacja, jak ta, czyli jeżeli w akcie urodzenia osoby, nie ma nazwiska rodowego matki, to od razu trzeba zwracać taki wniosek przy piśmie kom. wydającej dowody osobiste i napisać w akcie urodzenia pani.....brak jest wpisu o nazwisku rodowym matki. Kierownik usc nie jest od poszukiwania aktów stanu cywilnego żadnej osoby a tym bardziej w archiwum państwowym. Weryfikacja wniosku o wydanie dowodu z aktem stanu cywilnego polega na tym, że kierownik usc ma spojrzeć na akt, który posiada i potwierdzić lub nie dane podane przez kom. wydającą dowody osobiste z danymi zawartymi w akcie stanu cywilnego.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 29 Cze 2017, 22:19 

Temat podobny - jak zweryfikować nazwisko rodowe zamężnej kobiety? W peselu jest błędnie wpisane nazwisko rodowe kobiety. USC posiadające akt urodzenia odrzuciło zlecenie usunięcia tej niezgodności, bo akt w księdze jest niepodpisany przez kierownika. Oznajmiono, że sąd orzeknie, co z tym aktem. Kobieta przez kilka miesięcy nie może wyrobić dowodu osobistego, a przecież na podstawie tego aktu zawarła małżeństwo i przeżyła większość swego życia. W kopercie dowodowej jest też odpis z tego aktu urodzenia. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Offline Profil  

PostWysłany: 30 Cze 2017, 05:18 
Awatar użytkownika

Nie bardzo rozumiem, co ma jedno do drugiego i dlaczego kobieta nie może otrzymać dowodu osobistego skoro poprzednie dowody osobiste otrzymywała na podstawie odpisu aktu, który jest w kopercie dowodowej. To nazwisko rodowe kobiety jest ale nie jest w jej akcie urodzenia (jeżeli przyjmiemy, że tego aktu urodzenia nie ma), bo jest takie jakie wynikało z art. 88 Kriop (sprzed zmiany tego przepisu, czyli nazwisko ojca), a w przypadku dziecka o nieustalonym ojcostwie dziecka, nazwisko rodowe dziecka jest takie same, jak nazwisko matki, z chwili urodzenia dziecka. We wniosku o wydanie dowodu osobistego, wnioskodawca wpisuje dane na oświadczenie i przecież nie zawsze wszystkie dane, takie jak nazwisko rodowe matki, może być przez usc potwierdzone i tak będzie, bo dawne akty małżeństwa takiej informacji nie zawierały a aktów urodzeń matek nie można odnaleźć. Tu mamy inną sytuację. Co innego jest niepodpisany akt urodzenia przez kierownika usc, bo nie podpisany, to w sensie prawnym tego aktu nie ma - to jest projekt aktu. Co zrobi sąd tego nie wiemy ale powinien ustalić treść aktu urodzenia i na podstawie postanowienia sądu, kierownik usc może ten akt sporządzić.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 30 Cze 2017, 05:48 
Awatar użytkownika

Teraz napiszę, co do mocy dowodowej tego aktu urodzenia kobiety i tych odpisów aktów stanu cywilnego znajdujących się w kopercie dowodowej. Nikt nie ma prawa kwestionować ważności tego aktu ( tego aktu co widzimy, że nie jest to akt tylko projekt aktu), z uwagi na zapis art. 3 ustawy - "Akty stanu cywilnego stanowią wyłączy dowód zdarzeń w nich stwierdzonych; ich niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w postępowaniu sądowym.". Z tego przepisu prawnego jasno wynika, że akt urodzenia kobiety jest i w czasie wydawania z niego odpisów, odpisy te mają moc dokumentu urzędowego. I akt ten będzie tak długo posiadał moc moc dowodową dokumentu urzędowego , czyli aktu stanu cywilnego, dopóki sąd w prawomocnym orzeczeniu nie stwierdzi inaczej. Czy będzie to miesiąc czy rok, nikt nie może kwestionować tego aktu urodzenia .Po otrzymaniu prawomocnego postanowienia sądu, sytuacja może się zmienić a czy się zmieni tego jeszcze nie wiadomo, bo nie wiemy co sąd postanowi.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 30 Cze 2017, 06:03 
Awatar użytkownika

A z tym odrzuconym zleceniem przez kierownika usc, który posiada akt urodzenia kobiety a dot. poprawienia zapisu nazwiska rodowego kobiety przy jej rekordzie w rejestrze PESEL, to na czym sprawa polega?. Na tym, że w rejestrze PESEL nazwisko rodowe kobiety jest zapisane np. Kowalska w akcie urodzenia np. Goździkowska (czyli jest to inne nazwisko)?.
Bo jeżeli tak, to w świetle tego co napisałam powyżej, jest podstawa naniesienia tej zmiany w rejestrze PESEL, bo jest nim akt urodzenia kobiety.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 30 Cze 2017, 08:10 

Jako nazwisko rodowe kobiecie wpisano nazwisko rodowe jej męża KOWALSKI zamiast MATYS. Dowód nie zostanie dopuszczony do produkcji. A taką niezgodność powinien usunąć usc posiadający akt urodzenia. Tamto usc twierdzi, że otrzymało pismo z ministerstwa, że dopóki sąd nie wyda orzeczenia ma nie wydawać żadnych dokumentów, ani nic nie robić.

Offline Profil  

PostWysłany: 30 Cze 2017, 09:12 
Awatar użytkownika

Pismo MSWiA, to tylko opinia a jaki stosunek powinien mieć kierownik usc do opinii, to ja już pisałam i na czy powinna opierać się praca kierownika usc też pisałam - na przepisach prawnych. A gdzie są te przepisy prawne enumeratywnie wymienione też chyba pisałam - w Konstytucji RP - tam opini nie ma.
Ja się będę śmiała, jak sąd uzna, że ten akt można uznać za akt, choć dotknięty jest wadą a uzna dlatego, że np. akt poprzedzający i akt następny jest podpisany przez kierownika usc z imieniem i nazwiskiem i sporządzony tym samym pismem, czyli przez tę samą osobę, bo w czasie sporządzania tych aktów innego kierownika w usc nie było a wówczas kobieta wniesie sprawę do sądu, że organ administracji publicznej, zobowiązany do wydania dowodu osobistego uniemożliwił jej wydania tego dokumentu w terminie 30 dni, choć podstawy prawnej do tego nie miał. A jak jeszcze udowodni przed sądem, że wskutek nie posiadania dowodu osobistego nie mogła dokonać czynności prawnej np. sporządzenia aktu notarialnego, czyli domu nie mogła okazyjnie kupić i z powodu poniosła znaczne straty finansowe i sąd uzna jej te straty i nakaże organowi gminy wypłacić odszkodowanie - to jak Pan myśli na kogo spadnie wina na MSWiA czy na kierownika usc, który powinien zmian w rejestrze PESEL a tego nie dokonał. Skutkiem czego, rejestr dowodów osobistych, który jest zasilany danymi z rejestru PESEL miał dane, na podstawie których nie mógł przekazać do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA aby dowód osobisty spersonalizować.
Każdy kierownik usc pracuje na "własny rachunek", tylko po co ma pracować tak aby skończyła się ta jego praca, rozwiązaniem umowy o pracę w trybie art. 52 Kodeksu pracy.
Może gdyby tamten kierownik usc przeczytał te moje dzisiejsze wypowiedzi, to ponownie sprawę mógłby przemyśleć i od razu zaznaczam, że ja nie sugeruję żadnego postępowania kierownika usc, bo każdy kierownik usc pracuje tak, jak uważa za stosowne. Moje wpisy na tym Forum są jedynie głosem w dyskusji.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości