[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 25 Lis 2017, 05:31



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zmiana nazwiska
PostWysłany: 30 Maj 2017, 14:52 

Rejestracja: 12 Cze 2016, 07:04
Posty: 70
Dzień dobry Państwu,
Otrzymałem z Ambasady wniosek o zmianę nazwiska, przytoczę uzasadnienie - dosłowne: "brak kontaktu z ojcem od kilkunastu lat, obecnie mieszkam z ... (tu imię i nazwisko obcokrajowca – Max Longer), który od czterech lat opiekuje się mną jak ojciec. Moja mama wychodzi za niego 5 maja. Ja chcę się nazywać tak samo".

Pani chce zmienić nazwisko na "Longer". Jest panną, jest pełnoletnia, brak polskiego dowodu osobistego, polski paszport ważny do 2019 roku.
Brak opłaty za zmianę imienia i nazwiska, ambasada też chyba opłaty nie pobrała, poniewąż brak stosownej informacji.

Co ja mam z tym zrobić?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zmiana nazwiska
PostWysłany: 31 Maj 2017, 06:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Odesłałabym wniosek do wydziału konsularnego ambasady, czyli do nadawcy pisma, którego załącznikiem jest ten wniosek obywatelki polskiej o zmianę nazwiska, przy piśmie z uzasadnieniem, takim o jakim mówi art. 3a ustawy o opłacie skarbowej, czyli, że przesyłając wniosek do kraju konsul ma obowiązek poinformować polski organ czy została pobrana opłata konsularna, bo tę pobiera się przed rozpatrzeniem wniosku o zmianę nazwiska, a nie po wydaniu decyzji przez kierownika usc. W przesłanym piśmie przez konsula brak jest powyższej informacji, o którym mówi art. 3a ustawy z dnia.....o opłacie skarbowej.
Przyśle konsul ponownie ten wniosek wraz z informacją o pobranej opłacie konsularnej, to się wniosek rozpatrzy.
Natomiast co do samego wniosku, to pełnoletni obywatel polski ma prawo zmienić swoje nazwisko na inne dowolnie wybrane nazwisku, tylko musi tę swoją decyzję uzasadnić. Jak dla mnie to uzasadnienie wniosku jest wystarczające, bo ważny powód zmiany nazwiska, to powód dla wnioskodawcy a nie dla organu orzekającego.
Gdyby kierownik usc wydał decyzję pozytywna, to naniesie informację do rejestru PESEL a decyzję prześle do kierownika usc, przechowującego akt urodzenia wnioskodawczyni, celem dodania wzmianki dodatkowej do aktu urodzenia, bo zmianie ulegnie nazwisko rodowe.
Natomiast dowodu osobistego obywatel polski zamieszkały za granicą nie musi posiadać (może posiadać) dowodu osobistego, bo za granicą posługuje się takim dokumentem, na podstawie którego przekroczył granicę tego państwa, w którym mieszka obecnie. Obywatelka polska ma ważny paszport, co oznacza, że granicę państwa przekroczyła na podstawie paszportu. Ponieważ ma ważny polski paszport, to oznacza, że nie utraciła obywatelstwa polskiego.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zmiana nazwiska
PostWysłany: 31 Maj 2017, 08:27 

Rejestracja: 12 Cze 2016, 07:04
Posty: 70
Dzień dobry Pani Krystyno,
Dziękuję za odpowiedź. Chciałem to odesłać do Ambasady, jak Pani radzi, tylko nie wiedziałem, jak uzasadnić to odesłanie, tzn. czy nie powinienem właściwie wezwać do usunięcia braków formalnych poprzez uiszczenie opłaty. Ale wiadomym jest, że w ciągu 7 dni ta opłata i tak nie dojdzie z Holandii.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zmiana nazwiska
PostWysłany: 31 Maj 2017, 09:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Panie kierowniku, to co Pan chciał zrobić czyli wezwać do usunięcia braków formalnych, o którym mówi art. 64 Kpa, było by niezasadne i z pewnością wywołałoby ździwienie konsula. Po pierwsze nie jest to żaden brak formalny, bo brakiem formalnym może być brak dokumentu niezbędnego do rozstrzygnięcia sprawy, co przypadku orzekania na podstawie ustawy o zmianie imienia i nazwiska w ogóle nie ma miejsca i wynika to wprost z samej ustawy (dot. to zmiany nazwiska dla dziecka i zgody obydwojga rodziców, lub orzeczenia sądu, zastępującego brak zgody drugiego rodzica). Tak są te przepisy skonstruowane w ustawie, że te dokumenty od razu muszą być dołączone do wniosku, bo wynika to wprost z ustawy.
Po drugie nie można stosować przepisów Kpa pomiędzy organami i wynika to z art. 1 pkt 1 Kpa.
Po trzecie przepis art. 64 ust. 2 Kpa wskazuje kogo można wezwać - tylko wnoszącego podanie, a konsul nie jest wnoszącym podanie tylko pośrednikiem w przekazaniu dokumentu od wnoszącego podanie - do kraju.
Brak podania informacji o pobraniu opłaty konsularnej, wnoszącego podanie w ogóle nie dotyczy, więc nie można od wnioskodawcy żądać takiej informacji, bo ten nawet nie ma dostępu do niej.
Dobrze, że Pan tego zawiadomienia nie wysłał, tylko najpierw zapytał.
Odsyłamy ten wniosek konsulowi aby nie biegł nam termin załatwiania sprawy, zgodnie z zasadą; nie ma wniosku, to i sprawy w usc nie ma; będzie komplet dokumentów i ta informacja, którą konsul ma podać (art. 3a zawiera nakaz ustawowy), to się wniosek rozpatrzy.
Od 1 czerwca 2017r. mamy zmianę Kpa i ten termin, o którym mowa w art. 64 ust. 1 będzie wydłużony; nie mniej niż 7 dni.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zmiana nazwiska
PostWysłany: 31 Maj 2017, 12:44 

Rejestracja: 12 Cze 2016, 07:04
Posty: 70
Bardzo dziękuję :) i pozdrawiam Panią serdecznie.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zmiana nazwiska
PostWysłany: 31 Maj 2017, 15:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Tak patrzę jeszcze na ten przepis art. 64 par. 2 Kpa i widzę, że za brak formalny nie można nawet uznać braku podpisu pod wnioskiem, czyli to, o czym mówi art. 63 par. 3 Kpa, że podanie wniesione pisemnie powinno być podpisane, bo ten brak podpisu na podaniu wyłącza działanie art. 64 par. 2 Kpa poprzez zapis "nie czyni zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach prawa". Te przepisy prawa to prawo materialne czyli ustawy. W przypadku wniosku o zmianę nazwiska wchodzimy w sferę dóbr osobistych, o których mówi art 23 Kodeksu cywilnego i tak na prawdę ten wniosek, to oświadczenie woli (oświadczam, że pragnę nosić inne nazwisko niż to, które mi prawnie przysługuje w chwili obecnej). Tu nie ma uznaniowości organu, czym charakteryzuje się postępowanie administracyjne, bo kierownik usc nie może zmienić nazwiska na inne niż to wskazane we wniosku. Może jedynie odmówić zmiany nazwiska, jeżeli wniosek nie zostanie uzasadniony, bądź uzasadnienie wniosku będzie podyktowane modą (zmieniam nazwisko na nazwisko aktora, bo i aktor i jego nazwisko mi się podoba), co trudno uznać za ważne względy zmiany nazwiska, podobnie jak zmianę nazwiska na takie jakie nosi nazwa firmy prowadzona przez wnioskodawcę.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron