[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 16 Sty 2018, 09:39Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: dwukrotnie zawarte małżeństwo Polki w Nowym Jorku
PostWysłany: 23 Maj 2017, 08:57 

Rejestracja: 09 Paź 2013, 12:59
Posty: 40
Proszę o pomoc, co zrobić w takiej sytuacji?

Polka zawarła związek małżeński z obywatelem Turcji w Nowym Jorku w dniu 3.11.2010r. i zgodnie z danymi zawartymi w świadectwie zawarcia związku małżeńskiego pzyjęła nazwisko dwuczłonowe. Jednak kobieta, jak twierdzi, chciała zmienić nazwisko noszone po ślubie i w związku z tym zawarła w dniu 11.04.2017r. po raz kolejny związek małżeński z tym samym mężczyzną i przyjęła jego nazwisko. Twierdzi ona, że zmiana nazwiska wiązałaby się ze zbyt skomplikowaną procedurą, dlatego polecono jej zawarcie kolejny raz związku małżeńskiego i złożenie oświadczenia o nazwisku noszonym po zawarciu związku małżeńskiego. Czy faktycznie jest możliwe zawarcie kolejnego związku małżeńskiego z tym samym mężczyzną celem zmiany nazwiska? Jak nalezy podejść do transkrypcji tego małżeństwa? Kobieta przedstawiła nam dwa świadectwa zawarcia związku związku małżeńskiego z tym samym mężczyzną, ale w pierwszym ślubie zawarła go na swoje nazwisko panieńskie, a w drugim już na nazwisko dwuczłonowe, które przyjęła po pierwszym ślubie.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: dwukrotnie zawarte małżeństwo Polki w Nowym Jorku
PostWysłany: 23 Maj 2017, 09:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
To mamy bigamistkę - patrz art. 13 par. 1 Kriop. A czego ta bigamistka od nas oczekuję, wciskając taką ciemnotę odnośnie zmiany nazwiska skoro nie chciało jej się zmienić nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa w trybie ustawy o zmianie imion i nazwisk?.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: dwukrotnie zawarte małżeństwo Polki w Nowym Jorku
PostWysłany: 24 Maj 2017, 06:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Pani kierownik, proszę zobaczyć jaki organ wydał te dwa odpisy aktu małżeństwa, z jaką datą i czy na tych dokumentach jest wpisany stan USA, z jakiego dokumenty zostały wydane. Może jedno z tych małżeństwa jest małżeństwem tylko wyznaniowym a może być i tak, że pierwsze małżeństwo zostało rozwiązane przez sąd na wniosek męża, tylko kobieta nie chce się do tego przyznać. Ja bym przesłała faksem te dwa dokumenty zawarcia małżeństwa do Wydziału Konsularnego Ambasady USA w Warszawie przy piśmie, a w piśmie zadała pytanie czy możliwe jest zgodnie z prawem USA ponowne zawarcie małżeństwa z tą samą osobą tylko dlatego, aby kobieta mogła mieć wpisane do 2-go aktu małżeństwa inne nazwisko noszone po zawarciu małżeństwa, niż wpisane w akcie pierwszym akcie małżeństwa. Dopisałabym jeszcze, że proszę o możliwie pilną odpowiedź, bo zgodnie z prawem polskim, nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim, gdyż powoduje to przestępstwo bigamii zagrożone karą....i tu może wpisać Pani jaką z Kodeksu karnego.
Zobaczymy co odpowie Pani Ambasada USA. Kobiecie powiedziałabym, że dokumenty zostały wysłane do oceny placówce dyplomatycznej USA i teraz musimy poczekać na odpowiedź. I tak jej tego drugiego małżeństwa nie wpiszemy, jak nie zobaczymy wyroku rozwodowego dot. pierwszego małżeństwa.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: dwukrotnie zawarte małżeństwo Polki w Nowym Jorku
PostWysłany: 24 Maj 2017, 12:17 

Rejestracja: 10 Maj 2012, 10:59
Posty: 321
Niedawno zgłosiła się kobieta z amerykańskim aktem małżeństwa do transkrypcji. Stan cywilny: panna a w akcie wpisano podwójne nazwisko A-B jako nazwisko kobiety z chwili zawierania małżeństwa - A to nazwisko męża a B to jej panieńskie. Gdy zapytałem o to, to stwierdziła, że może dlatego tak wpisano, bo cywilny ślub zawarli w 2007 r. a drugi kościelny w 2009 r. Okazało się, że ma dokument z drugiego małżeństwa. Nie wiem, jak i dlaczego zarejestrowano dwa akty małżeństw tej samej pary, chociaż nigdy nie rozwiedli się? Kobieta ma wrócić za kilka miesięcy z odpisem pierwszego ślubu i wyjaśnić sprawę drugiego ślubu w USA.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron