[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 21 Lis 2017, 08:27Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Sprostowanie - postanowienie czy decyzja?
PostWysłany: 09 Maj 2017, 09:36 

Rejestracja: 09 Maj 2017, 09:24
Posty: 4
Witam. Pani x złożyła wniosek o sprostowanie aktu urodzenia swojego ojca i jego dwóch sióstr. Jako podstawę sprostowania aktu swojego ojca podała odpisy aktów swojego rodzeństwa (czyli ta Pani chce prostować akt swojego ojca na podstawie aktu swojego!!!) Akt prostuje się na podstawie aktu wcześniejszego osoby wstępnej. Moje pytanie czy wydać decyzje odmowną dotyczacą prostowania, czy wydac postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania i wogóle nie wszczynac postępowania?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Sprostowanie - postanowienie czy decyzja?
PostWysłany: 09 Maj 2017, 13:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Ani jedno ani drugie. Nie postanowienie, bo to wydaje się w trakcie postępowania administracyjnego a takiego kierownik usc nie prowadzi. Prowadzi tylko postępowanie wyjaśniające - art. 22 ustawy.
Nie decyzję odmowną, bo tę wydaje się tylko wówczas gdy ustawa tak stanowi i tylko w przypadkach w ustawie podanej - art. 103, art. 107, art. 112, art. 59 ust. 4.
Art. 35 par. jest tak zapisany, że podaje na podstawie jakich dokumentów kierownik usc możne akt sprostować a o tym, że podstawą sprostowania aktu może być akt wcześniejszy przechowywany już w archiwum państwowym i który ma być dołączony do wniosku, to już MSWiA nie wiedziało, skoro zapisało ust. 6 art. 35 tak, jak zapisało.
Czyli trzeba napisać pismo do wnioskodawcy a w piśmie zacytować art. 35 par. 1 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Sprostowanie - postanowienie czy decyzja?
PostWysłany: 09 Maj 2017, 13:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Ale się rozpędziłam z tymi decyzjami odmownymi a rozpędziłam się tak, że tak napisałam jakby odmowa przyjęcia oświadczenia następowała w formie decyzji administracyjnej a tak przecież nie jest. W art. 59 ust. 4 ustawy kierownik usc wydaje decyzję administracyjną o wyborze przez niego imienia dla dziecka a w uzasadnieniu pisze dlaczego odmówił przyjęcia oświadczenia o wyborze takiego imienia dla dziecka, którego dokonali rodzice.
Nidy żadna odmowa przyjęcia oświadczenia nie następuje decyzja administracyjną, bo do oświadczeń zastosowanie mają przepisy prawa cywilnego a nie administracyjnego.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Sprostowanie - postanowienie czy decyzja?
PostWysłany: 09 Maj 2017, 14:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lis 2012, 09:51
Posty: 796
Ja uważam inaczej. Co do samego sposobu odmowy prostowania:

Art.35.3 pasc
Sprostowania aktu stanu cywilnego dokonuje się z urzędu, na wniosek osoby, której ten akt dotyczy, lub jej przedstawiciela ustawowego, na wniosek osoby mającej w tym interes prawny lub prokuratora, w formie czynności materialno-technicznej.

Art.2.5
Czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego innych niż akty stanu cywilnego dokonuje się w formie decyzji administracyjnej albo czynności materialno-technicznej.

Art.2.6
Odmowa dokonania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego następuje w formie decyzji administracyjnej.

Z powyższego wynika, iż prostowanie jest czynnością z zakresu rejestracji stanu cywilnego, a w przypadku odmowy dokonania takowej czynności wydaje się decyzję.

Z przywołanych wcześniej art. 103, 107, 112 i 59.4 wynika to, kiedy kierownik odmawia transykrypcji, rejestracji zagranicznego zdarzenia, odtworzenia i nadania imienia dziecku, a nie w jaki sposób, bo o tym mówi art. 2.6. Przy przepisach dotyczących prostowania nie mamy wymienione enumeratywnie kiedy kierownik odmawia, bo i według mnie wcale wymienione być nie musi. Kierownik odmawia sprostowania wtedy, gdy nie ma ku temu podstaw. W omawianej sytuacji podstaw nie ma, bo akty prostuje się na podstawie poprzednich aktów danej osoby i jej wstępnych, a nie aktów zstępnych, o co jednoznacznie wnioskuje strona.

Natomiast ja bym się jeszcze zastanowił nad jedną kwestią. Mianowicie przywołany art.35.3 stanowi, kto może wystąpić z wnioskiem o prostowanie. Skoro córka chce sprostować akt urodzenia swojego ojca i jego sióstr, to powinna wykazać interes prawny.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Sprostowanie - postanowienie czy decyzja?
PostWysłany: 09 Maj 2017, 14:51 

Rejestracja: 09 Maj 2017, 09:24
Posty: 4
Jeżeli chodzi o iteres prawny to wnioskodawczyni (c orka) uzasadniła go że jest to uzasadniony interes społeczny polegający na uporządkowaniu pisowni nazwiska do postępowania spadkowego. Do sprostwanie podstaw nie ma napewno tylko czy wydac decyzję? czy tak jak Pani Krystyna proponuje pismem?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Sprostowanie - postanowienie czy decyzja?
PostWysłany: 10 Maj 2017, 06:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Pkazmierski, my się chyba nie rozumiemy. Odmowę w formie decyzji administracyjnej, czyli to o czym mówimy,że wydajemy decyzję administracyjną, bo jest zasadnicza różnica pomiędzy decyzją administracyjną wydaną w trybie Kpa (gdzie organ coś rozstrzyga - może zgodnie z wnioskiem strony a może nie zgodnie, czego przykładem są decyzje administracyjne z zakresu ustawy o zmianie imienia i nazwiska), a odmową w formie decyzji administracyjnej, gdzie organ nic nie rozstrzyga, bo odmowa czynności wynika z mocy ustawy a to, że jest zapis o formie decyzji administracyjnej, to znaczy, że dokument odmowy ma wyglądać tak, jak decyzja administracyjna i zawierać te elementy, które ona zawiera a określone w art. 107 Kpa.
Odmowa czynności, o której mowa w art. 103, 107, 112 ustawy następuje, po przeanalizowaniu dokumentu złożonego w sprawie z przyczyn w tych artykułach zapisanych. Napisałam, że załatwienie tej konkretnej sprawy nie powinno być ani w formie postanowienia, co jest zrozumiałe ani w formie decyzji administracyjnej tylko w formie pisma adresowanego do wnioskodawcy, bo z tych dokumentów, które wnioskodawczyni złożyła wyraźnie wynika, że nie orientuje się ona co jest podstawą prostowania aktów; akt późniejszy prostuje się na podstawie aktu wcześniejszego a nie odwrotnie. To w pierwszej kolejności trzeba wnioskodawczyni wyjaśnić. Być może akt małżeństwa rodziców ojca wnioskodawczyni jest już w archiwum państwowym, a jak jest, to ma go dostarczyć. Jeżeli numer aktu małżeństwa rodziców ojca wnioskodawczyni nie jest podany w rejestrze PESEL albo gdy ojciec wnioskodawczyni nie ma takiego numeru, to winna ona podać kiedy i gdzie małżeństwo rodziców ojca zostało zawarte, to sami wystąpimy do kierownika usc, który ten akt przechowuje aby przeniósł go do rejestru stanu cywilnego. W tej chwili to jeszcze za wcześnie mowić o wydaniu decyzji administracyjnej, bo gdyby wnioskodawczyni dostosowała się do pisma kierownika usc, to żadna odmowa sprostowania aktu nie będzie potrzebna.
Jak się nie dostosuje, to wówczas wydamy decyzję odmowną, bo zarówno odmowa sprostowania jak i uzupełnienia katu jest czynnością z zakresu rejestracji stanu cywilnego, o którym mówi art. 2 ust. 5 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Sprostowanie - postanowienie czy decyzja?
PostWysłany: 10 Maj 2017, 06:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Jeżeli teraz wydamy decyzję administracyjną a w uzasadnieniu przepiszemy art. 35 par. 1 ustawy, to uruchamiamy cały tryb administracyjny. Wnioskodawczyni może wnieść odwołanie do wojewody, w którym napisze, że to organ powinien ją powiadomić, jak wygląda sprawa prostowania aktów stanu cywilnego i jakie dokumenty (lub informacje), ma do usc dostarczyć, bo gdyby tak zrobił, to by przecież te dokumenty dostarczyła. A jak jeszcze zacytuje w odwołaniu art. 22 ustawy, z którego wynika, że w postępowaniu wyjaśniającym kierownik usc powinien wskazać jej jakie dokumenty na dostarczyć, to powstanie kolejny zarzut, że to wina kierownika usc, który wydał decyzje administracyjną a wydal ją dlatego, aby sprawę przeciągać, bo przecież tak będzie. Art. 132 par. 1 Kpa, w tym przypadku nie będzie miał zastosowana (bo dokumentów na prostowanie aktu nie ma), trzeba będzie przesłać odwołanie do wojewody, ten zanim wyda swą decyzję i prześle ją do kierownika usc, to może upłynąć i kila miesięcy i wrócimy do początku, czyli do dostarczenia przez wnioskodawcę albo dokumentu albo podania informacji. Czyli wyjdzie na to, że na tym etapie postępowania, kierownik usc zrobił kawał dobrej ale nie potrzebnej roboty i jeszcze się napracował pisząc decyzje administracyjną.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Sprostowanie - postanowienie czy decyzja?
PostWysłany: 10 Maj 2017, 07:41 

Rejestracja: 09 Maj 2017, 09:24
Posty: 4
Witam. Jestem w posiadaniu odpisu wierzytelnego aktu małżeństwa z Archiwum Państwowego z księgi ślubów rodziców ojca, którego osoba chce sprostować akt. w akcie małżeństwa rodziców pisownia jest taka jak u ojca i nie ma tu tu o czym mówić ponieważ ojciec wnioskowawcy pisze sie poprawnie. Niedawno wnioskodawca zwrócił się do mnie o zmiane nazwiska tego ojca tak aby dostosować je do swojej pisowni ( zostało wydane postanowienie o odmowie wszczęscia postępowania poniewaz wnioskodawca nie był stroną) W zwiążku z czym nie muszę jej ponownie wzywać do uzupełnienia dokumentów, ponieważ dokument ten mam. Z wnioskodawcą rozmawiałam dwa razy osobiście i tłumaczyłam że to ona i jej rodzeństwo muszą sprostwoać swoje akty i dostosowa c do pisowni nazwiska ojca, ale osoba ta albo w dalszym ciągu tego nie rozumie albo liczy na głupote kierownika usc. Nie chcą nazywac sie tak jak ojciec. Sumując powyższe wypowiedzi wychodzi na to że powinnam wydac decyzję o odmowie sprostowania na podst. art. 35?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Sprostowanie - postanowienie czy decyzja?
PostWysłany: 10 Maj 2017, 11:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Jak mamy dokumenty do sprostowania aktu i wnioskodawca został pouczony o zapisie art. 35 ustawy, to możemy już wydać decyzję odmowną, czyli decyzję na podstawie art. 2 ust.6 w związku z art. 35 ust. 1 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron