[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 23 Lis 2017, 13:15



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Wniosek o sprostowanie aktów
PostWysłany: 02 Maj 2017, 19:45 

Rejestracja: 13 Cze 2013, 14:00
Posty: 95
Cz mogę wydać decyzję odmowną?. Szukam klarownego uzasadnienia. Kurator spadku (ustanowiony przez sąd) wnosi o sprostowanie aktów niektórych spadkobierców . Osoby te nie zgadzają się na prostowanie ponieważ noszą w takiej pisowni nazwisko ponad 60 lat oraz ich dzieci, posiadają różne dokumenty, akty własności (nazwisko ich rodziców w dacie sporządzenia aktu małżeństwa było takie same później rodzice w 90 latach je sprostowali). Niektórzy z rodziny prostowali w 90 latach nazwisko a niektórzy nie i stąd całe zamieszanie .Spadkodawca rocznik 30 również sprostował w 90 latach nazwisko.

Pozdrawiam


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Wniosek o sprostowanie aktów
PostWysłany: 03 Maj 2017, 07:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Podstawę prawną wydania decyzji odmownej miałby Pan wówczas, gdyby nie miał Pan dokumentów do sprostowania, czyli w takim przypadku, o jakim jest mowa w art. 36 pkt 1 i 2 ustawy. Akty prostuje ten kierownik usc, który je posiada. Gdyby ten kurator spadku ustanowiony przez sąd wystąpił do Pana o sprostowanie aktów, których Pan w księgach usc nie posiada, to wystarczy powiadomić go pismem do jakiego kierownika usc ma wystąpić o ich prostowanie (trzeba zobaczyć w rejestrze PESEL, jaki kierownik usc akty danej osoby sporządził). Gdyby takiej informacji w rejestrze PESEL nie było, to tylko powiadamiany, że aktu, który ma być sprostowany nie możemy sprostować, bo go nie mamy i nie wiemy jaki kierownik usc go sporządził aby wskazać na właściwego kierownika usc.
Czy jakaś osoba zgadza się na sprostowanie swego aktu stanu cywilnego, czy się nie zgadza, to nie ma żadnego znaczenia. O tym, że akt stanu cywilnego podlega sprostowaniu decyduje kierownik usc i wynika to wprost z ustawy, w której nie zapisano, że akt stanu cywilnego może być sprostowany za zgodą tej osoby, której akt dotyczy. Tę osobę tylko powiadamia się o zamiarze sprostowania aktu stanu cywilnego ( art. 35 ust.4 ustawy), aby o tym wiedziała i odpisami aktów stanu cywilnego, które w domu posiada już się nie posługiwała, bo będą one miały inną treść, po ich sprostowaniu.
W tym przypadku mamy wniosek kuratora spadku (czyli innej osoby, o której mówi art. 35 ust. 4 ustawy) i to Pan jako kierownik usc musi ocenić czy akty stanu cywilnego zstępnych rodziców, o które występuje kurator podlegają sprostowaniu czy nie podlegają.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Wniosek o sprostowanie aktów
PostWysłany: 03 Maj 2017, 08:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Z tego co Pan napisał wynika, że akt małżeństwa rodziców był sprostowany w latach 90 ubiegłego wieku a skoro był sprostowany w zakresie danych małżonków, to była podstawa jego sprostowania. Skoro z tego małżeństwa były dzieci, to ich akty urodzenia też powinny być sprostowane i akty następne (małżeństwa - na podstawie ich aktów urodzenia, akty zgonu na podstawie aktów małżeństwa lub aktu urodzenia,jeżeli dana osoba nie zawarła małżeństwa), w zakresie danych ich rodziców). Część tych dzieci małżonków swoje akty sprostowała a część nie. Te osoby, które nie mają sprostowanych aktów stanu cywilnego, bo o to nie wystąpiły też powinny mieć sprostowane swoje akty stanu cywilnego w zakresie danych swych rodziców, bo prostowanie aktu ma ten skutek, że prostuje się te zapisy w akcie stanu cywilnego, które z chwilą sporządzenia aktu stanu cywilnego były nie prawidłowo wpisane do aktu stanu cywilnego a początek tych nieprawidłowych zapisów miał miejsce już w akcie małżeństwa ich rodziców, skoro ten akt został sprostowany.
Mając sprostowany akt małżeństwa i wniosek kuratora sądowego o sprostowanie konkretnych aktów stanu cywilnego dzieci tych małżonków, ja nie widzę podstawy do wydania decyzji odmownej a wręcz odwrotnie do sprostowania tych aktów, pod warunkiem, że je też Pan posiada - na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy.
To, że te dzieci małżonków mają już sporządzone dokumenty, w tym swoje akty stanu cywilnego i akty notarialne nie ma nic wspólnego z prostowaniem aktu stanu cywilnego cywilnego na podstawie art. 35 ustawy. Poza tym nie może być tak, że dzieci pochodzące od tych samych małżonków w swoich aktach stanu cywilnego mają inne dane swoje (nazwisko) i dane rodziców, te dane które są po sprostowaniu aktu małżeństwa ich rodziców. Czyli akty te trzeba sprostować. Natomiast jeżeli te dzieci, tak są przywiązane do swojego nazwiska, które noszą przez 60 lat, to mogą przecież wystąpić o zmianę swego nazwiska, tego po sprostowaniu, na takie jakie nosiły do tej pory - na podstawie ustawy o zmianie imienia i nazwiska.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron