[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 23 Lis 2017, 13:14Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: opłata skarbowa
PostWysłany: 27 Kwi 2017, 15:26 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Agencja Mienia Wojskowego wystąpiła z wnioskiem o wydanie odpisu aktu zgonu w uzasadnieniu podali, że odpis niezbędny do postępowania dot. lokalu mieszkalnego jaki zajmował zmarły. Czy za odpis powinnam pobrać opłatę czy zwolnić- ale na jakiej podstawie czy agencja to jednostka budżetowa?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: opłata skarbowa
PostWysłany: 27 Kwi 2017, 21:28 

Rejestracja: 10 Maj 2012, 10:59
Posty: 321
"Agencja Mienia Wojskowego – agenda państwowa nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej. Podstawowym aktem normującym jej status jest ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego. Powstała z dniem 1 października 2015 r. poprzez przejęcie jej przez Wojskową Agencję Mieszkaniową i przyjęcie nazwy Agencja Mienia Wojskowego. Agencja Mienia Wojskowego wykonuje zadania własne oraz zlecone przez Ministra Obrony Narodowej z zakresu administracji rządowej." - zwolniłbym podmiot z opłaty skarbowej jako jednostkę budżetową.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: opłata skarbowa
PostWysłany: 28 Kwi 2017, 05:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
A jednostki budżetowe to prowadzą własną gospodarkę finansową i uchwalają własny plan finansowy, czy są wyłącznie finansowane z Budżetu Państwa ?.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: opłata skarbowa
PostWysłany: 29 Kwi 2017, 21:28 

Rejestracja: 10 Maj 2012, 10:59
Posty: 321
Nie wiem :) Ale agencja ta realizuje zadania zlecone przez Ministra Obrony Narodowej z zakresu administracji rządowej. To co Pani proponuje? Najprościej to zażądać uiszczenia opłaty. Albo uiszczą albo podadzą podstawę prawną do zwolnienia lub nie podlegania.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: opłata skarbowa
PostWysłany: 30 Kwi 2017, 08:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Każda jednostka organizacyjna prowadząca jakąś działalność musi mieć własną gospodarkę finansową i własny plan finansowy, bo musi planować swoje przychody i wydatki, niezależnie od tego czy w całości jest finansowana z Budżetu Państwa, czy tylko w części, poprzez udzielenie jej dotacji podmiotowych czy przedmiotowych, czy posiada dochody z własnej działalności (tak jak ta Agencja), czy ich nie posiada. Różnica w finansowaniu jest taka, że jednostka budżetowa nie musi mieć zabezpieczonych środków na wydatki z własnych przychodów. Czy to jest jednostka budżetowa czy nie jest, świadczy o tym, kto jest organem założycielskim. Organ założycielski nadaje statut jednostce organizacyjnej a w przypadku Agencji Mienia Wojskowego statut, w formie rozporządzenia, wydanego na podstawie ustawy, nadał jej Minister Obrony Narodowej a ten przecież własnych dochodów na utrzymanie swego ministerstwa nie ma, bo środki finansowe na funkcjonowanie ministerstwa otrzymuje z Budżetu Państwa, co wynika z ustawy budżetowej. Nie ma więc wątpliwości, że Agencja Mienia Wojskowego, która zarządza mieniem Skarbu Państwa, jest jednostką budżetową. Ponadto jest to jednostka nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej, co też wynika z ustawy.
Gdyby to nie była jednostka budżetowa, np. taką jaką są stowarzyszenia ( w tym spółdzielnie mieszkaniowe czy organizacje związkowe), to statut uchwalony przez organ reprezentujący jej członków podlegałby rejestracji w sądzie rejestrowym.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: