[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 23 Lis 2017, 13:14Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Odpis aktu dla komornika
PostWysłany: 24 Kwi 2017, 10:11 

Rejestracja: 10 Maj 2016, 14:27
Posty: 28
Komornik sądowy wystąpił z wnioskiem o wydanie aktu zgonu dłużnika uzasadniając, że prowadzi egzekucję należności świadczeń alimentacyjnych lub rent mających charakter alimentów. Powołuje się na art. 2 ust. 7 ustawy z dnia 29.08.1997 o komornikach sądowych i egzekucji oraz art. 761paragraf 1 kpc.

Moim zdaniem zgodnie z art. 45 p.o a.s.c. nie ma podstawy do wydania żądanego odpisu komornikowi a tym bardziej do zwolnienia z opłaty skarbowej. W odpowiedzi na pismo wskazałabym możliwość zwrócenia się z wnioskiem o udostępnienie danych do organu ewidencji ludności. Czy mój tok rozumowania jest słuszny?? Czy jednak ta sprawa kwalifikuje się pod interes prawny?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Odpis aktu dla komornika
PostWysłany: 25 Kwi 2017, 07:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Też odesłałabym tego komornika do ewidencji ludności, skoro powołuje się na przepisy prawne dot. udzielenia informacji i to przepisy prawne, które kierownika usc nie dotyczą. Nie dotyczą dla tego, że kierownik usc działa na podstawie ustawy szczególnej jaką jest ustawa z dnia 28 listopada 2014 Prawo o aktach stanu cywilnego, w której zapisane są czynności kierownika usc i wydawanie dokumentów a nie udzielanie informacji o dokumentach, co wprost wynika z art. 44 ust. 1 ustawy i to napisałabym w piśmie do tego funkcjonariusza publicznego działającego przy sądzie, jakim jest komornik, który wie, że dzwonią ale w jakim kościele to już nie wie, skoro pisze o wydaniu aktu zgonu, którego nie wydaje się i nigdy nie wydawało się.
Napisałabym jeszcze, że wydanie dokumentu, o którym jest mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy jest możliwe jedynie podmiotom enumeratywnie wymienionym w art. 45 ustawy lub osobom, które wykażą interes prawny a z pisma komornika wynika jedynie, że nie wiadomo czego on żąda, skoro pisze o wydaniu aktu zgonu się a powołuje się na przepisy prawne dot. udzielenia informacji. Udzielenie informacji a wydanie dokumentu z rejestru stanu cywilnego to dwie różne sprawy w żaden sposób nie powiązane ze sobą ani formalnie ani poprzez wskazane przepisy prawne, które kierownika usc nie dotyczą.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Odpis aktu dla komornika
PostWysłany: 25 Kwi 2017, 07:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Natomiast interes prawny zapisany w art. 45 ustawy a dot. wydania dokumentów zapisanych w tym przepisie prawnym, musi być wykazany, czyli inaczej mówiąc, osoba, która wykazuje interes prawny musi powołać się na przepisy prawne, z których wynika żądanie takiego dokumentu a tego komornik nie uczynił, bo on nawet nie wie jaki dokument z rejestru stanu cywilnego może otrzymać skoro powołuje się na przepisy prawne dot. udzielenia informacji (art. 761 par. 1 Kpc) i to informacji, którą ona ma prawo otrzymać bezpłatnie (art. 2 ust. 7 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji).
Komornik to osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek i żaden przepis prawny z ustawy o opłacie skarbowej nie zwalnia komornika z obowiązku wniesienia opłaty skarbowej od wydanego odpisu aktu stanu cywilnego czy zaświadczenia, które wydaje się z rejestru stanu cywilnego.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Odpis aktu dla komornika
PostWysłany: 25 Kwi 2017, 07:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Nie można też uznać, że odpis aktu zgonu nie podlega opłacie skarbowej w sprawach alimentacyjnych (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy), bo w sprawach alimentacyjnych wydaje się odpis aktu urodzenia,ew. akt odpis aktu małżeństwa, jeżeli sąd ma zasądzić alimenty na rzecz osoby uprawnionej do alimentowania a nie odpis aktu zgonu do jakiegoś postępowania egzekucyjnego a jakiego to my nie wiemy, skoro ten komornik sam nie wie co pisze - akt zgonu z podaniem podstawy prawnej dot. udzielenia informacji.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Odpis aktu dla komornika
PostWysłany: 25 Kwi 2017, 13:46 

Rejestracja: 10 Maj 2016, 14:27
Posty: 28
Bardzo dziękuję Pani Krystyno za pomoc!


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron