[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 25 Lis 2017, 05:39



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: zgoda sądu na zmianę nazwiska dziecka
PostWysłany: 20 Kwi 2017, 10:05 

Rejestracja: 09 Paź 2013, 12:59
Posty: 40
Ojciec małoletniej uzyskał zgodę sądu na zmianę nazwiska dziecka, pomimo iż matka dziecka posiada pełnię praw rodzicielskich. Jak rozumiem powinnam zastosować tutaj art.8ust.3 ustawy o zmianie imienia i nazwiska? Czy w postanowieniu sądu powinna być zawarta też informacja, że zgoda sądu zastępuje zgodę matki dziecka na zmiane jego nazwiska czy interesuje nas tylko fakt wydania takiej zgody przez sąd?
Pozdrawiam


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: zgoda sądu na zmianę nazwiska dziecka
PostWysłany: 20 Kwi 2017, 12:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Ale ta zgoda sądu zastępuje zgodę matki na zmianę nazwiska dziecka, bo gdyby rodzice byli zgodni co do zmiany nazwiska dla dziecka, to nie poszliby do sądu i o tym właśnie mówi art. 8 ust. 3 ustawy o zmianie imienia i nazwiska.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: zgoda sądu na zmianę nazwiska dziecka
PostWysłany: 08 Maj 2017, 10:10 

Rejestracja: 22 Maj 2014, 18:15
Posty: 29
Zmiana nazwiska dla dzieci . Wyrokiem Sądu zostało ustalone ojcostwo dzieci, tym samym wyrokiem ojciec dzieci został pozbawiony władzy rodzicielskiej, małoletnie dzieci utrzymały nazwisko matki.
Po 5 latach, rodzice dzieci zwrócili się z wnioskiem o zmianę nazwiska dla dzieci na nazwisko ich biologicznego ojca. Uzasadniając wniosek bardzo dobrymi relacjami dzieci z ojcem, który obecnie aktywnie uczestniczy w ich wychowaniu, poza tym dzieci noszą nazwisko matki, nazwisko to jest jednocześnie nazwiskiem jej byłego męża, o co były i są awantury miedzy matką dzieci a jej byłym mężem. Dzieci w wieku 6 lat.
Uważam, że ojciec, który jest pozbawiony władzy rodzicielskiej nie ma prawa wystąpić z wnioskiem o zmianę nazwiska dla dzieci. Czy w tym przypadku poinformować, go o możliwość wystąpienia do Sądu o przywrócenie praw rodzicielskich? Rozpatrzyć wniosek tj. zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o zmianie imienia i nazwiska zmiana imienia lub nazwiska małoletniego następuje na wniosek przedstawiciele ustawowego dziecka – w tym wypadku matki. Czy w tym przypadku wystarczy zgoda matki- zgodnie z art.8 ust. 5 cyt. wyżej ustawy – Rodzic wyraża zgodę na zmianę nazwiska osobiście przed kierownikiem usc lub jego zastępcą lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Dzieci będą nosiły nazwisko ojca biologicznego, rodzina uniknie awantur byłego męża. Więzi rodzinne między dziećmi a ich biologicznym ojcem będą silniejsze.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: zgoda sądu na zmianę nazwiska dziecka
PostWysłany: 08 Maj 2017, 13:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Wniosek o zmianę nazwiska dzieci ( 2 wnioski dla każdego dziecka odrębnie, bo to wynika z art. 11 ustawy o zmianie imienia i nazwiska), matka dziecka składa w imieniu dziecka - art. 9 ust. 2 ustawy. Drugi rodzić, czyli ojciec nie ma nic do powiedzenia w jakiejkolwiek sprawie dotyczącej dziecka ( czy to zmiany obywatelstwa, czy to zmiany nazwiska, czy miejsca stałego zamieszkania dzieci za granicą wraz z ich matką, czy wyboru leczenia itd), skoro został pozbawiony władzy rodzicielskiej i wynika to wprost z art. 94 par. 1 Kriop. W omawianym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 8 ust. 2 ustawy.
Czy można zmienić nazwisko dziecku na takie jakie nosi ich ojciec - można, bo wynika to z art. 89 par. 1 w związku z art. 88 par. 1 Kriop - nazwisko jednego z rodziców, w tym przypadku nazwisko ojca.
Do udzielania porad w sprawie porad odzyskania władzy rodzicielskiej, to ja bym się nie mieszała, bo to nie jest sprawa kierownika usc.
Natomiast art. 8 ust. 5 ustawy jest takim artykułem tylko informacyjnym, bo informuje on w jaki sposób rodzić wyraża zgodę na zmianę nazwiska dziecka - jeżeli osobiście składa wniosek do kierownika usc, to ma go w obecności kierownika usc podpisać i okazać dowód osobisty ( art. 11 ust.3 ustawy), aby kierownik usc nie miał wątpliwości, że podpisał go wnioskodawca. Tak samo wygląda sprawa złożenia podpisu na wniosku przekazanym za pośrednictwem konsula. Jeżeli rodzicowi nie pasuje wyjście do usc lub konsula, to może sam napisać wniosek, podpisać w obecności notariusza, a ten na tym dokumencie powinien poświadczyć podpis wnioskodawcy.
Czyli przyjmujemy od matki dzieci wnioski a ojca o chęci zmiany nazwiska przez matkę dzieci na jego nazwisko nie informujemy i wydajemy decyzję administracyjną, jak kierownik usc uzna, że jest to ważny powód zmiany nazwiska dla dzieci.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron