[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 22 Lip 2017, 08:44

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Transkrypcja aktu urodzenia
PostWysłany: 11 Kwi 2017, 12:34 

Transkrypcja aktu urodzenia dziecka, rodzice są małżeństwem, ślub brali za granicą akt wpisany do polskiej księgi. W akcie małżeństwa jest nazwisko kobiety i mężczyzny po ślubie, nie ma nazwiska dziecka. Nazwisko dziecka z aktu urodzenia jest takie jakie noszą oboje rodzice. Wniosek o wpisanie aktu złożyła tylko matka dziecka. Co z nazwiskiem dziecka w akcie małżeństwa, czy powinnam przyjąć oświadczenie rodziców dziecka o nazwisku i zrobić wzmiankę do aktu małżeństwa?
Jeszcze jedna sprawa: mam akt urodzenia z 1945 r. bez daty sporządzenia, co zrobić? Podobnie mam przy akcie małżeństwa, ale w tym przypadku wpisuję jako datę sporządzenia date zawarcia małżeństwa.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Transkrypcja aktu urodzenia
PostWysłany: 11 Kwi 2017, 15:50 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Tak, trzeba teraz przyjąć oświadczenie o nazwisku dla dziecka do protokołu, skoro nie zrobiono tego wcześniej i nie wpisano tego nazwiska dla dziecka do aktu małżeństwa w formie wzmianki dodatkowej, czy to na podstawie oświadczeń rodziców, po dniu 1 marca 2015r. a wcześniej na podstawie art. 51 ppm.
Jeżeli w akcie poprzedzającym ten akt bez daty i akcie urodzenia następnym jest wpisana ta sama data, to można przenosząc akt do rejestru też taką samą datę wpisać, bo widać by było, że trzy akty urodzenia były sporządzone tego samego dnia, tylko w tym środkowym zapomniano wpisać daty sporządzenia aktu. Jeżeli jest inna sytuacja, to już nic nie zrobimy, pozostanie wpisać w tę rubrykę - brak danych. Tak na prawdę, to brak daty sporządzenia aktu, nie ma większego znaczenia, poza formalnym, bo najważniejsze dane w akcie mamy; kto się urodził, gdzie i kiedy i z jakich rodziców.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 11 Kwi 2017, 18:02 

Cytuj:
Nazwisko dziecka z aktu urodzenia jest takie jakie noszą oboje rodzice.

Ja wpisałabym wzmiankę do tego AM z urzędu, skoro rodzice noszą jednakowe nazwiska to nazwisko dziecka nie może być inne. Oświadczenie rodziców nic nie zmieni.
Art. 88. kro
§ 1. Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach

Offline Profil  

PostWysłany: 12 Kwi 2017, 06:19 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Napisałam o oświadczeniach, bo tylko taką możliwość daje nam art. 106 ust. 1 ustawy. Podzielam natomiast pogląd mojego przedmówcy, że w takiej sytuacji można wpisać nazwisko dla dziecka na podstawie art. 88 par. 1 Kriop, czyli nazwisko wspólne małżonków,bo innej możliwości prawnej po prostu nie ma.
Natomiast ja poszłabym jeszcze dalej i przy transkrypcji aktu małżeństwa, jeżeli nie ma tych nazwisk w złożonym podaniu o transkrypcję aktu lub w protokole sporządzonym przez konsula, wpisywałabym od razu wzmiankę o nazwiskach noszonych po zawarciu małżeństwa przez obywateli polskich i obywatelki polskiej z cudzoziemcem, takie jakie wynikają z art. 25 par. 3 Kriop ( w przypadku nazwiska mężczyzny cudzoziemca - na podstawie art. 15 ppm, bo nie znam takiego prawa obcego aby mężczyzna mógł nosić inne nazwisko niż to, z jakim zawierał małżeństwo), a nazwisko dla dziecka na podstawie art. 88 par. 2 Kriop.
Zupełnie niezrozumiały jest dla mnie przepis art. 106 ust. 2 i ust. 3 ustawy, bo nie tylko komplikuje on sprawę sporządzenia aktu urodzenia dla dziecka, w sytuacji gdy dziecko urodzi się w Polsce a tych nazwisko małżonków i nazwiska dla dzieci nie ma w akcie małżeństwa, wydłuża niepotrzebnie czas wpisów do aktu małżeństwa (bo trzeba znać adres zamieszkania drugiego małżonka aby go powiadomić o złożeniu oświadczeń). Po za tym, gdyby dziecko urodziło się poza granicami kraju i z jego aktu urodzenia wynikało, że nosi nazwisko np. ojca, to przecież istnieje jeszcze możliwość złożenia oświadczenia w trybie art. 88 par. 3 Kriop.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości