[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 21 Lis 2017, 08:28Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Uznanie wyroku rozwodowego z Cypru
PostWysłany: 10 Kwi 2017, 08:01 

Rejestracja: 11 Kwi 2012, 15:14
Posty: 123
Postanowieniem Sądu Okręgowego został uznany za skuteczny na obszarze RP wyrok sądu z Cypru orzekający rozwód małżeństwa zawartego na Cyprze i zarejestrowanego w naszym USC.

Na dołączonej do postanowienia Sądu Okręgowego kserokopii cypryjskiego wyroku rozwodowego wpisane jest, że od orzeczenia nie wniesiono apelacji i tym samym orzeczenie uprawomocniło się. Nie ma natomiast wpisanej daty, z którą orzeczenie uprawomocniło się. Jest jedynie data wydania orzeczenia 27.05.2003 r. oraz data sporządzenia (mniemam że orzeczenia) 29.05.2003 r.

Jakiej treści powinna zostać załączona wzmianka do aktu małżeństwa (mam pierwszy przypadek uznania wyroku rozwodowego przez sąd)?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Uznanie wyroku rozwodowego z Cypru
PostWysłany: 10 Kwi 2017, 09:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Przy takim zapisie, jaki jest w tym wyroku sądu cypryjskiego, wyrok sądu uprawomocnił się z dniem jego wydania, czyli z dniem 27.05.2003. 29.05.2003 sporządzono odpis tego wyroku. Wzmiankę dodatkową do aktu małżeństwa zawsze piszemy o takiej samej treści; jaki sąd, gdzie, kiedy wydał wyrok i z jakim dniem wyrok się uprawomocnił. Datą rozwiązania małżeństwa jest data uprawomocnienia się orzeczenia o jego rozwiązaniu. Czy wyrok uznał sąd, czy kierownik usc, czy wyrok nie wymaga uznania, bo wynika to z umowy międzynarodowej, tego nie piszemy we wzmiance, bo to nie ma żadnego znaczenia dla ustania małżeństwa, ma tylko znaczenie dla skuteczności tego wyroku na terenie RP, co oznacza, że bez jego skuteczności nie można dodać wzmianki dodatkowej do aktu małżeństwa.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Uznanie wyroku rozwodowego z Cypru
PostWysłany: 10 Kwi 2017, 10:15 

Rejestracja: 11 Kwi 2012, 15:14
Posty: 123
Ta informacja o prawomocności wyroku została dodana 15.06.2016 r. (czyli zapewne wtedy gdy osoba wybierała odpis orzeczenia do uznania go w Polsce). Nie mamy więc pewności kiedy wyrok się uprawomocnił.
Nie będzie bezpieczniej wpisać treść wzmianki "Prawomocnym wyrokiem Sądu ..."


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Uznanie wyroku rozwodowego z Cypru
PostWysłany: 10 Kwi 2017, 12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Panie Rafale, jak Pan napisze ; prawomocnym wyrokiem sądu........, to i tak musi Pan dopisać z dnia....., bo datą rozwiązania małżeństwa jest data prawomocności tego wyroku. My tę datę prawomocności mamy w tym wyroku, bo wynika to z zapisu, że od orzeczenia nie wniesiono apelacji i wyrok uprawomocnił się. Gdyby wniesiono apelację, to datą uprawomocnienia się wyroku sądu II instancji byłaby data wydania tego wyroku przez sąd II instancji, gdyby sąd II instancji rozstrzygnął odmiennie dzień rozwiązania małżeństwa niż sąd I instancji.
My tę prawomocność wyroku sądu rozumiemy w świetle prawa polskiego, czyli sąd I instancji rozwiązuje małżeństwo; daje termin do wniesienia apelacji, a jak ta nie zostaje w tym terminie wniesiona, to wyrok po tym dniu jest prawomocny i na tym odpisie wyroku sąd stawia pieczątkę z jakim dniem wyrok stał się prawomocny a na świecie jest inaczej; do sądu wchodzą małżonkowie, a po rozprawie wychodzą osoby rozwiedzione, bo datą rozwiązania małżeństwa (czyli to co my nazywany prawomocnością), jest data ogłoszenia wyroku przez sąd na rozprawie.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron