[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 16 Sty 2018, 09:15Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Transkrypcja aktu zgonu
PostWysłany: 10 Mar 2016, 12:07 

Rejestracja: 13 Cze 2013, 14:00
Posty: 95
Mam wniosek o transkrypcję aktu zgonu z Ukrainy -wydany w 2010 r.przez Wydział Rejestracji Aktów Stanu Cywilnego dla rejonu kamienieckiego Kamienieckiego Miejskiego Rejonowego Urzędu Sprawiedliwości w obwodzie Chmielnickim.
W akcie jest podane imię i nazwisko i imię ojca, wiek 35 lat oraz data zgonu 26.kwietnia 2010 r.. Brak miejsca zgonu. W oryginalnym druku miejsce na ten wpis jest wykreślone - tłumacz wpisał nie wypełniono.Dokument opatrzony okrągłą pieczęcią i podpisany przez kierownika USC.
CZY MOŻNA WPISAĆ W RAMACH TRANSKRYPCJI TAKI DOKUMENT BEZ MIEJSCA ZGONU(w oryginale miejsce śmierci).
Pozdrawiam
Ludwik


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Transkrypcja aktu zgonu
PostWysłany: 11 Mar 2016, 08:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
To jak zapytam tak; a czy może w polskim rejestrze stanu cywilnego być sporządzony akt zgonu (bo tym właśnie jest transkrypcja aktu zgonu czyli sporządzenie aktu w rejestrze na podstawie przeniesienia dokumentu zagranicznego do rejestru), bez miejsca zgonu, skoro tego miejsca zgonu nie może nawet uzupełnić sąd - art. 38 ustawy ?
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Transkrypcja aktu zgonu
PostWysłany: 11 Mar 2016, 11:12 

Rejestracja: 13 Cze 2013, 14:00
Posty: 95
Dziękuję za odpowiedź ale nie do końca zgadzam się Panią ponieważ niedawno otrzymałem odpis aktu zgonu sporządzony w 2011 przez USC Warszawa na podstawie postanowienia SĄDU - gdzie sąd ustalił datę zgonu ale nie podał miejsca zgonu i taki akt bez podanego miejsca zgonu funkcjonuje i rodzina załatwia sprawy urzędowe.
Jeśli chodzi o omawianą transkrypcję ukraińskiego aktu to rozumiem, że taki akt (bez miejsca zgonu) będzie miał mniejszą moc dowodową i polski sąd na pewno go nie uzupełni.
Transkrypcja tego aktu jest potrzebna żonie zmarłego, która w 2013 r.po raz drugi wyszła za mąż na Ukrainie za Polaka (akt transkrybowany w Polsce)obecnie mieszka od kilku lat w Polsce i chce ściągnąć dwoje swoich dzieci (po zmarłym mężu) do Polski i musi wykazać (nie wiem dlaczego) ,że jej były maż nie żyje.
Podejrzewam, że ten akt zgonu na Ukrainie, również powstał na podstawie postanowienia sądu lub innego uprawnionego organu potwierdzającego ,że dana osoba zmarła.
Pozdrawiam


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Transkrypcja aktu zgonu
PostWysłany: 12 Mar 2016, 07:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Nie bardzo wiem z czym się Pan nie zgadza. Przecież ja nie powiedziałam czy może być transkrybowany omawiany akt zgonu czy nie może. Zadałam tylko pytanie, na które Pan sobie sam odpowiedział. Oczywiście, że może być transkrybowany taki akt zgonu, w którym nie ma miejsca zgonu, podobnie jak może być sporządzony akt zgonu na podstawie postanowienia sądu polskiego, w którym to miejsca zgonu nie ma. USC w Warszawie ma wiele aktów zgonu sporządzonych na podstawie postanowienia sądu o uznaniu za zmarłych osób zaginionych w czasie II wojny światowej w sytuacji gdy nawet nie wiadomo gdzie i kiedy te osoby zmarły. Przyjęto datę zgonu jako datę ostatniego dnia zakończenia II wojny światowej i miejsca zgonu w tych aktach też nie ma.
Powiedziałabym nawet więcej, że to miejsce zgonu, tak na prawdę posiada tylko walor informacyjny, bo nawet nie można mówić, że taki akt zgonu ma zmniejszoną moc dowodową. Miejsce zgonu to nie dane identyfikujące osobę zmarłą, bo takimi danymi są dane dot. urodzenia. Bo jakie znaczenie ma czy osoba zmarła w Londynie czy w Krakowie - żadne. Gdy akt miał zmniejszoną moc dowodową, to sąd mógłby go uzupełnić tak, jak uzupełnia datę i godzinę zgonu, bo to ma znaczenie w jakim dniu osoba zmarła i o jakiej godzinie szczególnie w takich przypadkach gdy np. w wypadku komunikacyjnym ginie małżeństwo aby w postępowaniu spadkowych sąd mógł ustalić kto po kim dziedziczy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Transkrypcja aktu zgonu
PostWysłany: 14 Mar 2016, 10:31 

Rejestracja: 13 Cze 2013, 14:00
Posty: 95
Dziękuję za odpowiedź. Jak wcześniej pisałem wnioskodawca potrzebuje odpis aktu zgonu swojego byłego męża bo żądają takiego dokumentu polskie urzędy aby sprowadzić do Polski swoje dzieci.Kobieta (Ukrainka) mieszka w Polsce od kilku lat z mężem Polakiem. Jak sama Pani pisze miejsce zgonu owszem jest ważną daną ale ma właściwie najmniejsze znaczenie gdzie osoba zmarła i brak tej informacji powoduje zmniejszoną moc dowodową z czym jak najbardziej się zgadzam. W związku z powyższym ponawiam pytanie czy można czy nie można transkrybować taki akt. Pisząc o polskim akcie zgonu (bez miejsca zgonu) sporządzonym na podstawie postanowienia sądu przez USC w Warszawie nie dotyczyło to zgonu z okresu wojennego sąd ustalił datę zgonu na 31.12.1959 r.
Pozdrawiam


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Transkrypcja aktu zgonu
PostWysłany: 15 Mar 2016, 06:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Można transkrybować ten ukraiński akt zgonu, bo nie ma wątpliwości, że osoba wymieniona w tym akcie zgonu nie żyje, skoro stwierdził to organ uprawniony do wydania tego dokumentu.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Transkrypcja aktu zgonu
PostWysłany: 08 Lut 2017, 18:36 

Rejestracja: 10 Maj 2012, 10:59
Posty: 321
Co można zrobić z odpisem aktu zgonu z USA, w którym wpisano inne imię i nazwisko osoby, niż figuruje w polskim akcie urodzenia, bazie PESEL i w dowodzie osobistym? Zamiast Zdzisław R....ski wpisane jest JESSIE R.... Pod częścią zasadniczą odpisu jest dopisek inną czcionką: ALIAS ZDZISLAW R...SKI. Osoba prawdopodobnie zmieniła za granicą imię i nazwisko. Jak zarejestrować akt zgonu?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Transkrypcja aktu zgonu
PostWysłany: 09 Lut 2017, 07:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Trzeba transkrybować ten akt zgonu z takimi zapisami, jakie są w zasadniczej części aktu zgonu, bo zapis alias, dopisany pod zasadniczą częścią aktu zgonu, oznacza inaczej zwany (może to być np.pseudonim), a takich informacji do polskiego aktu stanu cywilnego nie wpisuje się Następnie powiedzieć osobie składającej wniosek o transkrypcję aktu zgonu aby wystąpiła do sądu, (jeżeli nie złoży nam dokumentu, z którego będzie wynika ta zmiana imienia i nazwiska), o sprostowanie aktu zgonu w części dot. imienia i nazwiska osoby zmarłej. Kierownik usc może sprostować akt stanu cywilnego w trybie art. 35 ustawy, jeżeli ma dokumenty na sprostowanie aktu, a takich dokumentów na razie nie mamy (dokument zmiany imienia i nazwiska), lub na podstawie innych aktów, stwierdzających zdarzenie wcześniejsze ale dot. tej samej osoby. Ponieważ w akcie urodzenia jest inne inne imię i nazwisko niż w akcie zgonu nie można powiedzieć, że dotyczą tej samej osoby. Dopisek alias pod aktem czyli inaczej zwany i to jeszcze inną czcionką wskazuje na to, że nie wpisał go urzędnik, który akt zgonu sporządził. Ponadto we wzmiance dodatkowej, co wynika z par. 13 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 lutego 2015r. w sprawie prowadzenia rejestru stanu cywilnego oraz...... mamy podać dokument, będący podstawą naniesienia wzmianki a my takiego dokumentu nie mamy. Czyli właściwym jest sąd do sprostowania tego aktu jest sąd w trybie art. 36 ustawy. Ponieważ sądowi może być potrzebny ten oryginalny zagraniczny odpis aktu zgonu , to nie ma przecież przeszkód prawnych aby osoba, która złożyła oryginalny dokument ponownie go otrzymała od kierownika usc, o czym mówi art. 26 ust. 2 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: