[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 23 Sie 2017, 17:45



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: karta zgonu
PostWysłany: 09 Mar 2016, 11:24 

Rejestracja: 29 Mar 2012, 14:32
Posty: 29
drodzy Kierownicy
a jaka jest praktyka gdy otrzymujecie katrę zgonu bez wpisanej godziny zgonu?
lub pominięcia podstawowych danych, tj. np drugie imię osoby zmarłej?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: karta zgonu
PostWysłany: 10 Mar 2016, 07:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Podstawa sporządzenia aktu zgonu jest karta zgonu i protokół zgłoszenia zgonu (art. 92 ust. 2 ustawy). Skoro karta zgonu nie zawiera godziny zgonu to i protokół zgłoszenia też jej nie będzie zawierał, bo nie są to dane, które może podać osoba zgłaszająca zgon. Natomiast ta osoba może podać drugie imię zmarłego do protokołu, jeżeli nie ma wątpliwości, że to drugie imię jest na pewno drugim imieniem osoby zmarłej (jest np. wpisane do dowodu osobistego).
Natomiast jeżeli osobom zainteresowanym lub prokuratorowi ta data zgonu jest niezbędna, to posiadają one uprawnienie wynikające z art 38 ustawy czyli wystąpienia do sądu o uzupełnienie aktu zgonu o godzinę zgonu.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: karta zgonu
PostWysłany: 19 Kwi 2016, 10:54 

Rejestracja: 19 Wrz 2015, 16:37
Posty: 86
Sporządziłam akt zgonu, na podstawie karty zgonu , gdzie nie podano daty zgonu, tylko datę znalezienia zwłok ( samobójstwo), poinformowałam rodzinę, jakie skutki niesie za sobą brak daty zgonu, w tym akcie zgonu. Z tego wszystkiego chcieli pozostawić tak jak jest w karcie. Tak na marginesie, lekarze na moim terenie bardzo często praktykują tę zasadę, że nie wpisują daty zgonu tylko, datę znalezienia zwłok ( pomimo tego , że osoba zmarła w domu).
Ale nie w tym rzecz, bazując na danych ze sporządzonego aktu zgonu ( data znalezienia zwłok)- przy sporządzaniu aktu w systemie nie było problemu, bo albo wybiera się opcje data zgonu, albo data znalezienia zwłok, ale w momencie wypełniania danych GUS-u podaje datę zgonu, do aktu urodz. małż. wpisuje się przypisek bądź wzmiankę, gdzie należy podać datę zgonu. Jak teraz postąpić, czy w miejsce daty zgonu, wpisywać tę datę z aktu - znalezienia zwłok, jako datę zgonu?
Powiem szczerze mam już dosyć odsyłania petentów do lekarzy sporządzających kartę zgonu o uzupełnienie karty zgonu, często ci lekarze są po dyżurach i trudno ich zastać.
Jakie są praktyki w Waszych Urzędach?


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron