[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 18 Gru 2017, 16:22

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: info o zgonie z ambasady
PostWysłany: 17 Lut 2016, 12:49 

w czerwcu otrzymałam z urzędu wojewódzkiego
informację przekazaną z ambasady o zgonie pana urodzonego w moim usc.
nie był to akt agonu tylko zawiadomienie.
wpisałam przypisek to au jeszcze po staremu, a teraz zapytanie co dalej
bo nie ma informacji o tym a akcie małżeństwa który jest w innym usc i w pesel nie ma naniesionego zgonu.

kto powinien dokonac tych czynności ;-)

Offline Profil  

Temat postu: Re: info o zgonie z ambasady
PostWysłany: 17 Lut 2016, 16:17 
Awatar użytkownika

Pochwały: 2
Kierownik USC, który otrzymał informację o zgodnie polskiego obywatela. Można nanieść dane do PESEL na podstawie dokumentu zagranicznego, nie trzeba do tego umiejscawiać aktu.

Offline Profil  

PostWysłany: 18 Lut 2016, 13:56 
Awatar użytkownika

No ja jednak nie rejestruję informacji o zgonie w rejestrze pesel na podstawie zawiadomienia - to jest równoznaczne z wymeldowaniem człowieka i "uśmierceniem" go w rejestrze.

Najwięcej tych zawiadomień przychodzi z Niemiec. Robię przypisek o zgonie w akcie urodzenia i tyle. To zawiadomienie jest przesłane na podstawie konwencji Nr 3 o międzynarodowej informacji. Ten urzędnik, który sporządza akt powiadamia nas zgodnie z tą konwencją. Ale to jest powiadomienie, a nie odpis aktu stanu cywilnego podlegający transkrypcji - bo w przypadku transkrypcji aktu zgonu możnaby się jeszcze pokusić o transkrypcję z urzędu, a nie na wniosek...

Natomiast dane w rejestrze pesel dotyczące zgonu rejestruje (czyli wymeldowuje człowieka) zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o ewidencji ludności z 2010 r. "kierownik właściwy do sporządzenia aktu zgonu i dokonywania w nim zmian w zakresie danych , o których mowa w art. 8 pkt. 26 - czyli data zgonu lub znalezienia zwłok, numer aktu zgonu i oznaczenie usc, w którym ten akt został sporządzony".

Po 1 - jasno wynika, że kierownik ma być "właściwy do sporządzenia aktu zgonu" - czyli akt musi być sporządzony
Po 2 - nie wiemy, który jest właściwy bo transkrypcji dokonuje się w wybranym więc nie wiemy, który kierownik ten zgon sporządzi, nie musi to być ten , który zrobił sobie przypisek.

Moim zdaniem przypisek na podstawie zawiadomienia to za mało, żeby zarejestrować zgon w rejestrze pesel.

Uważam, że aby zarejestrować dane zgonu w PESELU musi być dokonana najpierw transkrypcja aktu zgonu i wtedy ten kierownik, który dokonał transkrypcji rejestruje zgon w PESELU.

Haralan, co Ty na to?

Offline Profil  

PostWysłany: 18 Lut 2016, 15:01 
Awatar użytkownika

Pochwały: 2
Teraz jak naniesiemy przypisek o zgonie do zmigrowanego aktu urodzenia to system automatycznie naniesie dane do PESEL (takie dodatkowe kliknięcia - aktualizuje PESEL) ja to robię. Nie pamiętam w którym piśmie i kiedy w wytycznych pisano, że na podstawie przesłanych zawiadomień o zgonie powinniśmy nanosić zmiany do PESEL (mamy dokument urzędowy potwierdzający zgon naszego obywatela) . Nikogo nie zmusimy do transkrypcji aktu a nie zawsze my możemy to zrobić z urzędu bo posiadamy nie odpis aktu zgonu tylko zawiadomienie o zgonie. Ja nanoszę informacje o zgonie do PESEL w systemie nie będziemy mieć tzw. "martwych dusz", które później drukowane są na listach wyborczych itp.

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Lut 2016, 19:06 
Awatar użytkownika

haralan, podesłałabyś mi na email to pisemko jak znajdziesz.. może należałoby zmienić praktykę. nie przypominam sobie, żeby mnie zrodlo pytało po przypisku o aktualizacje pesel, nawet nie po każdej wzmiance się pyta (np. administracyjna zmiana nazwiska) - trzeba to robić na piechotę. czyli normalnie wchodzisz w pesel i wybierasz zarejestruj zgon osoby? bo mnie sie po przypiskach nie pyta o aktualizacje... a co z tym przepisem z ustawy o ewidencji ludności ? jak ma się on do tego, że się uśmierca człowieka bez aktu zgonu ?

Offline Profil  

PostWysłany: 10 Mar 2017, 10:15 

Dostałam informację z ambasady w Brukseli o zgonie osoby, która ma u nas akt urodzenia oraz kopię aktu zgonu.
Otrzymałam telefoniczną instrukcję z nadzoru co robić w takich przypadkach:

Wprowadzamy przypisek o zgonie do aktu urodzenia, który posiadamy u siebie po wcześniejszym zmigrowaniu tego aktu. W miejscu : RODZAJ ORGANU SPORZĄDZAJĄCEGO AKT ZGONU wybieramy ORGAN INNEGO PAŃSTWA. Wtedy po dodaniu przypisku o zgonie pojawi się okienko do aktualizacji PESEL. Dzięki temu osoba zejdzie automatycznie z ewidencji.

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości