[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 17 Paź 2017, 15:04



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: uzupełnienie aktu zgonu
PostWysłany: 27 Lut 2017, 20:55 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Żona zmarłego złożyła wniosek o uzupełnienie aktu zgonu męża o datę , godzinę i miejsce zgonu na podstawie akt zbiorowych. Sąd zawiesił postępowanie spadkowe po zmarłym z uwagi na brak daty zgonu.
W karcie zgonu wpisana jest data, godzina oraz miejsce znalezienie zwłok i takie też dane są w protokole. Akt sporządzono więc prawidłowo.
Czy wydajecie Państwo decyzję o odmowie uzupełnienia aktu czy postanowieniem powinnam zwrócić wniosek informując że zgodnie z art 38 pasc właściwy jest sąd?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: uzupełnienie aktu zgonu
PostWysłany: 28 Lut 2017, 23:28 

Rejestracja: 21 Mar 2014, 23:02
Posty: 9
Gdyby ktoś do mnie zwrócił się o uzupełnienie aktu zgonu o datę i godzinę zgony w sytuacji gdy akt zawiera datę i godzinę znalezienia zwłok, to oczywiście wydałbym decyzję odmowną. jako podstawę wskazałbym art 2 ust. 6 w związku z art. 38, no ewentualnie jeszcze 37. Oczywiście zakładam, że data i godz. znalezienia są w karcie zgonu. :)
Na pewno nie prowadziłbym postępowania celem uzupełnienia aktu, bo właściwym jest w tej sprawie sąd powszechny (rejonowy). Sąd wyda sobie postanowienie poprzedzone przeprowadzeniem postępowania nieprocesowego. Tak będzie dobrze. Na pewno decyzja, a nie postanowienie.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: uzupełnienie aktu zgonu
PostWysłany: 01 Mar 2017, 14:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lis 2012, 09:51
Posty: 796
A ja uważam, że:

Art. 66. § 3. kpa:
Jeżeli podanie wniesiono do organu niewłaściwego, a organu właściwego nie można ustalić na podstawie danych podania, albo gdy z podania wynika, że właściwym w sprawie jest sąd powszechny, organ, do którego podanie wniesiono, zwraca je wnoszącemu. Zwrot podania następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Gdybyśmy wydali decyzję, oznaczałoby to, że procedowaliśmy w sprawie, a do tego nie jesteśmy właściwi. Aczkolwiek wiem, że zdania w tej kwestii są podzielone. Widziałem opinie, że decyzja odmowna, widziałem że zwrot postanowieniem. Ja uważam jednak, że zwrot. Nie możemy odmówić czegoś, do czego w ogóle nie jesteśmy władni.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: uzupełnienie aktu zgonu
PostWysłany: 06 Mar 2017, 00:02 

Rejestracja: 21 Mar 2014, 23:02
Posty: 9
też miałem wątpliwości w tej sprawie. Przekonało mnie do takiego zdania pewne uzasadnienie (choć z początku miałem inne stanowisko). Znalazłem w tym uzasadnieniu samego wyroku WSA, jak i rozstrzygnięcia wojewody, a więc organu nadzoru, przedstawiony przeze mnie sposób działania (decyzja) kierownika USC jako właściwy. Skoro nadzór i sąd tak uznał, to nie będzie źle. Tak, wiem, że w innej sprawie w takim samym przedmiocie może zapaść inne rozstrzygnięcie.
Może się komuś przyda. W miarę świeża sprawa. II SA/Wr 346/16 - Wyrok WSA we Wrocławiu z 2016-06-24
Może będzie to okazja do ujednolicenia sposobu działania. Proszę "starszych" kolegów i koleżanki do zajęcia stanowiska w sprawie. Dziękuję.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: uzupełnienie aktu zgonu
PostWysłany: 17 Mar 2017, 08:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
To proszę sobie jeszcze raz dokładnie przeczytać ten podany wyrok WSA, bo on dot. zupełnie innej sytuacji a mianowicie sytuacji gdy decyzja administracyjna w ogóle nie powinna być wydana, bo przecież z dokumentacji medycznej wyraźnie wynika, że datą znalezienia zwłok jest data zgonu - wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym,. Nie było więc podstawy prawnej do wydania tej decyzji tylko do uzupełnienia aktu zgonu o datę zgonu.
Natomiast w sytuacji gdy z art. 38 ustawy wyraźnie wynika czym się sąd zajmuje, ja bym pisała tylko pismo do osoby zainteresowanej a w nim zacytowała ten artykuł, bo Prawo o aktach stanu cywilnego jest ustawą szczególną w stosunku do Kpa i nie wydawałabym nawet postanowienia, które jest zaskarżalne, bo po co uruchamiać procedurę z Kpa skoro mamy przepis prawny z ustawy szczególnej i przedłużać postępowania. Przecież osobie zainteresowanej zależy aby jak najszybciej są ustalił datę zgonu zmarłego ale czy wydawać postanowienie czy go nie wydawać pozostawiam do uznania kierownikowi usc.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: