[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 28 Kwi 2017, 16:01



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nazwiska rodziców w protokole i akcie zgonu
PostWysłany: 12 Gru 2016, 10:47 

Rejestracja: 16 Lis 2016, 11:26
Posty: 7
Jakie należy wpisać nazwiska rodziców w protokole i akcie zgonu? Czy zgodnie z aktem urodzenia tak jak w przypadku sporządzenia aktu małżeństwa? Zgodnie z art. 92 akt zgonu sporządza się na podstawie karty zgonu oraz protokołu zgłoszenia zgonu. Czy w takim razie nazwiska wpisujemy na podstawie tego co osoba w protokole zgłosi i na podstawie dowodu osobistego zmarłego? Miałam taki przypadek, że zmarła w akcie urodzenia miała wpisaną tylko matkę było to dziecko panieńskie, brak danych ojca. Akt małżeństwa został sporządzony w naszym USC i widniał w tym akcie ojciec. Nie wiedziałam w końcu jak sporządzić ten akt zgonu, zadzwoniłam do nadzoru i powiedziano mi że należy sporządzić na podstawie danych z dowodu tożsamości. W dowodzie owszem widniało imię matki i ojca (takie samo jak w akcie małżeństwa) ale co z nazwiskami? wpisałam to co zeznała mi osoba zgłaszająca zgon i jak widniało w akcie małżeństwa. Nie wiem czy dobrze został sporządzony ten akt zgonu, mam cały czas wątpliwości.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwiska rodziców w protokole i akcie zgonu
PostWysłany: 13 Gru 2016, 07:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4620
Pochwały: 29
Zasady sporządzania aktu zgonu nie zmieniły się, są takie same, jak pod rządami poprzedniej ustawy. Podstawą sporządzenia aktu zgonu jest karta zgonu, w zakresie danych, których ta karta zgonu zawiera (kto zmarł, kiedy i gdzie) i dane podane przez osobę zgłaszającą zgon - obecnie do protokołu zgłoszenia zgonu, poprzednio do aktu zgonu i ten dokument z podanymi danymi i z karty zgonu i z ustnego przekazu, osoba zgłaszająca zgon podpisuje, a skoro podpisuje, to odpowiada za podane dane. Ani w poprzedniej ustawie, ani w obecnej żaden zapis ustawy nie przewidywał, że do sporządzenia aktu zgonu a teraz do protokołu zgłoszenia zgonu, dane pobiera się z dowodu osobistego. Nie ma takiego zapisu o pobieraniu danych z dowodu osobistego dlatego, że dowód osobisty jest dokumentem wtórnym w stosunku do aktu stanu cywilnego i dane do dowodu osobistego też pobierane są z dokumentów wtórnych, czyli z Rejestru Dowodów Osobistych a ten zasilany jest danymi z rejestru PESEL. Rejestr PESEL też jest rejestrem wtórnym w stosunku do aktów stanu cywilnego i rejestru stanu cywilnego.
Takie wskazanie dokumentów jakie zawiera art. 92 ust. 2 ustawy jest o tyle logiczne, że tu chodzi przecież o czas sporządzenia aktu zgonu. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, że osoba zgłaszająca zgon będzie czekała aż kierownik usc odnajdzie akt urodzenia i małżeństwa osoby zmarłej a może to tylko zrobić w sytuacji gdy te dwa akty stanu cywilnego ma w swoim usc. W sytuacji gdy tych aktów nie ma w swoim usc, nie będzie przecież występował o migrację aktów urodzenia i małżeństwa i sprawdzał czy osoba zgłaszająca zgon podała dane zgodne z danymi z aktami stanu cywilnego osoby zmarłej. W sytuacji podanej powyżej, stwierdzenie nadzoru, że dane do aktu zgonu należy pobierać z dowodu osobistego, jest mylące dla kierownika usc i świadczy jedynie o braku wiedzy nadzoru w temacie rejestracji stanu cywilnego.
Wszyscy wiemy ile błędów zawiera rejestr PESEL i są to błędy z przeszłości, powtórzone w dowodzie osobistym, tak jak w podanym powyżej przypadku, kiedy nie wiadomo skąd wzięło się to imię ojca zarówno w akcie małżeństwa osoby zmarłej, jak i w jej dowodzie osobistym. Zwracam także uwagę na inny fakt, że w dowodzie osobistym jest tylko wpisane pierwsze imię rodzica (tak, jak to zapisane było w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych z 1974r.), pomimo, że w ustawie o dowodach osobistych widnieje zapis o imionach a nie imieniu rodziców a w akcie urodzenia czy małżeństwa są dwa imiona rodziców lub więcej, to jak możemy opierać się na danych z dowodu osobistego, skoro wiemy, że te dane nie odpowiadają zapisom w aktach stanu cywilnego a MSWiA, któremu ten temat jest znany, nic od 2010 roku do dnia dzisiejszego nie zrobiło i udaje, że sprawy nie ma.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwiska rodziców w protokole i akcie zgonu
PostWysłany: 13 Gru 2016, 07:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4620
Pochwały: 29
Sporządzenie aktu zgonu na podstawie karty zgonu i zgłoszenia ustnego pozostałych danych, które wymagane są przepisami prawa - art. 95 ustawy nie zamyka przecież drogi rodzinie do prostowania aktów stanu cywilnego osoby zmarłej, gdyby zaistniała taka potrzeba. W takim przypadku należałoby zacząć od aktu urodzenia i zobaczyć czy są akta zbiorowe do tego aktu. Może być i taka sytuacja, że było zgłoszenie podania imienia ojca, o którym mówi art 86 poprzedniej ustawy i jest ono w aktach zbiorowych, tylko nie zostało odnotowane w formie wzmianki dodatkowej w akcie urodzenia osoby zmarłej.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwiska rodziców w protokole i akcie zgonu
PostWysłany: 13 Gru 2016, 12:43 

Rejestracja: 16 Lis 2016, 11:26
Posty: 7
Bardzo dziękuje za obszerną odpowiedź


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwiska rodziców w protokole i akcie zgonu
PostWysłany: 13 Gru 2016, 18:22 

Rejestracja: 16 Lis 2016, 11:26
Posty: 7
jeszcze mam jedno pytanie do Pani Krystyny, jeżeli w akcie urodzenia jest wpisana matka i ojciec nie będący w związku małżeńskim i później wezmą ślub, osoba zgłaszając zgon wie o tym to powinna podać nazwisko matki jakie widnieje w akcie urodzenia czy jakie nosi aktualnie?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwiska rodziców w protokole i akcie zgonu
PostWysłany: 14 Gru 2016, 07:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4620
Pochwały: 29
Jeżeli jest taka sytuacja, że rodzice dziecka nie są małżeństwem w chwili sporządzenia aktu urodzenia dziecka i akt urodzenia dziecka jest sporządzony po 1 stycznia 1946r. to dane ojca dziecka powinny być wpisane do "środka" aktu urodzenia dziecka tylko wówczas gdy ojcostwo tego dziecka zostało ustalone przez uznanie dziecka lub sądowe ustalenie ojcostwa i dokument ustalenia ojcostwa powinien znajdować się w aktach zbiorowych. Na marginesie aktu, we wzmiankach dodatkowych powinna być informacja, że rodzice dziecka zawarli małżeństwo w dniu......Nie można bowiem mówić o ojcostwie dziecka, jeżeli nie zostało ono ustalone. Inaczej wygląda sprawa ustalenia ojcostwa w księgach kościelnych, czyli aktach chrztów sporządzonych przed 1 stycznia 1946rr., bo w nich takiej informacji nie ma. Wynika to z faktu, że nikt nie ośmielił się kłamać osobie duchownej. Jeżeli mężczyzna i kobieta zawierali małżeństwo wyznaniowe i oświadczyli, że mają już wspólne dziecko, to na tę okoliczność nie sporządzało się żadnego dokumentu.
Natomiast w protokole zgłoszenia zgonu, osoba zgłaszająca zgon podaje takie nazwisko rodzica, jakie ten rodzić nosi, jeżeli żyje, lub z jakim zmarł, jeżeli w chwili sporządzenia aktu zgonu dziecka tych rodziców, jego rodzice już nie żyją. Gdyby w tym protokole miało być podane nazwisko rodzica z chwili urodzenia dziecka, to zapis art.94 ust.2 pkt 4 musiałby być zapisany tak; nazwisko rodzica z chwili urodzenia dziecka. Zawsze, jeżeli mówimy o nazwisku, to jest to nazwisko, jakim osoba posługuje się obecnie i zapisane jest ono w jej dokumencie tożsamości a jeżeli osoba już nie żyje, to jej nazwiskiem jest nazwisko z chwili jej śmierci.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwiska rodziców w protokole i akcie zgonu
PostWysłany: 14 Gru 2016, 08:10 

Rejestracja: 16 Lis 2016, 11:26
Posty: 7
wynika z tego że mamy w akcie zgonu wpisywać nazwisko aktualne rodzica,
przy sporządzaniu aktu małżeństwa kazano nam wpisywać nazwiska jakie widnieją w akcie urodzenia (zdarza się że w akcie urodzenia nie ma wzmianki o ślubie rodziców), bardzo dziękuje za odpowiedź


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwiska rodziców w protokole i akcie zgonu
PostWysłany: 14 Gru 2016, 09:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4620
Pochwały: 29
Nakazać sposób postępowania kierownikowi usc mogą tylko przepisy prawne rangi ustawowej i za wykonywanie pracy zgodnie z ustawą odpowiada ten, kogo ustawodawca wymienił w art. 6 ustawy, czyli kierownik(z-a kierownika) usc. Każdy inny sposób przekazania informacji czy to przez organ nadzoru czy MSWiA jest tylko opinią w danej sprawie i nie ma mocy wiążącej dla kierownika usc. Opinia to tylko opinia i jak kierownik usc uzna, że zgodna jest z przepisami prawa, to może wziąć ją pod uwagę - może a nie musi.
W przypadku zapewnienia, które de facto zapewnieniem nie jest w zrozumieniu art. 4 Kriop, zapis dot. nazwiska rodziców osób zawierających małżeństwo jest taki sam, jak w protokole zgłoszenia zgonu, czyli nazwiska rodziców a nie nazwiska rodziców z chwili urodzenia ich dziecka.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: