[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 18 Paź 2017, 20:20

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Małżeństwo Nowego Jorku!
PostWysłany: 20 Wrz 2016, 08:56 

Witam!!!

Mam problem, dokonałam transkrypcji aktu małżeństwa z USC ( Nowy Jork) Pani: Polka Pan: obywatelstwo amerykańskie zawartego w 2000 roku w USA. Probelm w tym, iż Pani już zawarła wcześniej małżeństwo w PL w 1995 r. i zaraz po ty ślubie wyjechała nie zmieniła dokumentów. ślub w USA wzieła na nazwisko panieńskie. Tam urodziło się w 2001 roku dziecko już po tym drugim slubie i jest zapisane na tego drugiego meża i nazwisko tez drugiego. Rozwod tego pierwszego ślubu był dopiero w 2009 roku w PL z inicjatywy tego pierwszego meża (nie żadne uznanie wyroku zagranicznego) i teraz co dalej.... czy mam zawiadomić Prokuraturę o bigami art. 304 i 206 k.p.k , czy zamaist wpisywac to drugie małżeństwo powinnam odmówić transkrypcji?bo niezgodne z porzadkiem prawa polskiego ...... Pani będzie składała wniosek paszportowy w konsulacie w N. Jorku i jak ja mam jej wprowadzić to nowe nazwisko jak żródło nie wpuści bo i jak.... proszę o pomoc .....

P.s. nie wiedziałam o tym portalu bo wcześniej przed wpisaniem bym do Pani napisała i nie było by tego problemu :cry:

Offline Profil  

Temat postu: Re: Małżeństwo Nowego Jorku!
PostWysłany: 21 Wrz 2016, 07:43 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Odnosimy się do stanu na dzień dzisiejszy a w dniu dzisiejszym bigamii już nie ma, więc nie ma o czym zawiadamiać prokuratora. W akcie małżeństwa kobiety z 1995r. jest już wpisana wzmianka o rozwodzie na podstawie wyroku sądu polskiego z 2009r. Trzeba ten akt 2-małżeństwa kobiety transkrybować ( i dopilnować aby były złożone oświadczenia o nazwiskach, o których jest mowa w art. 106 ust. 1 ustawy - we wniosku, nazwisko dziecka takie jakie wynika z jego aktu urodzenia z 2001), a po transkrypcji sprostować nazwisko kobiety, z jakim zawierała małżeństwo za granicą - na podstawie tego pierwszego aktu małżeństwa ; jeżeli nie ma w rubryce uwagi zapisu, że kobieta nosi inne nazwisko niż jej 1-szy mąż, to znaczy, że po zawarciu małżeństwa kobieta nosiła nazwisko pierwszego męża) i wszystko będzie się zgadzało. Błąd co do nazwisko kobiety z jakim zawierała małżeństwo jest w akcie amerykańskim, bo kobieta przed tamtym kierownikiem usc zataiła, że już pierwsze małżeństwo zawarła w Polsce w roku 1995 i po zawarciu tego małżeństwa nosi nazwisko męża.
Żeby łatwiej było to zrozumieć, podam to na przykładzie. Małżeństwo zawarte w 1995r. pomiędzy panną Bierniak a panem Kowalski. Po zawarciu małżeństwa (brak zapisu w rubryce "Uwagi"), kobieta nosi nazwisko Kowalska. W transkrybowanym akcie małżeństwa prostujemy nazwisko Bierniak na Kowalska.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 02 Lut 2017, 09:44 

witam!!!

Problem wrócił, gdyż nie mogę wprowadzić w Rejestrze Pesel zmiany nazwiska Pani , ponieważ odrzuca mi system bo daty się nie zgadzają dwa śluby, a rozwód na końcu . Pani wczoraj wróciła z USA i złożyła wniosek o dowód osobisty na to nazwisko oczywiście z drugiego slubu! Otrzymałam zlecenie usunięcia niezgodnośći w Rejestrze Pesel, żeby wprowadzić to nazwisko?

----------------------
Nie wiem jak to ma zrobić, podobno ręcznie ? W normalny sposoób system odrzuca nie przyjmie zmiany, a po zarejestrowaniu małżeństwa system nie dokonał aktualizacji Pesel.
A poza tym mam ciągle obawy czy ta Pani może nosić to nazwisko i mieć taki dowód osobisty?

Proszę o pomoc !

----------------
pozdrawiam

Offline Profil  

PostWysłany: 04 Lut 2017, 12:24 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Nie znam się na tym usuwaniu ręcznym niezgodności w PESEL ale w tym z pewnością pomogą Pani kierownicy ucs, którzy takich czynności dokonują. Dowód osobisty może posiadać obywatel polski zamieszkały poza granicami kraju, więc podstawy do odmowy wydania dowodu osobistego nie ma, jeżeli ta pani posiada obywatelstwo polskie. Na jakie nazwisko ma być on wystawiony, na takie jakie wynika z drugiego aktu małżeństwa. Tylko faktycznie trzeba uporządkować te zapisy w PESEL-u, skoro rejestr dowodów osobistych jest zasilany danymi z rejestru PESEL.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości