PLUSC
http://usc.pl/

zapaewnienie a ślub cywilny w innym USC
http://usc.pl/viewtopic.php?f=22&t=11339
Strona 1 z 1

Autor:  bozena [ 24 Cze 2017, 18:47 ]
Temat postu:  zapaewnienie a ślub cywilny w innym USC

Zgłosili się do mnie młodzi, którzy złożyli zapewnienie w innym USC, ale zdecydowali się zawrzeć małżeństwo w plenerze na moim terenie. Czy w takiej sytuacji skoro złożyli zapewnienie przed innym kierownikiem ja to zapewnienie honoruje, oni tam składają rezygnacje i to zapewnienie tamten kierownik mi przesyła nawet jeśli jest w nim wpisana inna data zawarci małżeństwa? Czy powinnam ja przyjąć nowe zapewnienie a oni poinformować tamto USC, że rezygnują. Tylko jeśli ja bym przyjęła zapewnienie to wtedy wyznaczona data ślubu w plenerze musiała by być zmieniona ( a im na tej dacie zależy) bo termin miesięczny od złożenia do ślubu będzie krótszy. Natomiast licząc od daty złożenia zapewnienia w tym innym USC będzie zachowany. Do tej pory nie miałam takiej sytuacji, jak wg Państwa należy postąpić?

Autor:  Krystyna [ 25 Cze 2017, 06:37 ]
Temat postu:  Re: zapaewnienie a ślub cywilny w innym USC

Powinna być możliwość złożenia zapewnienia przed każdym kierownikiem usc i każdy z małżonków powinien mieć możliwość złożenia także zapewnienia osobno, ale temu nasza ustawa zaprzecza o czym świadczy zapis art. 76 ust. 1 ustawy, czyli powinno być tak, jak było w poprzedniej ustawie. Termin jest liczony zgodnie z art. 4 Kriop, bo w tym przepisie prawnym jest mowa o zapewnieniu i o tym co ma ono zawierać (nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa). Okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa zawierają artykuły od 10 do 15 Kriop.
To co zapisano w art. 79 ust. 4 jest tylko poszerzoną informacją dla tego kierownika usc wraz z przedłożeniem dokumentów aby mógł on sporządzić projekt protokołu zawarcia małżeństwa oraz oświadczeniem, o którym jest mowa w art. 4 Kriop lub wydać zaświadczenie, o którym jest mowa w art. 4 prim Kriop.
Nie potrzebnie tylko ustawodawca w naszej ustawie posłużył się terminem z Kriop "zapewnienie", bo to co zawierać powinno zapewnienie zgodnie z art. 4 Kriop różni się co do treści dokumentu, o którym jest mowa w naszej ustawie.
Ale skoro to tak zostało zapisane w naszej ustawie, że przed wybranym kierownikiem usc składa się zapewnienie, przedstawiając dokument tożsamości, tym wybranym kierownikiem usc, który ma przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński (art. 76 ust. 1 pkt 1 ustawy)- to trzeba ponownie sporządzić dokument, o którym jest mowa w art. 79 ust. 4 ustawy.
Krystyna

Autor:  Krystyna [ 25 Cze 2017, 07:02 ]
Temat postu:  Re: zapaewnienie a ślub cywilny w innym USC

Ponieważ te zapewnienia są chyba w źródełku-bagienku i każdy kierownik usc może je zobaczyć, to nie może Pani przyjąć ponownie zapewnienia od tych samych osób pragnących zawrzeć małżeństwo ale przed innym kierownikiem usc (czyli przed Panią) i w innym terminie. Nie może Pani przyjąć zapewnienia do czasu aż tamtemu kierownikowi usc nupturienci nie złożą rezygnacji z zawarcia małżeństwa przed nim i tamten kierownik usc nie wprowadzi informacji do źródełka-bagienka, że małżeństwo przed nim nie zostanie zawarte z powodu rezygnacji z zawarcia małżeństwa przez nupturientów.
Jeżeli ta ustawa miała ułatwić uprościć załatwienie sprawy w usc, jak napisano w uzasadnieniu, to ja takiego ułatwienia nie widzę a wręcz odwrotnie - utrudnienia, bo w omawianym przypadku nie zostanie dotrzymany termin, o którym jest mowa w art. 4 Kriop do zawarcia małżeństwa przed Panią, chyba, że nupturiencji przedstawią ważne względy, skrócenia tego terminu i Pani uzna je za ważne i skróci ten termin zapisany w art. 4 Kriop.
Krystyna

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/