[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 17 Gru 2017, 08:13



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: rozwód Niemcy
PostWysłany: 13 Cze 2017, 14:25 

Rejestracja: 29 Cze 2012, 10:32
Posty: 23
Proszę o pomoc.
Kobieta przedstawiła akt małżeństwa (oryginał plus tłumaczenie) zawartego w Niemczech w 2006 roku. Na tym akcie jest informacja o rozwodzie oraz o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. Rozwód nastąpił w roku 2006. Na tej podstawie chce ona wpisać wzmiankę do aktu małżeństwa, który został wcześniej umiejscowiony w polskich księgach. Czy na podstawie tego aktu małżeństwa można taką wzmiankę wpisać? Kobieta twierdzi, że sąd do którego zwróciła się o wydanie orzeczenia o rozwodzie odesłał ją do niemieckiego usc, twierdząc że orzeczenia nie wydaje po właśnie ten akt małżeństwa.

Dziękuje za pomoc.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: rozwód Niemcy
PostWysłany: 13 Cze 2017, 15:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Akt małżeństwa ze wzmianką o rozwodzie, to nie dokument na podstawie, którego możemy do polskiego aktu małżeństwa dodać wzmiankę o rozwodzie. Potrzebny jest wyrok sądu niemieckiego, uprzednio uznany przez sąd polski. Przed kim kobieta powróciła do nazwiska przed sądem czy kierownikiem usc?.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: rozwód Niemcy
PostWysłany: 13 Cze 2017, 16:36 

Rejestracja: 29 Cze 2012, 10:32
Posty: 23
Dziekuje Pani Krystyno.
Kobieta powróciła do nazwiska przed kierownikiem usc


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: rozwód Niemcy
PostWysłany: 14 Cze 2017, 05:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
To dobrze, bo będziemy mogli dodać kolejną wzmiankę do aktu małżeństwa, jak naniesiemy wzmiankę o rozwiązaniu małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu niemieckiego, po uznaniu tego rzeczenia za skuteczne na terenie RP, na podstawie orzeczenia sądu polskiego.
Zapytałam dlatego, że spotykamy się z takimi wyrokami rozwodowymi sądów niemieckich, w których mamy wpis, że powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa nastąpił przed sądem. Wówczas ten powrót do nazwiska jest nieskuteczny w stosunku do obywatela polskiego a nieskuteczny dlatego, że w Polsce taki powrót, to kompetencja kierownika usc a nie sądu.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: rozwód Niemcy
PostWysłany: 14 Cze 2017, 08:26 

Rejestracja: 10 Maj 2012, 10:59
Posty: 321
Wyrok rozwodowy jest wydany po 2004 r. Uznać wyrok rozwodowy, po spełnieniu wymogów, może w niektórych przypadkach kierownik USC. Na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) Nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003r (Dz. U. UE.L. 03.338.1), które dotyczy uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich po 01 maja 2004 roku i obejmuje Kraje Unii Europejskiej oprócz Danii.

odpis orzeczenia sądu zagranicznego
zaświadczenie zgodne z art. 39 Rozporządzenia (WE) dotyczące orzeczeń w sprawach małżeńskich
urzędowe tłumaczenie na język polski w/w dokumentów dokonane lub przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.

Ponadto w przypadku orzeczenia wydanego w postępowaniu zaocznym strona, która występuje o uznanie orzeczenia lub stwierdzenie jego wykonalności, przedstawia:

oryginał lub uwierzytelniony odpis dokumentu, z którego wynika, że pismo wszczynające postępowanie lub pismo równorzędne zostało doręczone stronie, która nie stawiła się w sądzie; lub
dokumentu wskazującego, że strona przeciwna jednoznacznie zgadza się z orzeczeniem


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: rozwód Niemcy
PostWysłany: 14 Cze 2017, 15:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Nie wiem ile trwają sprawy o rozwód przed sądem niemieckim ale przed sądem polskim mogą mogą trwać i kilka lat. Wyrok jest wydany w 2006r. Kierownik usc uznaje orzeczenia sądów państw obcych w trybie w/w Rozporządzenia z dniem 1 marca 2005r. w postępowaniach wszczętych przed tym dniem ale po dniu wejściu w życie rozporządzenia (WE) nr 1347/2000.
Czy właściwym do uznania tego wyroku będzie kierownik usc w trybie tego w/w Rozporządzenia czy sąd w trybie przepisów Kpc, to będziemy tak na prawdę wiedzieli, jak zobaczymy ten wyrok sądu niemieckiego a w nim datę wszczęcia postępowania sądowego.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron