[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 18 Gru 2017, 16:27

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ślub w Las Vegas
PostWysłany: 05 Cze 2017, 09:01 

Witam. Otrzymałam za pośrednictwem konsula do wpisania do RSC akt małżeństwa zawartego w Las Vegas . Dokument podpisał duchowny, w lewym rogu znajduje się pieczątka: zarejestrowane w aktach Okregu Clark w Newadzie w Księgach Małżeństwa, podpis Kierownika USC.
Moje wątpliwości budzi sposób przeniesienia do RSC, czy zrobić transkrypcje, czy odtworzenia. Moje wątpliwości wzięły się stąd ponieważ akt zawiera tylko datę i miejsce ślubu oraz imię i nazwisko kobiety i mężczyzny.

Za odpowiedź z góry dziękuję.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Ślub w Las Vegas
PostWysłany: 05 Cze 2017, 12:24 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Odtworzymy ten akt, bo do transkrypcji się on nie nadaje ponieważ nie można ustalić tożsamości osób, które zawarły małżeństwo. Samo imię i nazwisko każdego z małżonków powoduje, że nie wiemy o jakiego np. Jacka Kowalskiego chodzi; czy tego ur. w 1986r, czy tego w 1988r, i gdzie urodzonego; w Londynie, Berlinie i z jakiej matki Jolanty Żbikowskiej czy Barbary Kof.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 05 Cze 2017, 13:26 

Dziękuję za szybką odpowiedź Pani Krystyno.
Mam jeszcze dwa pytania.
Kobieta ma wpisane nazwisko z końcówka -ski, a z jej aktu urodzenia, który znajduje się u mnie wynika końcówka -ska. czy w związku z tym, że będę robiła odtworzenie to mogę od razu prawidłowo wpisać nazwisko kobiety.
I jeszcze mam pytanko odnośnie nazwisk. Kobieta we wniosku wpisało jakie nazwisko będzie nosiła po zawarciu małżeństwa, dane dotyczące mężczyzny i dzieci zostały wykreskowane.
Przy transkrypcji jeśli osoby złożą nam oświadczenie we wniosku o nazwiskach wpisujemy je od razu do aktu i wpisujemy w uwagach adnotację. Wiem Pani Krystyno, że może się Pani nie zgodzi z takim sposobem postępowania, ponieważ czytałam Pani postach, że powinniśmy wpisać akt bez nazwisk i dodać stosowną wzmiankę, ale taki sposób postępowania przekazał nam Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie i tak kierownicy w naszym województwie postępują.
Zastanawiam się, czy przy odtworzeniu również powinnam od razu nazwisko przenieść do aktu.
Może ktoś z Państwa miał podobny przypadek.

Offline Profil  

PostWysłany: 06 Cze 2017, 05:53 
Awatar użytkownika

Odtworzenie aktu małżeństwa polega na tym, że od razu do aktu wpisujemy takie dane, jakie wynikają z aktu urodzenia i dokumentu zagranicznego (data i miejsce zawarcia małżeństwa), czyli nazwisko kobiety w formie żeńskiej. Zapisy danych identyfikujące osobę w akcie małżeństwa muszą być zgodne z jej aktem urodzenia. Ja nie ingeruję w postępowanie kierownika usc, tylko podaję przepisy prawne, które mają zastosowanie w pracy kierownika usc. Transkrypcja aktu, to przeniesienie treści zagranicznego dokumentu do rejestru stanu cywilnego (art. 105 ust. 1). Jeżeli jakiś zapisów w dokumencie zagranicznym nie ma np. nazwiska kobiety po zawarciu małżeństwa, to nie można go wpisać do środka aktu. Opinia, to tylko opinia, bo tym w świetle prawa jest są te "nakazy" UW i dobrze by było, aby te opinie były zgodne z przepisami prawa, bo z tego co Pani pisze nie są w świetle zapisu art. 105 ust. 1 ustawy.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 06 Cze 2017, 12:47 
Awatar użytkownika

Pani Stokrotko, ponieważ akt z Las Vegas będzie Pani odtwarzała, to zgodnie z tym co napisałam powyżej (zbieramy dokumenty do sporządzenia aktu w polskim rejestrze stanu cywilnego), może Pani od razu wpisać nazwiska męża i żony i nazwisko dla dzieci do "środka aktu". Napiszemy te nazwiska tak, jak stanowi art. 15 i 88 par. 2 Kriop. Czyli mąż, takie z jakim zawierał małżeństwo, kobieta takie, jakie oświadczyła a dzieci ' matka+ojciec.
Gdyby kobieta oświadczyła, że nosi nazwisko męża, czyli; on Kowalski, ona Kowalska to zgodnie z zapisem art 90 prim Kriop, dzieci nazwisko Kowalski/a, bo nie można utworzyć nazwiska dla dziecka dwuczłonowego, gdy człony tego nazwiska są jednakowe.
Tak samo postąpimy w przypadku art. 99 ustawy tylko dokument jest inny stwierdzający zdarzenie (ust.4), zgodnie z prawem państwa, w którym zdarzenie nastąpiło czyli urodzenie czy zgon na pewno może podpisać go lekarz (właściwy podmiot zagraniczny), ale na tym Forum rozmawialiśmy już o zaświadczeniu o ciąży z Hiszpanii gdzie takie zaświadczenie mogła podpisać położna, to i być może , oprócz lekarza jest jeszcze inny podmiot, który może stwierdzić urodzenie dziecka lub zgon osoby.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości