[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Gru 2017, 14:47



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: nazwisko
PostWysłany: 26 Maj 2017, 22:25 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Polka złożyła wniosek o transkrypcję aktu małżeństwa. W zagranicznym akcie nie ma nazwisk noszonych po ślubie. Ona we wniosku wpisała nazwisko jakie nosi po ślubie, pozostała przy swoim więc od razu wpiszę je do polskiego aktu. Natomiast jak postąpić z nazwiskami męża i dzieci. Mąż cudzoziemiec nie pojawi się w urzędzie bo jak twierdzi kobieta nie ma już z nim żadnego kontaktu. Więc jego nazwisko mogę wpisać wzmianką z urzędu, że na podst, art 15 nosi to które jest w akcie. Polka złożyła również wnioski o transkrypcję aktów urodzenia dzieci, w tych aktach dzieci noszą nazwisko po ojcu. Czy w takim przypadku z urzędu mogę wpisać, że na podst. art.51 dzieci noszą nazwisko ojca?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko
PostWysłany: 27 Maj 2017, 07:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Nie można wpisać nazwiska dzieci na podstawie art. 51 ppm, bo tego artykułu już nie stosujemy od dnia 1 marca 2015r., czyli od dnia wejścia w życie obecnie obowiązującego Prawa o aktach stanu cywilnego. Nasza obecna ustawa, która jest ustawą szczególną w stosunku do ustawy, jaką jest Prawo prywatne międzynarodowe, doprecyzowała zapis, na podstawie którego można wpisać nazwiska dla dzieci - na podstawie oświadczenia, a kiedy i w jakie formie składanego - patrz art. 106 ust. 1 ustawy -oświadczenia we wniosku transkrypcję aktu małżeństwa, lub oświadczenia złożone w każdym czasie do protokołu przed kierownikiem usc.
Można wpisać nazwisko męża w formie wzmianki dodatkowej, na podstawie art. 15 ust. 2 ppm, bo prawdopodobieństwo, że mąż po zawarciu małżeństwa nosi inne nazwisko niż to, z jakim zawierał małżeństwo jest żadne, o czym świadczy to nazwisko dziecka, w jego akcie urodzenia, jako nazwisko jego ojca.
Czyli w akcie małżeństwa, po dodaniu tych 2 wzmianek o nazwisku małżonków mielibyśmy taką sytuację; kobieta i mężczyzna, nazwiska z jakimi zawierali małżeństwo; ona np. Kowalska, on np. Szultz. Pozostaje na wpisanie wzmianki o nazwisku dla dzieci. I tu przepis prawa jest wyraźnym wskazaniem; nazwisko matki i dołączone do niego nazwisko dziecka - art. 88 par. 2 Kriop. Czyli trzeba wpisać wzmiankę Nr 3 o treści: Na podstawie art 88 par. 2 Kriop dzieci noszą nazwisko Kowalski/a-Szultz. Postępując w ten sposób mamy uporządkowany akt małżeństwa, bo od tego trzeba zacząć, czyli od aktu małżeństwa.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko
PostWysłany: 27 Maj 2017, 07:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Teraz zajmiemy się aktem urodzenia dziecka. Transkrybujemy ten dokument ( z nazwiskiem ojca, jako nazwiskiem dziecka) a następnie sprostujemy nazwisko dziecka w jego polskim akcie urodzenia, z nazwiska ojca na nazwisko, jakie wynika z aktu małżeństwa jego rodziców, czyli nazwisko dwuczłonowe Kowalski/a - Szultz.
Gdyby matka dziecka chciała aby dziecko nosiło takie samo nazwisko w polskim akcie urodzenia, jak nosi w akcie zagranicznym, to przecież nie ma żadnych przeszkód prawnych aby wystąpiła o zmianę nazwiska dziecka w trybie administracyjnym z nazwiska dwuczłonowego na nazwisko jednoczłonowe czyli z nazwiska Kowalski/a-Szultz na nazwisko Szultz, co zgodne będzie z zasadą zapisaną w art. 88 par. 1 Kriop, jakie nazwisko może nosić dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki. Będzie to nazwisko jednego z małżonków, w tym przypadku nazwisko ojca.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko
PostWysłany: 27 Maj 2017, 12:47 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Pani Krystyno ja mówiłam kobiecie, że do aktu małżeństwa skoro męża nie ma w Polsce to będę musiała wpisać dwuczłonowe nazwisko dzieci ale ona się z tym nie zgadza.Tym bardziej nie zgodzi się aby polski akt urodzenia prostować i wpisywać dzieciom nazwisko dwuczłonowe. A może nie wpisywać do aktu małżeństwa nazwiska mężczyzny i dzieci skoro ustawa mówi, że można złożyć oświadczenie w dowolnym czasie? Tylko z drugiej strony co będzie jeśli kobieta urodzi w Polsce kolejne dziecko i trzeba będzie nadać mu nazwisko jakie wynika z aktu małżeństwa matki a tam nazwiska brak.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko
PostWysłany: 29 Maj 2017, 06:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Jak się kolejne dziecko urodzi w Polsce, które będzie korzystało z domniemania pochodzenia od tego samego męża matki, co dziecko pierwsze, to nie będzie skąd "wziąć" nazwiska dla tego dziecka, skoro go w akcie małżeństwa rodziców tego dziecka nie będzie. Powstanie taka sytuacja, że nie będzie można sporządzić aktu urodzenia dla dziecka do czasu aż nie będzie tego nazwiska w akcie małżeństwa jego rodziców. Skoro kobieta twierdzi, że z mężem nie ma kontaktu to ani go nie powiadomi o możliwości złożenia przez niego oświadczenia o jego nazwisku a tym bardziej nie złożą wspólnego oświadczenia co do nazwiska dla dziecka, które na podstawie oświadczeń małżonków można wpisać do ich aktu małżeństwa. Czyli powrócimy do sytuacji z dnia dzisiejszego. Trzeba będzie wpisać w formie wzmianki dodatkowej do aktu małżeństwa nazwisko męża, takie z jakim on zawierał małżeństwo aby móc wpisać nazwisko dla dziecka takie, o jakim mówi sytuacja zapisana w art. 88 par. 2 Kriop ( brak złożonych oświadczeń co do nazwiska dziecka) i takie nazwisko o jakim mówi w/w przepis prawny czyli nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Poza tym jakby na to nie patrzeć, i z której strony na to nie spojrzeć, to i tak zmianie ulegnie nazwisko pierwszego dziecka w jego akcie urodzenia a ulegnie chociażby na podstawie art. 89 prim Kriop, który co prawda do sytuacji dziecka pochodzącego z małżeństwa się nie odnosi, tylko do dziecka urodzonego, którego ojcostwo zostało ustalone przez uznanie ojcostwa dziecka lub przez sądowe ustalenie ojcostwa ale mówi o nazwisku dziecka - dzieci pochodzące o tych samych rodziców noszą takie samo nazwisko.
Poza tym ten zapis w artykule 106 ust. 1 ustawy powinien mieć zakres czasowy, to znaczy trzeba było dopisać w tym artykule, że takie o oświadczenia w każdym czasie mogą małżonkowie złożyć tylko do czasu sporządzenia aktu urodzenia pierwszego dziecka, bo jak się pierwsze dziecko urodzi, to nazwiska małżonków do aktu małżeństwa zostaną wpisane na podstawie art. 25 par. 2 Kriop ( w przypadku cudzoziemca na podstawie art. 15 ust. 2 ppm) a nazwisko dla dziecka takie, o jakim mówi art. 88 par. 2 Kriop. Byłby to przepis jasny, czytelny dla każdego kierownika usc, jak postąpić w sytuacji takiej, o jakiej rozmawiamy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko
PostWysłany: 29 Maj 2017, 08:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Pani Bożeno, powiem Pani co ja bym zrobiła, po transkrypcji aktu małżeństwa i uzupełnieniu go wzmiankami dodatkowymi a następnie po transkrypcji aktu urodzenia dziecka.
Napisałabym "Zawiadomienie o zamiarze sprostowania aktu urodzenia dziecka w części dot. nazwiska dziecka z nazwiska Szultz na nazwisko Kowalska - Szulc "(zakładam, że to jest dziewczynka) a w zawiadomieniu napisałabym tak; Kierownik USC w....sprostuje z urzędu akt urodzenia dziecka sporządzony w rejestrze stanu cywilnego w dniu.....pod numerem.....na podstawie uzupełnionego aktu małżeństwa jego rodziców o wzmianki dodatkowe o nazwiskach rodziców i dzieci zrodzonych z tego małżeństwa. W akcie małżeństwa nazwisko dzieci zostało już wpisane zgodnie z zapisem art. 88 par. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, którego zdanie drugie w/w zapisane jest tak; " Jeżeli małżonkowie........To nazwisko dla dziecka, w jego akcie urodzenia musi być takie same, jak nazwisko dziecka w akcie małżeństwa jego rodziców.
Jeżeli pragnie Pani aby dziecko w polskim akcie urodzenia miało wpisane takie samo nazwisko, jak w akcie zagranicznym, może Pani złożyć wniosek do dowolnie wybranego kierownika usc w kraju o zmianę nazwiska dziecka w trybie administracyjnym, to jest na podstawie ustawy o zmianie imienia i nazwiska, z nazwiska Kowalska-Szultz na nazwisko ojca dziecka czyli nazwisko Szultz.
Następnie napisałabym notatkę służbową a w niej ; Kierownik USC w.....w zawiadomieniu o zamiarze sprostowania aktu urodzenia dziecka, przekazanym matce dziecka pani.......nie wpisał, że z wnioskiem o sprostowanie aktu urodzenia dziecka może wystąpić jego matka, bo rozmowy z matką dziecka już były prowadzone i ta na zmianę nazwiska dziecka w jego akcie urodzenia się nie godzi, pomimo, iż wskazano jej, że zapis art. 88 par. 2 Kriop. nie budzi wątpliwości odnośnie jego stosowania. W podanym artykule jest nakaz prawny jakie nosi nazwisko dziecka poprzez zapis "nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca dziecka" Notatkę włożyłabym do akt zbiorowych aktu urodzenia dziecka, sprostowałabym akt urodzenia dziecka a matce dziecka wydałabym odpis aktu urodzenia dziecka, zgodnie z dyspozycją art. 35 ust. 8 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko
PostWysłany: 29 Maj 2017, 08:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Patrząc na zapis art. 9 ustawy, czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego dokonuje kierownik usc na podstawie tej ustawy i on za prawidłowość rejestracji stanu cywilnego odpowiada. To nie może być tak, że w usc rządzą interesanci, w usc rządzi kierownik usc a ten może przychylić się do oczekiwań interesantów tylko wówczas gdy przepis prawny mu na to pozwala.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko
PostWysłany: 29 Maj 2017, 14:06 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Pani Krystyno bardzo dziękuję za wyjaśnienia.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: