[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 17 Paź 2017, 15:02

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: akt małżeństwa FLORYDA
PostWysłany: 25 Maj 2017, 10:12 

Dzień dobry
Dostałam dokument małżeństwa tj. wniosek o zezwolenie na zawarcie małżeństwa- zgodę na zawarcie małżeństwa - potwierdzenie przez pastora, że związek małżeński został zawarty - wygląda jak ksero ale na dole po lewej stronie odciśnięta jest pieczęć okrągła (wyciskana) i podłużna pieczęć z której wynika, że dokument jest odpisem oryginału przechowywanego w.....Czy zatem dokument ten winien mieć legalizację lub być opatrzony apostille? Dodam, że związek małŻEński zawierają POLKA/BRYTYJCZYK.

Offline Profil  

Temat postu: Re: akt małżeństwa FLORYDA
PostWysłany: 25 Maj 2017, 14:08 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Kto wydał dokument?
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Maj 2017, 15:14 

Wydział- Zdrowia- Ewidencja Ludności
Stan Floryda
Rejestr Małżeństw

popisany przez
Sekretarza Sądu Rejonowego
Okręg Collier Floryda

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Maj 2017, 15:54 
Awatar użytkownika

Czyli dokument wydał organ państwowy. O legalizacji dokumentu przez polskiego konsula mowy być nie może, bo zarówno Stany Zjednoczone Ameryki, jak i Rzeczpospolita Polska są stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961r. O tym czy należy zażądać apostille na tym dokumencie zagranicznym, to Pani musi zdecydować, bo przecież nie jest to wymóg konieczny, bo gdyby takim był, to byłby zapisany w naszej ustawie. Ja tego dokumentu nie widzę, więc nie mogę podpowiedzieć . Z tego co Pani napisała a raczej z tego czego Pani nie napisała czyli, że ma Pani wątpliwości odnośnie autentyczności dokumentu, bo dokument jest pokreślony, skreślenia nie omówione, wpisy są nieczytelne albo zamazane, to nie wiem do czego Pani to apostille na dokumencie jest potrzebne.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Maj 2017, 16:03 
Awatar użytkownika

Ja bym ten dokument transkrybowała, bo skoro jest to dokument z rejestru małżeństw Stanu Floryda, to z pewnością dokumentu o innej treści ten organ nie wyda. Jeżeli akt małżeństwa sporządzony w rejestrze stanu cywilnego będzie wymagał sprostowania lub uzupełnienia, to go sprostujemy lub uzupełnimy (dane cudzoziemca na podstawie jego odpisu aktu urodzenia), tylko wnioskodawcy muszą nam to we wniosku o transkrypcję aktu napisać.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 26 Maj 2017, 08:44 

Dzień dobry
Pani Krystyno, dziękuję za odpowiedź.
Faktycznie apostille może być zbędne gdyż dokument nie wzbudza wątpliwości (nie jest pokreślony, poprawiany, itd.) obok tego, że jest to ksero niemniej jednak pieczęcie o których wspominałam są naniesione na kserze, a więc tak jakby organ, który rejestrował ten dokument potwierdził zapisy w nim dokonane.
Pozdrawiam :)

Offline Profil  

PostWysłany: 27 Maj 2017, 06:41 
Awatar użytkownika

A można o tym dokumencie powiedzieć jeszcze inaczej, że jest to dokument oryginalny, skoro zawiera oryginalne pieczęcie, bo jaką techniką ten dokument (przed postawieniem na nim pieczęci ), został wykonany, to nie wiemy; może być to ksero tego dokumentu a może być i skan tego dokumentu, bo zarówno wykonanie tego dokumentu obydwoma tymi technikami wyglądają podobnie.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości