[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Sty 2018, 08:05Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: nazwisko dziecka w zapewnieniu
PostWysłany: 25 Maj 2017, 09:30 

Rejestracja: 02 Lut 2015, 16:07
Posty: 48
Dzień dobry
Proszę mi podpowiedzieć jak postąpić, kiedy w zapewnieniu, a dalej w akcie małżeństwa nie wpisano nazwiska dziecka. Kierownik przyjął zapewnienie, a przy oświadczeniach o nazwiskach wpisano tylko nazwisko mężczyzny i nazwisko kobiety - kobieta przyjmuje nazwisko mężczyzny. W związku z tym, że oświadczenia co do tego aby nie wpisywać nazwiska dziecka były zgodne i kategorycznie para stwierdziła, że nie chce takiego zapisu w swoim dokumencie, a to z różnych powodów, kierownik nie wpisał tego nazwiska. Co jeśli para będzie miała dziecko? Czy można w tej sytuacji przed rejestracją pierwszego dziecka przyjąć oświadczenie zgodnie z 88§ 1 w związku z §3, ale czy §4 nie wyklucza takiej możliwości wskazując w jakich przypadkach należy zastosować §1-3. W tej chwili ani sprostować, ani uzupełnić nie można aktu małżeństwa, bo byłoby to niezgodne z wolą małżonków, ponadto jakim dokumentem sprostować czy uzupełnić?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko dziecka w zapewnieniu
PostWysłany: 25 Maj 2017, 13:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Pani Joasiu ale w urzędzie stanu cywilnego to rządzi kierownik usc a nie interesanci i to co ma być wpisane do aktu małżeństwa nie zależy od małżonków tylko od kierownika usc a ten działa, w tym przypadku na podstawie art. 88 par. 2 Kriop.
Przepis par. 4 art. 88 Kriop, w tym przypadku nie będzie miał zastosowania co do nazwiska dziecka, bo ci małżonkowie dziecka jeszcze nie mają.
Zarówno w zapewnieniu, jak i w protokole zawarcia małżeństwa, tego nazwiska dla dziecka mogło nie być (bo w tych dokumentach składa się oświadczenie, co do nazwiska dziecka. Nazwisko dla dzieci zrodzonych z tego małżeństwa powinno być wpisane do aktu małżeństwa w formie wzmianki dodatkowej. Czyli technicznie powinno wyglądać to tak; w zapewnieniu i protokole zawarcia małżeństwa nie ma nazwiska dla dziecka. Na podstawie protokołu zawarcia małżeństwa sporządza się akt małżeństwa małżeństwa (bez nazwiska dla dziecka, to pole pozostaje puste) i wpisujemy wzmiankę dodatkową o treści: Na podstawie art. 88 par. 2 Kriop dziecko nosi nazwisko np. Dąbrowski/a, bo w tym przypadku inne nazwiska być nie może skoro żona nosi nazwisko męża a ten swoje czyli Dąbrowski.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko dziecka w zapewnieniu
PostWysłany: 25 Maj 2017, 14:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Nie będzie miał także zastosowania art. 88 par. 3 Kriop, przy sporządzeniu aktu urodzenia dla pierwszego dziecka o zmianie nazwiska dziecka, jeżeli to nazwisko nie zostało wskazane w oświadczeniach małżonków (to nasza sytuacja), bo zmienić można jedno nazwisko na drugie nazwisko; nie można zmienić nazwiska na takie samo nazwisko, bo nie byłaby to zmiana nazwiska.
Jeżeli tej wzmianki o nazwisku dziecka Dąbrowski/a w akcie małżeństwa nie ma, to trzeba ją dodać teraz. Trzeba tak zrobić, bo jak się dziecko urodzi i przyjdą małżonkowie, bądź jedno z nich do usc aby sporządzić protokół zgłoszenia urodzenia dziecka, to nic w usc nie załatwią. A akcie małżeństwa nie będzie nazwiska dziecka, dopiero Pani będzie musiała dodać wzmiankę do aktu małżeństwa dziecka i ten kierownik usc, który będzie sporządzał akt urodzenia dziecka musi w żródełku-bagienku ten akt małżeństwa ze wzmianką o nazwisku dla dziecka zobaczyć.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko dziecka w zapewnieniu
PostWysłany: 25 Maj 2017, 14:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Znowu "zjadłam" wyraz, tym razem rodziców; powinno być do aktu małżeństwa rodziców dziecka (ostatnie zdanie poprzedniej wypowiedzi).
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: nazwisko dziecka w zapewnieniu
PostWysłany: 25 Maj 2017, 15:09 

Rejestracja: 02 Lut 2015, 16:07
Posty: 48
Dziękuję bardzo, Pani Krystyno.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron