[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 17 Gru 2017, 08:03



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ślub z Szewcji
PostWysłany: 16 Maj 2017, 12:50 

Rejestracja: 19 Paź 2014, 23:32
Posty: 40
Jeden z dokumentów miejscowych stwierdzających zawarcie związku małżeńskiego z Szwecji to:
•pełny wyciąg z księgi małżeństw ("Fullständigt utdrag uräktenskapsböckerna") w oryginale lub
•świadectwo ślubu ("Intyg Vigsel") - kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem lub
•protokół sądowy ("Protokoll över Vigsel") w oryginale.

Czy ktoś z Państwa miał do czynienia z takimi dokumentami? Właściwie który z tych dokumentów należy wskazać stronie , żeby dostarczyła celem wpisania ślubu do rejestru? Czy w zależności od tego jaki dokument zostanie dostarczony będzie należało zastosować art. 99 czy 109 PASC? Szwecji nie ma USC , od 1991(?) role taka pełnia urzędy skarbowe.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Ślub z Szewcji
PostWysłany: 17 Maj 2017, 06:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Te dokumenty, które są podane powyżej, to skąd Pan spisał, ze strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Szwecji, bo jeżeli tak, to ta informacja tam zamieszczona jest błędna co do właściwości polskiego kierownika usc (podano właściwość z poprzedniej ustawy - ostatnie miejsce zamieszkania w kraju). Natomiast na pewno dokumentem zawarcia małżeństwa nie jest protokół sądowy (też tam zamieszczony), bo małżeństwa nie zawiera się w sądzie tylko przed osobą duchowną lub organem administracji publicznej w rozumieniu naszego prawa, a dokumentem potwierdzającym ten fakt, jest dokument wydany przez urząd skarbowy. Skoro jest dokument o zawarciu małżeństwa, to znaczy, że jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego w Szwecji czyli nie będzie miał zastosowania art. 99 czy art.109 ustawy, tylko art. 104, czyli transkrypcja.
Polski kierownik usc nie musi wskazywać nazwy dokumentu zagranicznego, wnioskodawca ma przynieść taki dokument, jaki zostanie mu wystawiony w Szwecji a świadczący o zawarciu małżeństwa, który bierze udział w obrocie prawnym tak krajowym, jak i zagranicznym. Dokumentem takim nie będzie na pewno dokument z kościoła, bo pastor stracił uprawnienia urzędnika świeckiego w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Patrząc na te nazwy podane powyżej, to świadectwo ślubu może być dokumentem pamiątkowym, takim jakie i my wydajemy (jeżeli jeszcze wydajemy) a może być i dokumentem i wydawanym z urzędu skarbowego, natomiast pełny wyciąg z księgi małżeństw, może świadczyć o dokumencie kościelnym, bo kościół prowadzi księgi księgi małżeństw a nie organ administracyjny, jakim jest urząd skarbowy w Szwecji.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron