[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Gru 2017, 14:45Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: ślub w Polsce rozwód w Kanadzie
PostWysłany: 04 Maj 2017, 16:13 

Rejestracja: 02 Lut 2015, 16:07
Posty: 48
Proszę o pomoc w zakresie rozwodu w Kanadzie. Sprawa wygląda tak:
w 1981 r. Państwo wzięli ślub w Polsce, a następnie w 2014 roku rozwidli się w Kanadzie. Dziś otrzymałam DIVORCE JUDGMENT z 14.03.2014 r. oraz CERTIFICATE OF DIVORCE wydany 1. 05.2014 roku. Pani twierdzi, że innego dokumentu nie dostanie, a certyfikat potwierdza prawomocność pierwszego dokumentu oraz fakt, że strony brały czynny udział w postępowaniu rozwodowym. DIVORCE JUDGMENT jest wypełniony ręcznie, conajmniej dwoma charakterami pisma niektóre oryginalne (drukowane słowa słowa na wniosku) są pokreślone. Na dokumencie stwierdzono, że Pani x i Pan X są współwnioskodawcami, że zawarli małżeństwo w Polsce oraz że po 31 dniach od złożenia wniosku(?) pisma(?) rozwodowego małżonkowie nie mają prawa do ponownego małżeństwa, dopóki ten rozwód sądowy nie wejdzie w życie. Ponadto jest informacja, że jeśli zostanie wniesione odwołanie, moźe opóźnić to wejście w życie tego rozwodowego wyroku. Pani twierdzi, że sam CERTIFICATE OF DIVORCE potwierdza, iż nie było odwołania od wyroku więc......
Jednak, czy Pani nie powinna złożyć następujących dokumentów:
- urzędowy odpis orzeczenia – odpis musi być wydany przez sąd państwa obcego, który orzekał w tej materii;
- dokument stwierdzający, że orzeczenie jest prawomocne, chyba że prawomocność wynika z treści orzeczenia – wystarczy więc wyżej wskazany urzędowy odpis orzeczenia rozwodowego zawierający klauzulę wykonalności – przeważnie w formie pieczątki odbitej na orzeczeniu sądu z wpisem o prawomocności;
- uwierzytelniony przekład na język polski wszystkich dokumentów wyżej wymienionych ??
W mojej ocenie dokumenty nadają się do sądu bo nie spełniają, żadnej z powyższych przesłanek.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ślub w Polsce rozwód w Kanadzie
PostWysłany: 05 Maj 2017, 05:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Jeżeli nie ma urzędowego tłumaczenia dokumentów, tak jak Pani pisze, to w ogóle nie ma o czym rozmawiać z interesantem, bo nie wiemy co jest zapisane w dokumentach zagranicznych i jaki organ je wydał i od tego trzeba zacząć.
To, że jakiś dokument budzi nasze wątpliwości odnośnie autentyczności (różne rodzaje pisma, dokument pokreślony), to trzeba zażądać legalizacji tego dokumentu przez polskiego konsula.
Natomiast te dokumenty, o których Pani pisze co powinny zawierać (poza urzędowym tłumaczeniem), to dotyczą przepisów prawa polskiego a my w tej chwili nawet nie wiemy jaka treść zawierają skoro nie ma do nich urzędowego tłumaczenia.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ślub w Polsce rozwód w Kanadzie
PostWysłany: 05 Maj 2017, 05:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Nie wiem tylko dlaczego sprawą miałby zająć się sąd skoro orzeczenia sądów państw obcych i nie tylko sądów, wydane po 1 lipca 2009 uznaje w trybie Kpc kierownik usc.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ślub w Polsce rozwód w Kanadzie
PostWysłany: 05 Maj 2017, 10:07 

Rejestracja: 02 Lut 2015, 16:07
Posty: 48
Wymienione przeze mnie w poprzedniej wiadomości dokumenty, były efektem przeczytanego wyjaśnienia (nieznanego autorstwa), a podsumowaniem tego pisma było poniższe stwierdzenie:

"Opisany tryb uznawania orzeczeń rozwodowych państw obcych /z mocy samego prawa/ jest przewidziany dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeżeli orzeczenie rozwodowe /także o separacji lub unieważnieniu małżeństwa/ zapadło innym państwie, spoza obszaru UE, to do dokonania właściwego wpisu w księgach stanu cywilnego potrzebne są dokumenty wyżej wymienione, poza zaświadczeniem – załącznikiem do rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003."

A dlaczego do sądu, ponieważ w dokumentach brak oryginalnych pieczęci, podpisów sędziego (jest tylko pieczątka np. BROWN - z nazwiskiem sędziego). Ponadto brak jednoznacznego potwierdzenia, że orzeczenie zapadło za zgodą obu stron (wnioskodawcy - wskazane obie strony), brak jednoznacznego stwierdzenia prawomocności (za 31 dni ten wyrok "wejdzie w życie" chyba, że strony wniosą odwołanie to proces uprawomocnienia się przedłuży (?)). Owszem certyfikat jest ale z niego wynika tyle: małżeństwo zawarte w 1981 r. zostało rozwiązane przez orzeczenie, które jest skuteczne z dnie 17.04.2014 r., ale brak powiązania, że ten certyfikat jest do tego rozwodu.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: ślub w Polsce rozwód w Kanadzie
PostWysłany: 05 Maj 2017, 12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Pani Joasiu, jak tłumacz przysięgły przetłumaczył tytuł tych dwóch dokumentów; tego divorce jugment i tego drugiego? Może dwa dokumenty są nam niepotrzebne tylko wystarczyłby jeden.Nich się Pani przyjrzy tym dokumentom, bo jeżeli jest to wydruk komputerowy, to ani oryginalnego podpisu sędziego ani oryginalnych pieczęci na tym dokumencie nie będzie. Skąd Pani to wzięła, że orzeczenie o rozwodzie ma zapaść za zgodą obydwu stron jeżeli postępowanie o rozwód toczyło się przed sądem?.
Autor nieznany tego opracowania napisał coś co zupełnie jest bez sensu a mianowicie, że te orzeczenia uznaje się z mocy prawa. Gdyby tak było, to po co kierownik usc miałby uznawać te orzeczenia czy to w trybie Kpa czy rozporządzenia Rady ?.
Z mocy prawa to są tylko uznawane orzeczenia sądów lub innych organów państwa obcych, jeżeli z dwustronnej umowy międzynarodowej wynika wzajemne uznawanie orzeczeń sądowych.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: