[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 18 Gru 2017, 16:28

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Wpisanie wyroku rozowdowego z USA z przed 01.07.2009 r.
PostWysłany: 20 Kwi 2017, 12:49 

Witam. bardzo prosiłabym o pomoc, w sprawie wpisania wzmianki o rozwodzie.

Otrzymałam droga korespondencyjną od pełnomocnika Pana X wniosek wraz z kompletem dokumentów do wpisania wzmianki wyroku rozwodowego z USA, wyrok zapadł 13.09.2007 r. Nie miałabym wątpliwości, że Pan powinien zwrócić się z wnioskiem o uznanie wyroku do Sądu gdyby nie pewien szczegół wniosek ten został zarejestrowany i uzupełniony przez Sąd USA w dniu 10.02.2017 r. Uzupełnienie dotyczyło jakichś kwestii majątkowych, tak mi wytłumaczył pełnomocnik mężczyzny który przesłał do mnie wniosek. Na wyroku w prawym górnym rogu jest pieczątka Sekretarza sądu i data zarejestrowano 10.02.2017 r. Nigdy się z taka sytuacja nie spotkałam. Wyrok zapadł 13.09.2007 r. Do dokumentów dołączone mam jeszcze pismo z Sądu z którego wynika, że postanowienie o rozwiązaniu małżeństwa nie zostało zmienione, zastąpione lub unieważnione i że rozwód jest prawomocny. Pismo wydane i podpisane dnia 02.03.2017 r.

bardzo proszę o pomoc.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Wpisanie wyroku rozowdowego z USA z przed 01.07.2009 r.
PostWysłany: 20 Kwi 2017, 14:22 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Odesłać komplet dokumentów pełnomocnikowi przy piśmie a w piśmie napisać, że ten wyrok musi uznać Sąd Okręgowy, bo kierownik usc w trybie Kpc uznaje wyroki wydane po dniu 1 lipca 2009r. To co nastąpiło później nie ma znaczenia, bo liczy się data wydania wyroku a ten został wydaniu w dniu w którym, jak napisano "zapadł" a napisano tak dlatego, że na salę rozpraw weszli małżonkowie a wyszły z niej osoby rozwiedzione.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 09 Cze 2017, 15:18 

Pani Krystyno zwracam się ponownie do pani o pomoc w sprawie o której pisałam powyżej.

A więc odpisałam pełnomocnikowi, uzasadniając, że wyrok zapadł przed 01.07.2009 r. przytoczyłam artykuł 1145 k.p.c w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2009 r. "że skuteczność na obszarze Polski nie nadających się do wykonania w drodze egzekucji orzeczeń sądów zagranicznych w sprawach cywilnych, które należą w Polsce do drogi sądowej zależy od uznania ich przez sąd polski i pouczyłam pana, że może wystąpić z wnioskiem do Sadu Okręgowego o ustalenie, czy orzeczenie podlega czy nie podlega uznaniu.

Sprawa w tej chwili wygląda w ten sposób, że Pan pełnomocnik wydzwania do mnie ciągle, że źle załatwiłam jego sprawę. Wczoraj przesłał mi kolejne pismo wydane przez sekretarza Sądu z którego wynika że sekretarz sądu zaświadcza, że postanowienie o rozwiązaniu małżeństwa zostało podpisane 13.09.2007 r. Ponadto zaświadcza się że:
- postanowienie o rozwiązaniu małżeństwa pomiędzy ..... nie zostało zmienione, zastąpione lub unieważnione,
- Postanowienie nie zostało zaskarżone,
- rozwód jest prawomocny
Data wydania zaświadczenia 02.03.2017 r.

I teraz pan pełnomocnik napisał mi tak: dokument ten potwierdza, że 02.03 3017 r. nastąpiła prawomocność wyroku i dopiero tego dnia nastąpiła pewność prawna. Zgodnie z utrwalonym poglądem doktryny i orzecznictwa ocena , czy orzeczenie sądu zagranicznego jest prawomocne powinna być dokonana na podstawie prawa procesowego państwa pochodzenia orzeczenia. należy zwrócić uwagę iż art. 11456 kpc jako jedną z przesłanek warunkujących uznanie wyroku określa wyrok prawomocny, a nie datę wydania wyroku.

Pani Krystyno bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co z tym człowiekiem zrobić.

Offline Profil  

PostWysłany: 10 Cze 2017, 07:48 
Awatar użytkownika

Odpisać temu pełnomocnikowi aby dostarczył wyrok rozwodowy z postawiona na nim pieczątką o dniu jego prawomocności lub zaświadczenie z sądu zagranicznego z jakim dniem ten wyrok stał się prawomocny, bo data wydania zaświadczenia, to nie data prawomocności orzeczenia wyroku.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 14 Cze 2017, 09:14 

Dziękuję Pani Krystyno za pomoc. Zastanawiam się tylko w jakiej formie to zrobić, czy zwykłym pismem poinformować go o konieczności dostarczenia tych dokumentów , czy powinno to być wezwanie do uzupełnienia braków formalnych na podstawie kpa.

Offline Profil  

PostWysłany: 14 Cze 2017, 15:21 
Awatar użytkownika

Zwykłym pismem, bowiem art. 64 par. 2 Kpa mówi o usunięciu braków formalnych w podaniu a my do podania nic nie mamy. Po prostu wnioskodawca nie dostarczył takiego dokumentu na podstawie, którego można dodać wzmiankę do aktu małżeństwa.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości