[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 18 Gru 2017, 14:45



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zaświadczenie do ślubu za granicą
PostWysłany: 20 Kwi 2017, 10:42 

Rejestracja: 20 Kwi 2017, 10:36
Posty: 3
Proszę mnie upewnić. Czy Polka i Polak mogą złożyć jedno wspólne zapewnienie i ważne będzie dla nich jedno wspólne zaświadczenie „stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo” czy też dla każdego z nich trzeba tę czynność wykonać oddzielnie?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zaświadczenie do ślubu za granicą
PostWysłany: 20 Kwi 2017, 12:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Każda osoba zawierająca małżeństwo jest oddzielnym podmiotem prawa, czyli dla każdej z nich wydajemy oddzielne zaświadczenie, a żeby je wydać, na jej wniosek, trzeba skompletować dokumenty, o których jest mowa w art. 83 ust. 2 ustawy. Jeżeli w jednym czasie ci obywatele polscy umówią się z kierownikiem usc na spisanie zapewnienia, to proszę spisać je w dwóch egzemplarzach, osoby i kierownik usc je podpiszą i będzie po kłopocie.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zaświadczenie do ślubu za granicą
PostWysłany: 20 Kwi 2017, 12:43 

Rejestracja: 20 Kwi 2017, 10:36
Posty: 3
Art. 83 ust. 2 pkt 2 ustawy - dokument potwierdzający stan cywilny przyszłego małżonka - należy przez to rozumieć dla obywateli RP akt sporządzony w Źródle, czy tak? Rozumiem, że zaświadczenie o stanie cywilnym włączane do akt dotyczy wyłącznie obcokrajowców?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Zaświadczenie do ślubu za granicą
PostWysłany: 20 Kwi 2017, 14:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Nie, bo tak durnie zapisano w naszej ustawie, że nie zrobiono wyjątku w art. 83 ust. 2, że dokumentu tego nie składa osoba o obywatelstwie polskim. Nie jest to akt sporządzony w rejestrze stanu cywilnego, bo właśnie z tego rejestru wydaje się takie zaświadczenie, o czym stanowi art. 44 ust. 1 pkt 3 ustawy. Zaświadczenie to wydaje się na wniosek osoby i to zaświadczenie ma termin ważności 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: