[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 17 Gru 2017, 04:36Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: transkrypcja a nieuregulowanie stanu cywilnego w Polskce
PostWysłany: 29 Mar 2017, 09:23 

Rejestracja: 29 Mar 2017, 08:58
Posty: 2
Witam, proszę o pomoc. Otrzymałam za pośrednictwem polskiego konsulatu wniosek o transkrypcję aktu małżeństwa zawartego w Kanadzie w 1993r. między Polką a Kanadyjczykiem. Dokument spełnia wymogi formalne i nadaje sie do wpisania, ale okazało się, że kobieta zawierając związek małżeński była rozwiedziona. W bazie pesel widnieje jako panna i nigdy nie wpisywała pierwszego ślubu ani rozwodu. Napisałam do konsulatu powołując się na art.22 oraz art.104 ust.5 ustawy o aktach stanu cywilnego o konieczności uregulowania stanu cywilnego przez Pania przez wpisanie pierwszego małżeństwa jak i jego rozwiązania. Nie będzie to porosta sprawa bo rozwód będzie musiał być uznany przez sąd. Do tej pory nie mam odpowiedzi a miesiąc już minął. Jakie kroki powinnam podjąć, czy wydać decyzję odmowną.
Pozdrawiam.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: transkrypcja a nieuregulowanie stanu cywilnego w Polskce
PostWysłany: 29 Mar 2017, 12:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Sama sobie Pani narobiła kłopotu, bo pisząc pismo do konsula trzeba było odesłać mu przesłane przy piśmie dokumenty do transkrypcji tego drugiego małżeństwa a piśmie napisać, że nie zgadza się stan cywilny kobiety, bo ta w rejestrze PESEL figuruje jako panna. Czyli postąpić tak, jak ja radzę na Forum. Dokumenty przesłane przez konsula a skompletowane nie prawidłowo odsyłamy do konsula aby ten przy ponownym ich przesłaniu, przesłał już prawidłowo skompletowane. Gdyby Pani tak postąpiła, to sprawy w usc by nie było. Trzeba było tylko w tym piśmie odsyłającym dokumenty do konsula napisać mu, że aby można było wpisać to drugie małżeństwo do polskiego rejestru stanu cywilnego, przy ponownym przesłaniu dokumentów do transkrypcji trzeba dołączyć polski odpis aktu 1-go małżeństwa wraz ze wzmianką dodatkową o jego rozwiązaniu przez sąd. Nie można bowiem wykluczyć i takiej sytuacji, że ten pierwszy akt małżeństwa jest w polskich księgach stanu cywilnego wraz ze wzmianką o jego rozwiązaniu, tylko nie ma tej informacji w rejestrze PESEL.
Taki sposób postępowania zobligowałby konsula do tego, że on sam musiałby korespondować z kobietą i sam wszystko jej wyjaśniać skoro podjął się pośrednictwa w przesłaniu do kraju 2-go aktu małżeństwa celem wpisania go do polskiego rejestru stanu cywilnego. Panią, co robi polski konsul w ogóle by to nie interesowało, bo jak odeślemy dokumenty, to sprawy w usc nie ma. Gdyby nawet ponowne przesłanie do transkrypcji drugiego aktu małżeństwa wraz z pierwszym odpisem aktu małżeństwa wraz ze wzmianką o jego rozwiązaniu trwało 2 lata, to już nie Pani problem.
Skoro jednak Pani te dokumenty zatrzymała, to teraz pozostaje tylko jedno; napisać do polskiego konsula, że w przesłanym odpisie aktu małżeństwa stan cywilny kobiety jest będzie wpisany jako jako panna, skoro do dnia dzisiejszego nie ma dokumentu świadczącego o zawarciu pierwszego małżeństwa wraz z informacją o jego rozwiązaniu i napisać konsulowi aby przesłał na protokół przyjęcia oświadczenia o nazwiskach noszonych po zawarciu małżeństwa. Odtworzymy wówczas treść aktu małżeństwa w trybie art. 109 ustawy. Natomiast nie ma podstawy do decyzji odmownej, bo nie występują przesłanki zawarte w art. 107 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: transkrypcja a nieuregulowanie stanu cywilnego w Polskce
PostWysłany: 29 Mar 2017, 12:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Proszę tylko jeszcze sprawdzić w rejestrze PESEL czy to nazwisko z jakim ta kobieta zawierała 2-gie małżeństwo jest takie same jak w rejestrze PESEL; jeżeli tak, to wcale nie ma potrzeby wpisywania nieistniejącego pierwszego małżeństwa zawartego za granicą; wystarczy tylko odpis 1-go aktu małżeństwa + wyrok rozwodowy i tłumaczenia, a wszystko to tylko na potwierdzenie stanu cywilnego kobiety zawierającej drugie małżeństwo. Art. 104 ust. 5 ustawy, na który się Pani powołała, dot tylko aktów stanu cywilnego sporządzonych w RP wcześniej, czyli w omawianym przypadku aktu urodzenia, a nie aktu 1-go małżeństwa skoro go w Polsce prawdopodobnie nie ma.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: transkrypcja a nieuregulowanie stanu cywilnego w Polskce
PostWysłany: 30 Mar 2017, 06:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Wpisać to trzeba by było ten pierwszy akt małżeństwa tylko wówczas, gdyby z drugiego aktu małżeństwa wynikało, że nazwisko kobiety zawierającej małżeństwo jest inne niż jej nazwisko rodowe, bo inaczej nie ma możliwości dojścia do tego, skąd wzięło się nazwisko kobiety zawierającej 2-gie małżeństwo skoro w polskim akcie urodzenia jej nazwisko jest inne. Czyli inaczej mówiąc nie byłoby możliwości potwierdzenia tożsamości kobiety, że ta kobieta, która zawarła 2-gie małżeństwo jest tą samą kobietą, która ma akt urodzenia sporządzony w polskiej księdze stanu cywilnego.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: transkrypcja a nieuregulowanie stanu cywilnego w Polskce
PostWysłany: 30 Mar 2017, 15:07 

Rejestracja: 29 Mar 2017, 08:58
Posty: 2
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: