[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 17 Gru 2017, 23:39Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: wzmianka w AM - jednoczesny zgon małżonków
PostWysłany: 21 Lut 2017, 22:07 

Rejestracja: 09 Gru 2015, 18:44
Posty: 13
Bardzo proszę o pomoc.
Muszę dodać do aktu małżeństwa wzmiankę o ustaniu małżeństwa, w związku ze zgonem małżonka. Tu pojawia się problem, ponieważ małżonkowie zmarli w tym samym czasie jednocześnie. Akty zgonu obydwu małżonków zawierają tą samą datę zgonu, w żadnym z nich nie podano godziny zgonu ponadto obydwoje mają stany cywilne: żonaty, zamężna. Na tej podstawie nie mogę stwierdzić, które z nich zmarło pierwsze i czyj zgon spowodował ustanie małżeństwa.
No chyba że mam dodać dwie wzmianki do aktu małżeństwa. Uważam jednak,że powinnam dodać wzmiankę o zgonie jednego z małżonków i przypisek o zgonie drugiego małżonka.
Uważam,że kolejność zgonów osób ma istotne znaczenie, chociażby dla porządku dziedziczenia.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: wzmianka w AM - jednoczesny zgon małżonków
PostWysłany: 22 Lut 2017, 05:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
W przypadku urodzenia i zgonu kierownik urzędu stanu cywilnego jest tylko rejestratorem zdarzenia, które nastąpiło poza urzędem stanu cywilnego na podstawie dokumentu wydanego przez odpowiednią placówkę medyczną. Sam nic nie ustala, co związane jest ze zgonem a skoro tak, to trzeba w obydwu aktach zgonu wpisać stan cywilny żonaty, zamężna i dodać dwie wzmianki dodatkowe do aktu małżeństwa. Uzupełnienie aktu zgonu to przecież uprawnienie dla sądu a nie dla kierownika usc i zapisane jest w art. 38 ustawy. W art. 38 wymienione są osoby, uprawnione do wystąpienia do sądu i są nimi osoba zainteresowana i prokurator - kierownika usc, pośród tych osób nie ma.
Jeżeli sąd ustali godzinę zgonu i będzie ona różna w przypadku tych zmarłych małżonków, to będzie podstawa do sprostowania jednego aktu zgonu w części dot. stanu cywilnego osoby zmarłej, a to spowoduje możliwość unieważnienia wzmianki dodatkowej o zgonie jednego z małżonków w akcie małżeństwa i dodanie przypisku o zgonie. Jeżeli sąd nie ustali, to pozostanie tak, jak jest. To nie jest pierwsza sytuacja, gdy nie ma godziny zgonu w karcie zgonu małżonków zmarłych jednego dnia, zmarłych prawdopodobnie w wypadku komunikacyjnym. Pod rządami poprzedniej ustawy też w takim przypadku wpisywaliśmy takie stany cywilne zmarłych małżonków, które wynikały z ich aktu małżeństwa czyli żonaty, zamężna, nie wpisywało się tylko wzmianki dodatkowej do aktu małżeństwa, wpisywało się tylko przypiski o zgonie.
Oczywiście, że kolejność zgonu małżonków ma znaczenie w sprawach dziedziczenia, ale to już nie sprawa do rozstrzygania przez kierownika usc a sprawa dla sądu, który będzie prowadził postępowanie spadkowe.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: wzmianka w AM - jednoczesny zgon małżonków
PostWysłany: 22 Lut 2017, 09:42 

Rejestracja: 09 Gru 2015, 18:44
Posty: 13
Dziękuję bardzo za pomoc.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: