[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 26 Lip 2017, 12:49



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nazwisko dwuczłonowe a nazwisko po ślubie
PostWysłany: 15 Maj 2017, 21:48 

Rejestracja: 06 Lip 2015, 21:09
Posty: 8
Witam serdecznie,
jestem początkującym kierownikiem USC i mam mały problem - dla Państwa zapewne nie jest to problemem, a ja chciałam się upewnić, że dobrze myślę.
Spisuję parę do ślubu. Pan nosi nazwisko "Skalski-Bromski", Pani nosi nazwisko "Borowska". Pan oświadcza, że po ślubie będzie nadal nosił nazwisko "Skalski-Bromski", a Pani, że chce się nazywać "Borowska-Bromska", czyli do swojego nazwiska chce dołączyć drugi człon nazwiska przyszłego męża. Czy jest to możliwe?

Proszę o poradę i z góry dziękuję.

Agata


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwisko dwuczłonowe a nazwisko po ślubie
PostWysłany: 16 Maj 2017, 05:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Tak, jest to możliwe i wynika to z art. 25 par. 2 Kriop, zdanie drugie, w którym nie ma zapisu takiego, jak w art. 90 prim Kriop, które człony wchodzą w składa nazwiska dziecka (pierwsze człony).
Przez zapis w art. 25 par. 2 Kriop - "połączenie" należy rozumieć, że nazwisko kobiety może składać się z jej dotychczasowego nazwiska Borowska i dołączonego jednego z dwóch członów nazwiska męża np.pierwszego lub drugiego (do wyboru przez kobietę), a wówczas jej nazwisko może być zapisane tak: Borowska-Skalski/a lub Borowska-Bromski/a lub odwrotnie czyli pierwszym z członów nazwiska kobiety jest jeden z członów nazwiska jej męża, a nazwisko kobiety jest jest drugim członem jej nazwiska np. Skalski/a-Borowska lub Bromski/a- Borowska.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwisko dwuczłonowe a nazwisko po ślubie
PostWysłany: 16 Maj 2017, 20:11 

Rejestracja: 06 Lip 2015, 21:09
Posty: 8
Pani Krystyno, bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Agata


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwisko dwuczłonowe a nazwisko po ślubie
PostWysłany: 17 Maj 2017, 20:57 

Rejestracja: 06 Lip 2015, 21:09
Posty: 8
Jeśli mogę, to jeszcze zapytam, czy dobrze zrozumiałam przepisy Kriop. Jeśli po ślubie mąż będzie nosił nazwisko "Skalski-Bromski", żona "Borowska-Bromska", to dzieci mogą nosić nazwisko: "Skalski(a)-Bromski(a)", "Borowski(a)-Bromski(a) lub "Borowski(a)-Skalski(a). Czy tak?


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: