[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 17 Sty 2018, 03:26Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: uznanie dziecka przed narodzinami
PostWysłany: 29 Cze 2017, 10:27 

Rejestracja: 02 Lut 2015, 16:07
Posty: 48
Dzień dobry
Proszę o pomoc w następującej sprawie:
matka niepełnoletnia (17 lat), ojciec dziecka pełnoletni. Ojciec chce uznać dziecko przed narodzinami.
Zgodnie z 77 krio § 1 oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa może złożyć osobą, która ukończyła 16 lat i nie istnieją podstawy do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia. W § 2 zapisano zaś, że jeśli osoba wymieniona w § 1 nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych może złożyć oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa tylko przed sądem opiekuńczym.
Z sądu otrzymałam informację, że uznanie ojcostwa może nastąpić dopiero po narodzinach dziecka, zatem para nie ma innej możliwości niż czekać na narodziny dziecka, następnie wystąpić z wnioskiem o ustanowienie opiekuna prawnego dla tego dziecka, a następnie dopiero przejść do uznania ojcostwa?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: uznanie dziecka przed narodzinami
PostWysłany: 29 Cze 2017, 11:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
A na jaki przepis prawny sąd się powołał udzielając takiej informacji ?. Rozumiem, że jest to informacja udzielona na piśmie.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: uznanie dziecka przed narodzinami
PostWysłany: 29 Cze 2017, 11:40 

Rejestracja: 02 Lut 2015, 16:07
Posty: 48
To informacja uzyskana drogą telefoniczną, niemniej jednak w art 75 § 1stwierdzono - można uznać ojcostwo przed urodzeniem się dziecka już poczętego - ustawodawca nie wskazał, że można to zrobić tylko przed kierownikiem, a skoro tak to w związku z tym ,że § 2 art.77 określa w jakim przypadku robi to sąd opiekuńczy, to faktycznie uzyskana przeze mnie informacja może być na zasadzie "sąd nie zajmuje się takimi przypadkami, bo nigdy takiego przypadku nie miał (?)".
Czy nie byłoby zasadnym zastosować tu art. 182 krio? To pozwoliłoby na uznanie przed sądem - tak myślę./ wprawdzie art. ten ma bardziej zastosowanie przy sprawach spadkowych ale...?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: uznanie dziecka przed narodzinami
PostWysłany: 29 Cze 2017, 13:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
I tak było, sąd Panią "spławił", bo takiego przypadku nie miał. Czy jest potrzeba zastosowania przez sąd artykułu 182 Kriop, tego nie wiemy i nigdy się nie dowiemy, bo nie sprawą kierownika usc wnikać czy jest potrzeby kurator aby strzegł przyszłych praw dziecka.
Przepisy prawne dot. uznania ojcostwa dziecka są dobrze zapisane w Kriop. Art. 73 - na czym polega uznanie ojcostwa dziecka (par.. 1), przed kim takie oświadczenia mogą być złożone -par. 4, kiedy kierownik odmawia przyjęcia oświadczeń - przyczyny odmowy - par. 3. Art. 74 - sytuacja w nim opisana (stan zagrożenia życia matki dziecka i mężczyzny...) i kto może przyjąć takie oświadczenia - tu chodzi o czas - wójt nie ma normowanego czasu pracy, więc może przyjąć takie oświadczenia i w niedziele a notariusz z pewnością za darmo tego nie zrobi, jak będzie musiał przyjść do szpitala w późnych godzinach wieczornych w świeta.
Art. 75 - można uznać ojcostwo dziecka przed urodzeniem, czyli poczęte (zaświadczenie o ciąży jest potrzebne). Nie ma zakazu, że sąd nie może nie może tym się zająć; tak jak jest zakaz dla kierownika usc w art. 77 par. 2 - kierownik usc z małolatami się nie zadaje.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: uznanie dziecka przed narodzinami
PostWysłany: 29 Cze 2017, 14:11 

Rejestracja: 02 Lut 2015, 16:07
Posty: 48
Dziękuję bardzo Pani Krystyno.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
cron